E-Fatura ve E-Arşiv Faturası Sistemine Kimler Geçiş Yapabiliyor?

En iyi pazaryeri entegrasyonu Jet Stok

Tüm pazaryerlerinizi tek bir panelden kolay ve güvenle yönetin. Trendyol, Hepsiburada, N11, Çiçeksepeti, Amazon, Pazarama, PTT AVM, GXLocal, Ozon ve E-Ticaret sitenizi entegre edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi al
E-Fatura ve E-Arşiv Faturası Sistemine Kimler Geçiş Yapabiliyor?


Fatura işlemlerinin dijital ortamda yapılması zorunlu hale getirmiştir. Zorunluluk şartlarının ağırlaştırılması, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sağlanmıştır. Yıllık cirosu 10.000.000 TL üzerinde olan şirketlerin E-Fatura sistemine geçiş zorunluluğu bulunmaktadır. E-Ticaret işleriyle uğraşan şirketlerin ise yıllık cirosu 5.000.000 TL olduğu taktirde sisteme geçiş yapması zorunlu hale gelmiştir. Geçiş yapılmadığı taktirde cezai işlemlerin başlaması söz konusu olacaktır. Cezai işlemlerin gün geçtikçe ağır hale getirilmesi, vergi cezalarının üst düzeye çıkartılması birçok kuruluşun kötü etkilenmesine sebebiyet verebilir. Ciro limitine ulaşan kullanıcıların sisteme geçiş zorunluluğu bulunmaktadır. E-Arşiv Faturası sistemine ise kağıt fatura kesmek istemeyen kullanıcıların geçiş zorunluluğu bulunmaktadır. Bu sistemi kullanmayan kişilere fatura kesebilmesi, sistemin kullanım amaçlarından biridir. Kağıt faturadan kurtulmak isteyen mükelleflerin bu sisteme geçiş zorunluluğu bulunmaktadır.

Yıllık cirosu üst limite ulaşmayan kuruluşlar da sisteme geçiş yapabilmektedir. Sisteme geçiş yapılabilmesine olanak tanınması, birçok kuruluşun ekonomik açıdan rahatlamasına sebebiyet vermiştir. E-Fatura sistemi doğayı korumayı, tasarruf ettirmeyi, teknolojik düzeyde ilerleme kaydetmeyi amaçlamaktadır. Bu sayede kuruluşlar sisteme geçerek birçok avantajdan da faydalanabilmektedir. Kağıt faturaların kaybolabilme riski, maliyetinin yüksek düzeyde olması birçok kuruluşun olumsuz etkilenmesine sebebiyet veriyor. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından zorunlu hale getirilen sisteme geçiş zorunluluğu, aslında kuruluşların iyi bir amaca dahil olmalarına yardımcı oluyor. E-Arşiv Faturası sistemi aynı zamanda faturaların güven altında muhafaza edilmesine olanak tanımaktadır. Bu sebeple kullanıcılar istediği tarihteki faturaya ulaşabilmektedir.

E-Fatura Sistemiyle Geçmişe Yönelik Fatura Kesilebilir Mi?

Geçmişe yönelik fatura kesmek isteyen mükellefler, bu sistemle isteklerini gerçekleştirebilmektedir. E-Fatura sisteminin yedi günlük geçmişe yönelik fatura kesebilme olanağı bulunmaktadır. Mükellefler yedi günlük süre içerisinde fatura kesimi yapabilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen bu limitin aşılması, cezai işlemlere sebebiyet verebilecek düzeydedir. TS Ofis olarak, Gelir İdaresi Başkanlığı mevduatlarına ve kurallarına göre bir sistem hazırladık. Bu sistemin kurallara uygun olması kuruluşların, cezai işlemlere tabi tutulmamasına yardımcı olmaktadır. Usulüyle işlemlerin gerçekleştirilebilmesi, sunulan avantajlar arasında yer almaktadır. Böylelikle kuruluşlar sistemimiz üzerinden kurallar dahilinde işlemlerini yapabilmekte ve herhangi bir konuda problem yaşamamaktadır.

