Dijital Muhasebe Nedir?

En iyi pazaryeri entegrasyonu Jet Stok

Tüm pazaryerlerinizi tek bir panelden kolay ve güvenle yönetin. Trendyol, Hepsiburada, N11, Çiçeksepeti, Amazon, Pazarama, PTT AVM, GXLocal, Ozon ve E-Ticaret sitenizi entegre edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi al
Dijital Muhasebe Nedir?


Teknolojinin ilerlemesi ile beraber birçok kolaylıkla tanışma fırsatını da edinmiş olduk. Sadece kişisel olan ya da günlük yaşantı içinde değil aynı zamanda iş alanlarında ve meslek gruplarından da oldukça avantaj sağlayan yeniliklerinde yaşanmasına etki etti. Bu avantajı yaşayan meslek gruplarının arasında ise muhasebe gelmektedir. 

Yeni nesil muhasebe kavramı dijital muhasebe ile gerçekleşerek çalışanlara oldukça büyük avantaj sağlayan ve hata riskinin neredeyse sıfırlayan bir sisteme doğru ilerlemesine etki etti. Dijital muhasebe ayni zamanda mali mühendislik gibi iş alanlarının da çıkmasına sebep olan yenilik olarak karşımıza çıktı. Yeni nesil muhasebe uygulaması olarak bilinen tasarım oldukça pratik işlemlere yer açarak çalışanların daha verimli olmasında etki ediyor. 

Dijital Muhasebe Avantajları 

Muhasebe alanında gerçekleşen dijitalleşme birçok avantajı da beraberinde getirdi. Yeni uygulama içerikleri ile beraber diğer meslek gruplarına göre büyük ayrıcalıklar da kazanıldı. 

 • Muhasebe alanında gerçekleşen dijitalleşme ile beraber meslek elemanlarının hata yapma riski de sıfıra indir. 
 • Muhasebe elemanlarının yoğun çabalar harcayarak yaptıkları birçok işlem kısa sürede ve hatasız olarak geçekleştirilmeye başlandı. 
 • Bulut sistemleri, yapay zekâ gibi teknolojik temeler ile ilerleme göstermekte olan dijital muhasebe robotik muhasebe ile kolay şekilde yapılmaya başlanır oldu.
 • Zamandan tasarruf elde edilir.
 • Çalışanlar kendilerine daha çok zaman ayırabilir.
 • Çalışanların farklı ve daha değerli olan çalışma uygulamalarına yönlenmeleri de mümkün olur.
 • Çalışanların problem çözme ve strateji belirlemenin yanı sıra analiz yetenekleri de güçlenir.


Dijital Muhasebenin Dezavantajları 

Muhasebe alanında yaşanan dijitalleşme son derece hızlı bir gelişim gösterdi. Bu ani olarak gelişen adımlara uyum sağlanması ise çok ta kolay olmamaktadır. 

Dijitalleşmenin muhasebe alanında gelişimin hızlı olması muhasebe mensuplarının bu konuda olan yetersizliği sebebi ile sıkıntıya sebep olmaktadır.

Yeterli eğitime sahip olmayan muhasebeciler kişisel olarak yoğun bir çaba içine girmek zorunda kaldı.

Muhasebecilerin dijitalleşmeye yeteri kadar hazır olmaması ise stres ve kaygıya neden olarak modern meslek hastalıklarına neden olabilmektedir.


Muhasebe alanında yaşanan dijitalleşme sonrasında muhasebe elemanlarının yaşadıkları bu sıkıntılı dönem ve yaşanan yetersizliğin çözümü ile ilgili olarak dijital açıdan verilecek olan eğitimlere ivedilik ile yer verilmesi gerekir. Böylelikle dijital alanda yaşanan yeniliklerin avantajları da daha rahat yaşanabilmektedir.


