AGİ – Asgari Geçim İndirimi Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

En iyi pazaryeri entegrasyonu Jet Stok

Tüm pazaryerlerinizi tek bir panelden kolay ve güvenle yönetin. Trendyol, Hepsiburada, N11, Çiçeksepeti, Amazon, Pazarama, PTT AVM, GXLocal, Ozon ve E-Ticaret sitenizi entegre edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi al
AGİ – Asgari Geçim İndirimi Nedir ve Nasıl Hesaplanır?


AGİ yani Asgari Geçim İndirimi, çalışan bireylerin sıklıkla sorduğu ve merak ettiği konuların başında gelmektedir. Asgari Geçim İndirimi kısaca, bir çalışanın bakmakla yükümlü olduğu kişiler için uygulanan gelir vergisi indirimi olarak tanımlanmaktadır. Asgari geçim indirimi medeni duruma ve çocuk sayısına göre değişiklik gösterebiliyor. AGİ 16 yaşından büyük tüm işçilerin asgari geçimini sağlayacak olan kısmının toplam gelirinden çıkartılarak vergi dışı bırakılmasını sağlıyor. AGİ işçiye devlet tarafından ödenmektedir ve gelir vergisinden düşürülmektedir.

Asgari geçim indirimi hesaplanırken kişinin geliri, medeni durumu, eşinin çalışma durumu, çocuk sayısı ve bu çocukların yaşları dikkate alınmaktadır. Bu indirimin oranı her sene yeniden hesaplanmaktadır.

Asgari geçim indirimi (AGİ) işçilerin yasal hakkıdır. İşverenin işçiye asgari geçim indirimi vermemesi gibi bir durum asla söz konusu olmaz. Bu yasaları ihlal etmektir. İşçiler asgari geçim indirimini hesaplamak için “Aile Durum Bildirim Formu”nu doldurmalıdır ve bunu özlük dosyasına eklemelidir. Eğer formda yanlış bilgiler bulunuyorsa bu işçinin sorumluluğu altındadır. AGİ, çalışanın çalıştığı günler üzerinden hesaplanmaktadır. İşçi eğer ücretsiz izindeyse ya da eksik çalıştıysa AGİ buna göre yeniden hesaplanmaktadır.

ASGARİ Geçim İndirimi'nden kimler yararlanmaktadır?

Asgari geçim indirimi, vergilendirilen gelire sahip olan herkes tarafından kullanılabilmektedir. Eğer Gelir Vergisi Kanunu 61. Maddesine göre ücret alınıyorsa, bu indirimden faydalanmak mümkündür . Boşanmış ve çocuklar olanlar da eğer çocuklar kişinin sağlık sigortasından yararlanıyorsa Asgari Geçim İndirimi alabilmektedir. Yani çocuk anneden yararlanıyorsa anne, babadan yararlanıyorsa baba AGİ alacaktır. Çalışanların en çok sorduğu bir diğer soru ise “18 yaşından büyük çalışmayan ve okumayan çocuk için AGİ alınır mı?” sorusudur. Eğer bu çocuk vergi mükellefi ile beraber oturuyorsa ve mükellef onun bakımını sağlıyorsa çocuk 18 yaşından küçük ya da 18 yaşından büyük ve eğitim görüyorsa AGİ’den yararlanılabilir. Fakat çocuk 18 yaşından büyük ve çalışmıyor öğretim de görmüyorsa AGİ’den yararlanılmamaktadır.

AGİ Kimler için verilir?

AGİ birçok noktaya göre değişiklik gösteren bir rakamdır. İşçinin brüt maaşı, çocuk sayısı ve medeni durumu bu rakama direkt olarak etki etmektedir. ,

Çalışan;

 • Çalışan kendisi için yüzde 50,
 • Çalışmayan ve geliri olmayan eşi için yüzde 10,
 • İlk iki çocuğun her biri için yüzde 7,5,
 • Diğer çocukların her biri için yüzde 5 şeklinde hesaplanmaktadır.

