E-faturanın Faydaları Nelerdir?

En iyi pazaryeri entegrasyonu Jet Stok

Tüm pazaryerlerinizi tek bir panelden kolay ve güvenle yönetin. Trendyol, Hepsiburada, N11, Çiçeksepeti, Amazon, Pazarama, PTT AVM, GXLocal, Ozon ve E-Ticaret sitenizi entegre edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi al
E-faturanın Faydaları Nelerdir?E-faturanın Faydaları Nelerdir?

Yaşama her geçen gün yeni bir kolaylık daha getiren dijitalleşme bizleri kağıt kalabalığından kurtarıyor. Sürecin olumlu kazanımlarından biri de e-fatura uygulaması oluyor. Özellikle faturaların kaybolmaması bakımından değer taşıyan e*faturanın bunun yanı sıra daha birçok avantajı var. E-fatura nedir? E-faturanın faydaları nelerdir? Merak edenler için cevapları yazımızda derledik.

Dijitalleşmeye beraber hayatımıza giren yeniliklerden biri e-fatura oldu. e-fatura, standartları ve veri formatı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenen ve fatura alışverişinin de bu sistem üzerinden gerçekleştiği fatura uygulaması olarak açıklanabilir. Faturaların standartlaşması ve hatasız dolaşması için hayata geçirilen bu uygulama hem pratik olması hem de kağıt faturalarla aynı hukuki değer taşımasıyla tercih edilen bir uygulama oluyor.

Neden e-Faturaya Geçmeliyiz?

Matbu faturayı bastırmak, fatura yazdırmak, faturayı maliyeden onaylatarak, fatura imzalatmak ya da kaşelemek, kargolamak, zarflamak… Bunlarla bitmiyor. Kargo takibi yapmak, kargolanan faturanın yerine ulaşıp ulaşmadığından emin olmak, faturaları ve kopyalarını arşivlemek… Özetle e-fatura ile hem zamandan hem  maliyetten hem de iş yükünden tasarruf etmek mümkün oluyor. E-faturanın faydalarını ise şu şekilde sıralamak mümkün:

 • e-fatura matbu faturaya ve onunla birlikte gelen bütün iş yüküne veda edilmesine olanak tanıyor.
 • e-fatura ile faturalama maliyetleri azalır. Bu maliyetlerden elde edilen tasarrufu başka projeler için kaynak olarak kullanabilirsiniz.
 • Operasyonel yükün azalmasını sağlar. Faturayı basma, imzalama ya da imzalatma, postalama, kargo takibi yapma ve arşivleme gibi süreçler otomatik olarak ortadan kalkar. Tüm bu süreçlerin masrafları da ortadan kalkar.
 • Bu uygulamayla faturalar çok daha hızlı hazırlanabilir.
 • e-fatura bütçenizi de korumaya yardımcı olur. Bu sayede tahsilat süreçleriniz pratikleşir ve zaman aralığı kısalır. Bu nakit akışınızı daha kolay kontrol etmenizi sağlar.
 • Dijitalleşmenin en güzel yanlarından biri olan hayatı pratikleştirmeyi e-fatura ile birebir yaşayabilirsiniz. Zira faturalanızı saniyeler için müşterilerinize ulaştırabilirsiniz.
 • Faturalarda yapılabilecek hataları ad çok hızlı telafi etme şansına sahip olursunuz ve faturanızın adresine ulaşıp ulaşmadığını da çok rahat anlayabilirsiniz.
 • Faturaları arşivlemek de bu sayede çok pratik hale gelir. Geriye dönük bir faturaya ulaşmak içinse yalnızca saniyelere ihtiyaç duyarsınız. Yasal olarak bir faturayı en az 10 yıl saklamanız gerektiği düşünülürse bu belki de e-fatura uygulamasının en önemli avantajlarından birini oluşturuyor denilebilir.
 • Muhasebeci ile çalışmayı da yine e-fatura sayesinde kolaylaştırabilirsiniz. Evrak arasında kaybolmamak için siz de hızlı bir şekilde e-fatura uygulamasına geçebilirsiniz.

Doğa İçin E-Fatura

Her yıl milyonlarca kağıt ve karton üretiliyor ve tüketiliyor. Üstelik bu tüketim ağırlıklım olarak bilinçli bir tüketim de değil. Kağıt ürünlerin büyük bir kısmı ne yazık ki israf ediliyor. Bu da doğaya çok büyük zarar vermek ve küresel ısınmayı her an biraz daha tetiklemek demek. E-fatura uygulamasının sağladığı en güzel faydalardan biri de doğadan yana bir uygulaması ve dünyamızı koruması. Dünya üzerinde pek çok şirketin e-fatura uygulamasına geçmesiyle çok ciddi bir kağıt ve su tasarrufu elde edeceğini uyutmamak önemli.

Bu konuda rakamlara değinmek gerekirse Türkiye genelinde kağıt-karton tüketimi yıllık yaklaşık 6 milyon ton. Kişi başı tüketim ise 70 kg civarında. Bunlarla beraber geri dönüşüm oranı ise yalnızca yüzde 40’larda. Bunun yüzde 60’a çıkarılması hedefleniyor. Her yıl kağıt, karton ve yaşamsal ihtiyaçlar için kişi başı ortalama 7 adet ağaç tüketiliyor. E-fatura uygulamaları sayesinde Türkiye’de her yıl 100 binden fazla ağaç kesilmekten kurtuluyor.

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

En yeni blog paylaşımlarımız

Yazılımcılar, Kurumlar Vergisi’nin yarısını ödeyebilir!
 • 14 / 2
 • 2022

Yazılımcılar, Kurumlar Ve...

Kurumlar Vergisi, kurumların mali yıl boyunca elde ettikleri kazanç üzerinden alınan vergi anlamına geliyor. Kanunen yazılım sektöründe faaliyet gösteren kişi ve firmalar...

Dijitalleşmenin Maliyet Yönetimine Etkileri
 • 9 / 2
 • 2022

Dijitalleşmenin Maliyet Y...

e-dönüşüm danışmanlığı ile bugün pek çok işletme çok kısa bir süre içerisinde e-faturaya geçebiliyor. Bu dönüşüm yalnızca e-faturayı değil tüm maliyet yönetimi için geçer...

En Başarılı ve Pratik Pazaryeri Entegrasyonları
 • 4 / 2
 • 2022

En Başarılı ve Pratik Paz...

N11’den Trendyol’a, ÇiçekSepeti’nden Gittigidiyor’a, Amazon’dan Hepsiburada’ya kadar birçok ve çeşitli online pazaryeri, artık hayatımızın önemli bir parçası haline geldi...

Jet Stok Pazaryeri Entegrasyonu Detaylı Bilgi