e-imza Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-imza Başvurusu Nasıl Yapılır?


e-imza Başvurusu Nasıl Yapılır?

Profesyonel yaşamda olduğu kadar gündelik evrak işlerinde de  kullandığımız ıslak imza, online belgelerde e-imza olarak kullanılıyor. e-imza Nedir, e-imzanın sahip olduğu özellikler nelerdir, e-imza nerelerde kullanılır gibi sorular bu yeni kişisel onaylama işareti hakkında ilk akla gelenler arasında yer alıyor. Elektronik imza sahibi olmak isteyenler ise e-imza başvurusu nasıl yapılır, e-imza nereden alınır sorularının yanıtlarını arıyor.

Önceki yıllarda zarf içinde günlerce imza süreçleri için beklenen prosedürler, e-imza ile hız kazandı. Eğer imzalanması gereken evrakınız varsa e-imzadan önce bunun bir çıktısını alıp, imzalayıp tekrar zarfla postalamanız gerekirdi. Islak imza güvencesi online dünyada yerini e-imzaya bıraktı. Güvenilir elektronik imza kavramının kısa adı olan e-imza hakkında tüm merak edilenleri sizler için araştırdık.


e-imza Nedir?

5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu’na göre e-imza, başka bir elektronik veriyle mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan eklenti veri olarak ifade edilir. Bu veri elektronik imza, güvenilir elektronik imza, e-imza olarak belirtilir.

e-imzanın Sahip Olduğu Özellikler Nelerdir?

Elektronik imza, ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahiptir. e- imza kullanılan bir belgede yapılan son değişikliklerin imza tarafından onaylanmış ve güvenli olduğu resmi olarak ifade edilmiş olur. e-imza kullanan kişi, elektronik ortamda yaptığı işlemlerde kimlik bilgilerinin doğru olduğunu belirtmiş olur. Kişiler adına oluşturulabilen e-imza kurum adına oluşturulamaz. 

e-imza Nerelerde Kullanılır?

Elektronik ortam evraklarına iliştirilen bir veri olan e-imza; e-devlet uygulamalarında, MERSİS kapsamındaki ticari sicil işlemlerinde, kurumlar arası iletişimde, banka talimatlarında, KEP sisteminde, kamu projelerinde (UYAP, TÜBİTAK, Bakanlıklar), elektronik arşiv imzalanmasında ve tüm ıslak imza gerektiren uygulamalarda kullanılabilir.

e-imza Başvurusu Nereye Yapılır?

e-imza kullanmak için gerekli olan sertifika BTK tarafından yetkilendirilmiş Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılarının yanı sıra Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT), TÜBİTAK Kamu Sertifikasyon Merkezi (KM), E-imzaTR ve e-Tugra tarafından düzenlenebilir.

e-imza Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda belirttiğimiz yetkili hizmet sağlayıcı noktalarının online sitelerinde yer alan online başvuru formunu doldurmak e-imza almak için ilk adımdır. Ardından sitelerde ücretleri ile belirtilen 1-2-3 yıllık e-imza paketlerinden biri tercih edilir. Sonrasında kimlik kontrolü ve kurulum işlemleri seçeneği tamamlanır. Son olarak paketin ödemesi gerçekleştirilir. Tüm bu aşamaların ardından e-imzanız kurye ile adresinize gönderilir. 

  • PTT 2014 yılından beri ülke genelinde e-imza satışı gerçekleştirmektedir. Kişiler kimlik, pasaport, sürücü belgesi gibi fotoğraflı ve TC kimlik numarası bulunan resmi belgeleri ve PTT merkezlerinde bulabilecekleri e-imza başvuru formu ile PTT’ye şahsen başvuru yapabilmektedirler. 
  • TÜBİTAK KM başbakanlık genelgesi gereği sadece kamu çalışanlarına e-imza sertifikası düzenleyebilir. Sertifika sürecinin tamamı online olarak ya da kuruma posta ile gerekli evrakları gönderilerek sürdürülebilir. 
  • e-imzaTR2014 yılından beri BTK tarafından yetkilendirilerek e-imza satışı yapmaktadır. e-imzaTR şubelerinden ya da e-imzaTR resmi sitesi üzerinden gerekli belgeler ile e-imza başvurusu gerçekleştirilebilir.
  • e-Tugra 2006 yılından bu güne e-imza satışında yetkilidir. e-Tugra şubelerinden ya da e-Tugra resmi sitesi üzerinden gerekli belgeler ile e-imza başvurusu gerçekleştirilebilir.

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

En yeni blog paylaşımlarımız

2022 E-Fatura Geçiş Zorunluluğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
  • 12 / 1
  • 2022

2022 E-Fatura Geçiş Zorun...

2022 yılı muhasebe ve vergilendirmelerdeki güncellemelerin devreye gireceği bir yıl olacak. 1 Temmuz 2022 tarihinden geçerli olacak e-fatura zorunluluğu ne gibi değişikli...

Online Muhasebe Programı İle İşletmenizin Maliyetlerini Azaltın
  • 10 / 12
  • 2021

Online Muhasebe Programı ...

Dijitalleşmeyle beraber maliyet kalemlerinin bazıları silinirken bazılarında da ciddi tasarruf sağlanıyor. Muhasebe, dijitalleşmenin şirketlere maliyetten tasarruf etmele...

Web Tabanlı Ön Muhasebe Programı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?
  • 2 / 11
  • 2021

Web Tabanlı Ön Muhasebe P...

Web tabanlı olan ön muhasebe programı, ön muhasebe işlemlerini düzenli şekilde sürdürmeye çalışan şirketlerin en önemli kurtarıcısıdır. İş hayatını kolay hâle getirecek v...

Teknolojinin gücüne güvenen İşletmelere Ücretsiz Kullan