Peki asgari geçim indiriminden kimler yararlanamamaktadır?

Aldığı ücretler diğer ücretler kapsamında vergilendirilen kişiler asgari geçim indiriminden yararlanamamaktadır. “Asgari Geçim İndirimi maaşa dahil midir?” sorusuna cevap verecek olursak ise “hem evet hem hayır” dememiz gerekiyor. Bekar ya da eşi çalışan çocuksuz işçilerin maaşlarının içerisinde AGİ bulunmaktadır. Fakat eş çalışmıyorsa ve çocuk da varsa AGİ ücreti maaştan ayrı bir biçimde ödenmektedir.

Asgari Geçim İndirimi verilmezse ne olur? Cezası var mıdır?

Asgari geçim indirimini ödemeyen tüm işverenler cezaya tabi tutulur. Bu işverenler İş Kanunu ve Vergi Usul Kanunu’na uymadığı için suç işemiş sayılır. Bu durumda Maliye Bakanlığı vergi ziyaı cezası kesmektedir. Eğer işçi bu ödemeyi alamıyorsa sözleşmesini feshedebilir ya da hukuki yollarla hakkını arayabilir.

2018 Asgari Geçim İndirimi Ücretleri

Aile Durumu
Tutar
Bekar Çalışan
152,18 TL
Evli ve Eşi Çalışan
152,18 TL
Evli, Eşi Çalışan ve 1 Çocuk Sahibi
197,83 TL
Evli, Eşi Çalışan ve 2 Çocuk Sahibi
228,56 TL
Evli, Eşi Çalışan ve 3 Çocuk Sahibi
243,48 TL
Evli, Eşi Çalışan ve 4 Çocuk Sahibi
258,70 TL
Evli ve Eşi Çalışmayan
182,51 TL
Evli, Eşi Çalışmayan ve 1 Çocuk Sahibi
205,44 TL
Evli, Eşi Çalışmayan ve 2 Çocuk Sahibi
228,16 TL
Evli, Eşi Çalışmayan ve 3 Çocuk Sahibi
258,70 TL
Evli, Eşi Çalışmayan ve 4 Çocuk Sahibi
258,70 TL
AGİ Hakkında Sık Sorulan Sorular?
 • Eşi çalışmayan işçilerin asgari geçim indirimi alabilmesi için gereken çocuk sayısı tavanı nedir?
  Eşi çalışmayan işçilerin asgari geçim indirimi alabilmesi için gereken çocuk sayısı tavanı 3 çocuktur.
 • Eşi çalışan işçilerin asgari geçim indirimi alabilmesi için gereken çocuk sayısı tavanı nedir?
  Eşi çalışmayan işçilerin asgari geçim indirimi alabilmesi için gereken çocuk sayısı tavanı 5 çocuktur.
 • Alınabilecek en yüksek asgari indirim (AGİ) oranı nedir?
  En yüksek asgari geçim indirim oranı yüzde 85'tir.


Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

En yeni blog paylaşımlarımız

Sigorta Primi Nedir ve Sigorta Primi Nasıl Hesaplanır?
 • 19 / 2
 • 2021

Sigorta Primi Nedir ve Si...

Sigorta primleri, sigortanın branşına göre farklılık göstermektedir. Bunun hesaplaması yapılırken de bazı kriterler dikkate alınır ve o şekilde belirlenir. Sigorta primi ...

SMM Nedir? SMM Hizmetleri Nelerdir?
 • 21 / 8
 • 2020

SMM Nedir? SMM Hizmetleri...

Büroların tasarımını yapmaya, uygulamasına, testine, kontrolüne, kabulüne ve imzalamasına yetkisi olan elektronik – elektrik – kontrol – biyomedikal bölümlerine yönelik m...

SGK Hizmet Dökümü Nedir?
 • 9 / 7
 • 2020

SGK Hizmet Dökümü Nedir?

SGK Hizmet Dökümü Nedir?

Jet Stok Pazaryeri Entegrasyonu Detaylı Bilgi