E-Fatura Sistemine Geçiş Yapıldığında Gerçekleşen Değişimler

En iyi pazaryeri entegrasyonu Jet Stok

Tüm pazaryerlerinizi tek bir panelden kolay ve güvenle yönetin. Trendyol, Hepsiburada, N11, Çiçeksepeti, Amazon, Pazarama, PTT AVM, GXLocal, Ozon ve E-Ticaret sitenizi entegre edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi al
E-Fatura Sistemine Geçiş Yapıldığında Gerçekleşen Değişimler


E-Fatura sistemine geçiş yapan mükelleflerin hiçbir şekilde kağıt fatura kesmemesi gerekmektedir. Kullanıcıların elinde bulunan kağıt faturaların, vergi dairesine teslim edilmesi gerekiyor. Sisteme geçiş yapan mükelleflerin ekstra masraflardan kurtulması söz konusu olacaktır. Artık tüm faturaların takibi, teknolojik yazılım üzerinden yapılacak ve dijital ortamda faturaların raporlanması veya kesilmesi gerekecektir. Eğer kişi E-Arşiv Faturası sistemine kayıt değilse, sisteme kayıt olmayan kullanıcılara kağıt fatura kesmek zorunda kalacaktır. Bu yüzden mükelleflerin, arşiv faturası sistemine de kayıt olması gerekiyor. Aksi taktirde kağıt fatura masraflarının ön plana çıkması söz konusu olacaktır. Mükelleflerin bu sisteme dahil olması cüzi bir miktarda ödeme gerektirmektedir. Daha sonra sistem rahatlıkla kullanılabilecek ve kağıt faturadan kurtulmak, mümkün hale gelecektir.

Sisteme geçiş yapan mükellefler artık tüm fatura işlemlerini sistem üzerinden yapabilecektir. Fatura işlemlerinin yapılabilmesi için ekstra masrafa gerek duyulmuyor. Çünkü E-Fatura sistemi tüm ekstra giderlerin ortadan kalkmasına sebebiyet veriyor. E-Arşiv Faturası sistemine geçiş yapan kullanıcıların kağıt fatura kesmemesi gerekmektedir. Sadece fatura sistemine kayıt yapıldıysa, sisteme dahil olmayan kullanıcılara fatura kesmek imkansızdır. Bu yüzden mükelleflerin iki sisteme de geçiş yapması tavsiye edilmektedir. Aksi taktirde kağıt faturaya maruz kalmak söz konusu olacaktır. Sisteme geçiş yapan mükelleflerin kağıt faturadan kurtulabilmesi için arşiv sistemine de kayıt olması gerekmektedir. Arşiv sistemi, tüm faturaların raporlanmasına yardımcı olmakta ve eskiye dair tüm faturaları kendi bünyesinde kayıt altına almaktadır.

E-Fatura Sisteminde Geçmişe Yönelik Fatura Kesiliyor Mu?

Yasal süreye göre geçmişe yönelik fatura kesmek yedi gün olarak ayarlanmıştır. 7 gün öncesine kadar geçmişe yönelik fatura kesilebilmektedir. Önceki sürece fatura kesmek Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yasak hale getirilmiştir. E-Fatura sistemlerinin bazılarında daha önceki günlere de fatura kesimi yapılabilmektedir fakat bunun kullanılması, yasal manada problem yaşamaya sebebiyet verebilecek düzeydedir. E-Arşiv Faturası sistemine dahil olan mükelleflerin problem yaşamaması için 7 günden önceki günlere fatura kesmemesi gerekir. Aksi taktirde cezai işlemlerin uygulanması söz konusu olacaktır. Tüm bunların yanı sıra mükelleflerin bu tarz durumlara karışması ağır cezalara maruz kalmasına sebebiyet verecektir.

Geçmişe yönelik fatura kesmek fazlasıyla basittir. Önceki günlerin tarihi belirlendiği taktirde fatura kesimi yapılabilmektedir. Faturanın detayları mükellef tarafından doldurulmalı ve sistemin kurallarına göre düzenlenmelidir. E-Fatura üzerinden geçmişe yönelik faturanın kesilmesi, işlerin daha iyi bir şekilde ilerlemesine sebebiyet veriyor. Böylelikle mükellefler, fatura konusunda herhangi bir problem yaşamadan sistemi kullanabiliyor. E-Arşiv Faturası sistemine dahil olanlar, kendi faturalarını yedi gün öncesine kadar raporlama yaparak veya düzenleyerek zaman kaybı yaşamıyor. Kağıt fatura kullanımında bu tarz işlemlerin gerçekleşmemesi ve ekstra zaman kaybına uğratması, işletme sahiplerini zora sürüklüyordu. E-Dönüşüm tüm bu problemlerin giderilmesine yardımcı olarak teknolojik çözümlemelerle mükelleflere en önemli avantajları sunmaktadır.

E-Arşiv Faturası ile E-Fatura Sisteminde İptal ve İade İşlemleri Yapılıyor Mu?

E-Dönüşüm sisteminde fatura iptali ve iadesi yapılabilmektedir. İadelerin yapılabilmesi için belli başlı kurallar konulmuştur. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından düzenlenen kurallara uygun bir şekilde bu işlemlerin gerçekleşmesi gerekir. E-Fatura sisteminde iptal ve iade işlemlerini yapabilmek için tek bir tıklamanın yapılması yeterli olacaktır. Tüm bu işlemler aynı şekilde E-Arşiv Faturası sisteminde de geçerlidir. Mükellefler gereken bilgileri doldurduğu taktirde iptal veya iade işlemlerini yapabilmektedir. Zaman kaybının engellenmesi için bu işlemler kolay bir hale getirilmiştir. Saniyeler içerisinde bu işlemleri gerçekleştirmek mümkündür. Mükellefler iptal ve iade işlemlerini yaparken, bilgileri doğru doldurmalıdır. Kurallara uygun iptal ve iadenin yapılması gerekmektedir.

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

En yeni blog paylaşımlarımız

Pazaryeri Entegrasyonu E-Ticaret Siteleri İçin Gerekli midir?
  • 28 / 12
  • 2020

Pazaryeri Entegrasyonu E-...

Pazaryeri entegrasyonları hakkında e-ticarette bütünü oluşturan parçalardan birisidir diyebiliriz. Markalar, pazaryeri entegrasyonları ile e-ticaret sitelerini diledikler...

İleti Yönetim Sistemi Nedir? Zorunlu Mudur? Nasıl Başvurulur?
  • 10 / 9
  • 2020

İleti Yönetim Sistemi Ned...

Dijital ortamda alınmış olan izinlerin saklanması ve arşivlenmesi, belgelerin güvenliği ile gizliliğinin sağlanması, gerektiği zaman arşivden çıkartılması ve bu süreçleri...

Sanal Pos Nedir? Nasıl Alınır? Güvenilir Midir? TS Ofis
  • 2 / 9
  • 2020

Sanal Pos Nedir? Nasıl Al...

Sanal pos; banka kartları veya kredi kartları ile alışveriş yapmak istendiğinde cihazların internete entegre edilmesiyle kullanılan hâlleridir. Ürünlerin online ortamda s...

Jet Stok Pazaryeri Entegrasyonu Detaylı Bilgi