Dijital Muhasebe ile Gelen Yenilikler

Teknoloji ile beraber yaşanan yenilikler arasından muhasebe içinde görülen gelişmeler yer almaktadır. Dijital muhasebe olarak ifade edilen kavram birçok uygulamanın gerçekleşmesini sağlayarak muhasebe alanında hatasız uygulamaların yapılabilmesine yardımcı oldu. Hata payının azalmasına destek olan uygulama içerikleri robotik muhasebe programların kullanılmasını sağladı.

Dijital muhasebe alanlarında yaşanan yenilikler aynı zamanda yeni meslek uygulamalarının da ortaya çıkmasına destek oluyor. Bu alanda muhasebe mühendisliği ya da mali mühendislik olarak ifade edilen kavramlar da görülmeye başlandı. Yaşanan yenilikler ile beraber zamandan tasarruf elde edilmesi ile beraber muhasebe elemanlarının strateji gelişimine destek olması da sağlanmış oldu.

Dijitalleşen muhasebe birçok avantajı sunarken aynı zamanda bazı sıkıntıları da beraberinde getirdi. Hızlı gelişen dijitalleşme konu ile ilgili eğitimi olmayan muhasebe elemanlarının zorluk yaşamasına sebep olmak ile beraber verilecek olan eğitimler ile bu sıkıntının da çözüme ulaşması ile beraber yeniliklerin avantajlarının faydası da görülmeye başlanacaktır.


Dijital Muhasebe ile Yenilenen Meslek Tanımları 

Teknolojinin ilerleme süreci içinde avantaj yakalayan meslek grubu olarak yer alan muhasebe yeni bir hamle ile dijitalleşme yolunda ivme elde etti. Dijitalleşme birçok alanda için avantaj sağlarken bazı alanlarda ise dezavantajlar sebep oldu. Dijitalleşme alanında ilerleyen muhasebe alanında ise yeni iş modelleri konularak farklı birçok dinamiği de içinde barındırmaya başladı.

Muhasebe meslek grubu içinde yaşanan dijitalleşme süreci farklı yolların keşfedilmesi konusunda da etkin oldu. Bu etkinlikler arasında ise yeni bir tamın olan mali mühendislik kavramı yaratıldı. Dijitalleşme sürecine uyum sağlamak olarak da ifade edilebilen mali mühendislik kavramı bilgi ve iletişim teknolojilerinden yararlanama aşamasında önemli olup üst düzeye ait çözümlerin ve uygulamaların esas olduğu meslektir.

Meslek mensuplarına birçok konu zaman tanımasına destek olan uygulama strateji geliştirmesi ve problem çözümlerinde yardımcı olurken aynı zamanda analiz ve yorumlama alanında da yardımcı olur. Muhasebecilerin daha gelişim göstermesine destek olacak olan mali mühendislik meslek mensuplarının ise kendilerini geliştirecekleri ve yetenek kazanmalarında destek olacak olan bir alanın da yaratılmasına destek olacaktır. Bu sebepten ötürü muhasebe alanında yaşanan dijitalleşme avantaj sağlayan yenilikleri sunarak diğer meslek gruplarına etki eden dezavantajlara da sahip olmaması ile biliniyor.  


Dijital Muhasebe ile Yaşanan Değişimler Nelerdir?

Teknolojik gelişimler ile beraber muhasebe alanında gelişen dijitalleşme hem muhasebe elemanlarının avantajına uygulamaları sunarken hem de zamandan tasarruf edilmesine destek olması ile de ayrıcalıklı bir seçim olmaktadır. Dijital muhasebe ile beraber robotik bir çözüm ile karşılaşılarak uygulamalar sonrasında ise hata riski de en aza hatta sıfıra indirilmiş oldu. 

Birçok farklı alanda yaşanan dijitalleşme muhasebe mesleğinin de gelişimine önemli etki de bulundu. Daha kolaylıkla gerçekleşen muhasebe işlemleri böylelikle daha hızlı olabilmektedir. İşlemlerin hızlı olması karşın sorunsuz olarak işlemlerin yapılması ise avantaj elde edilmesine etki ediyor. Dijital muhasebe alanında yaşanan değişimlere hazırlıklı olunmaması ise değişimlerin olumsuz olan tek tarafıdır. 