Geçmişe yönelik faturaların sistem üzerinde kesilebilmesi, geçmişte yaşanan aksaklıkların önüne geçebilmektedir. E-Fatura sistemi tüm bunlara olanak tanıyarak, mükelleflerin teknolojik çözümlemelerle karşılaşmasını sağlamaktadır. Teknolojik çözümlemeler, şirketlerin dış görünümüne de olumlu etkiler sunuyor. Olumlu etkilerin teknolojik düzeyde olması, şirketin yenilikçi anlayışına sahip olmasına yardımcı oluyor. Tüm bunların yanı sıra geçmişte kesilen faturalar hakkında bilgi sahibi olmak da mümkün hale getirilmiştir. E-Arşiv Faturası sisteme dahil olmayan şirketlere ve bireylere de fatura kesimi yapabildiğinden dolayı elektronik dönüşüme geçen mükellefler, bu sayede her konuda eksiklik yaşamamaktadır. Eksikliklerin tamamlanması TS Ofis olarak tarafımızca tamamlanmış, müşterilerimizin istekleri doğrultusunda bir yazılım altyapısı oluşturmaktayız. Oluşturduğumuz yazılım üzerinden finansal yönetimin kolay bir şekilde yapılabilmesi söz konusu olmaktadır.

E-Fatura Sistemine Nasıl Geçiş Yapılıyor?

Sisteme geçiş yapabilmek için mükelleflerin Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden başvuru yapması gerekiyor. Başvurular olumlu sonuçlandığı taktirde mükelleflerin TS Ofis üzerinden deneme hesabı açması gerekmektedir. Deneme hesabı sayesinde ilk etapta ücret ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır. Kalıcı hesaba ulaşmak için cüzi bir miktarda ödeme yapmak yeterlidir. E-Fatura sistemine geçiş yapan mükellefler, tüm fatura işlemlerini teknolojik düzeyde ve güvenilir yazılım altyapısıyla tamamlayabilmektedir. İşlemlerin kısa süre içerisinde yapılabilmesi tarafımızca sağlanan avantajlar arasında yer almaktadır. İşlemlerin yapılması esnasında herhangi bir güven problemi ve tehdidi yaşanmamaktadır. Çünkü oluşturduğumuz yazılım, tüm güvenlik tehditlerine karşı önlem almış bir şekilde hazırlanmış ve mükelleflere sunulmuştur.


Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

En yeni blog paylaşımlarımız

Pazaryeri Entegrasyonu E-Ticaret Siteleri İçin Gerekli midir?
  • 28 / 12
  • 2020

Pazaryeri Entegrasyonu E-...

Pazaryeri entegrasyonları hakkında e-ticarette bütünü oluşturan parçalardan birisidir diyebiliriz. Markalar, pazaryeri entegrasyonları ile e-ticaret sitelerini diledikler...

İleti Yönetim Sistemi Nedir? Zorunlu Mudur? Nasıl Başvurulur?
  • 10 / 9
  • 2020

İleti Yönetim Sistemi Ned...

Dijital ortamda alınmış olan izinlerin saklanması ve arşivlenmesi, belgelerin güvenliği ile gizliliğinin sağlanması, gerektiği zaman arşivden çıkartılması ve bu süreçleri...

Sanal Pos Nedir? Nasıl Alınır? Güvenilir Midir? TS Ofis
  • 2 / 9
  • 2020

Sanal Pos Nedir? Nasıl Al...

Sanal pos; banka kartları veya kredi kartları ile alışveriş yapmak istendiğinde cihazların internete entegre edilmesiyle kullanılan hâlleridir. Ürünlerin online ortamda s...

Jet Stok Pazaryeri Entegrasyonu Detaylı Bilgi