Neler Yapılmalı?

 • Dijital muhasebe alanında yaşanan yenilikleri ile beraber birçok anlamda avantaj elde edilirken yaşanan avantajın kullanımında ise sıkıntılar baş gösterdi. Özelikle gelişmelerin hızlı olması ve aniden yaşanan dijitalleşme sonrasında henüz bu duruma hazırlıklı olmayan muhasebe elemanları için sıkıntı yarattı. 
 • Sorunun çözümlenmesi aşamasından yeni yetişecek olan muhasebe elemanlarının dijitalleşme alanında yeterli donanıma sahip olmasının edinilmesinin yanında muhasebe elemanlarının da gerekli eğitimi almaları sağlanmalıdır. 
 • Gerekli yeterliliğe sahip olmayan muhasebe elemanları konu ile ilgili olarak tereddüt yaşayarak kaygı duymaktadır. Bu kaygı ise modern meslek rahatsızlıklarına sebep olan durumlara neden olur. Bu gibi durumlar ile karşılaşılmadan dijitalleşmenin avantajlarının edinilmesi için ise gerekli eğitimin düzenli olarak muhasebe elemanlarını verilmesi gerekir. 
 • Muhasebe alanında yaşanan yenilikler ve değişimler ile beraber ortaya çıkan muhasebe mühendisliği ya da mali mühendislik kavramlarının ise meslek grubu içinde oluşmasının sağlanması için yeni yetişen elemanların bu alanda yeterliliğinin de edinilmesi için gerekli öğrenim sisteminin de uygulanmaya başlanması son derece önemlidir. 
 • Bulut sistemi, big data, yapay zeka gibi kavramlar ile hayata geçen uygulamalar sayesinde edinilen avantajların ve işlemlerin hızlı ve hatasız gerçekleşme seçimlerinin de elemanlar tarafından bilinmesi gerekir. 
 • İşlemler sayesinden muhasebe elemanlarının yükü hafifleyeceği için zaman kaybının da önüne geçilecek. Bu sayesinde muhasebe elemanlarının çalışma koşullarında farklı uygulama seçimleri ve kendilerini geliştirme tercihlerine de yer açarak analiz yeteneklerinin geliştirmeleri de sağlanabilir. 
 • Muhasebe elemanlarının özellikle strateji planlaması gibi konularda gelişimi desteklenerek fayda içeren eğitim uygulamalarına yer vermesi sağlanarak ayrıca uygulama içinde farklı potansiyellerin de kullanımı gerçekleştirilebilir. 
 • Uygulamanın hayata geçişi ile beraber hata yapma riskinin olmaması ise muhasebe alanında en büyük avantaj olduğu için uygulama kullanımına hız verilmesi de önemlidir. 


Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

En yeni blog paylaşımlarımız

Vergi Mevzuatında Yeni Düzenlemeler
 • 3 / 12
 • 2021

Vergi Mevzuatında Yeni Dü...

Vergi mevzuatındaki yeni düzenlemeler neler? İşte maddelerle yeni vergi düzenlemeleri!

Vergi Borcu Nasıl Sorgulanır ve Nasıl Ödenir?
 • 19 / 3
 • 2021

Vergi Borcu Nasıl Sorgula...

Öncelikle en önemli giriş yapısı e-devlet sistemidir. E-devlet sistemi içinde yer alan Gelir İdaresi Başkanlığı sitesi üzerinden vergi borcunu sorgulama ve detaylı bilgiy...

Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nasıl ve Nereden Alınır?
 • 15 / 2
 • 2021

Vergi Borcu Yoktur Yazısı...

Kurumlar ya da şahıslar, dönem bazlı olarak kazançları üzerinden ödeyecekleri verginin tutarını beyan etmekle yükümlü olurlar. Vergi beyanı, mali müşavirler tarafınca yap...

Jet Stok Pazaryeri Entegrasyonu Detaylı Bilgi