e-imza Başvurusu Nasıl Yapılır?

En iyi pazaryeri entegrasyonu Jet Stok

Tüm pazaryerlerinizi tek bir panelden kolay ve güvenle yönetin. Trendyol, Hepsiburada, N11, Çiçeksepeti, Amazon, Pazarama, PTT AVM, GXLocal, Ozon ve E-Ticaret sitenizi entegre edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi al
e-imza Başvurusu Nasıl Yapılır?


e-imza Başvurusu Nasıl Yapılır?

Profesyonel yaşamda olduğu kadar gündelik evrak işlerinde de  kullandığımız ıslak imza, online belgelerde e-imza olarak kullanılıyor. e-imza Nedir, e-imzanın sahip olduğu özellikler nelerdir, e-imza nerelerde kullanılır gibi sorular bu yeni kişisel onaylama işareti hakkında ilk akla gelenler arasında yer alıyor. Elektronik imza sahibi olmak isteyenler ise e-imza başvurusu nasıl yapılır, e-imza nereden alınır sorularının yanıtlarını arıyor.

Önceki yıllarda zarf içinde günlerce imza süreçleri için beklenen prosedürler, e-imza ile hız kazandı. Eğer imzalanması gereken evrakınız varsa e-imzadan önce bunun bir çıktısını alıp, imzalayıp tekrar zarfla postalamanız gerekirdi. Islak imza güvencesi online dünyada yerini e-imzaya bıraktı. Güvenilir elektronik imza kavramının kısa adı olan e-imza hakkında tüm merak edilenleri sizler için araştırdık.


e-imza Nedir?

5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu’na göre e-imza, başka bir elektronik veriyle mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan eklenti veri olarak ifade edilir. Bu veri elektronik imza, güvenilir elektronik imza, e-imza olarak belirtilir.

e-imzanın Sahip Olduğu Özellikler Nelerdir?

Elektronik imza, ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahiptir. e- imza kullanılan bir belgede yapılan son değişikliklerin imza tarafından onaylanmış ve güvenli olduğu resmi olarak ifade edilmiş olur. e-imza kullanan kişi, elektronik ortamda yaptığı işlemlerde kimlik bilgilerinin doğru olduğunu belirtmiş olur. Kişiler adına oluşturulabilen e-imza kurum adına oluşturulamaz. 

e-imza Nerelerde Kullanılır?

Elektronik ortam evraklarına iliştirilen bir veri olan e-imza; e-devlet uygulamalarında, MERSİS kapsamındaki ticari sicil işlemlerinde, kurumlar arası iletişimde, banka talimatlarında, KEP sisteminde, kamu projelerinde (UYAP, TÜBİTAK, Bakanlıklar), elektronik arşiv imzalanmasında ve tüm ıslak imza gerektiren uygulamalarda kullanılabilir.

e-imza Başvurusu Nereye Yapılır?

e-imza kullanmak için gerekli olan sertifika BTK tarafından yetkilendirilmiş Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılarının yanı sıra Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT), TÜBİTAK Kamu Sertifikasyon Merkezi (KM), E-imzaTR ve e-Tugra tarafından düzenlenebilir.

e-imza Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda belirttiğimiz yetkili hizmet sağlayıcı noktalarının online sitelerinde yer alan online başvuru formunu doldurmak e-imza almak için ilk adımdır. Ardından sitelerde ücretleri ile belirtilen 1-2-3 yıllık e-imza paketlerinden biri tercih edilir. Sonrasında kimlik kontrolü ve kurulum işlemleri seçeneği tamamlanır. Son olarak paketin ödemesi gerçekleştirilir. Tüm bu aşamaların ardından e-imzanız kurye ile adresinize gönderilir. 

  • PTT 2014 yılından beri ülke genelinde e-imza satışı gerçekleştirmektedir. Kişiler kimlik, pasaport, sürücü belgesi gibi fotoğraflı ve TC kimlik numarası bulunan resmi belgeleri ve PTT merkezlerinde bulabilecekleri e-imza başvuru formu ile PTT’ye şahsen başvuru yapabilmektedirler. 
  • TÜBİTAK KM başbakanlık genelgesi gereği sadece kamu çalışanlarına e-imza sertifikası düzenleyebilir. Sertifika sürecinin tamamı online olarak ya da kuruma posta ile gerekli evrakları gönderilerek sürdürülebilir. 
  • e-imzaTR2014 yılından beri BTK tarafından yetkilendirilerek e-imza satışı yapmaktadır. e-imzaTR şubelerinden ya da e-imzaTR resmi sitesi üzerinden gerekli belgeler ile e-imza başvurusu gerçekleştirilebilir.
  • e-Tugra 2006 yılından bu güne e-imza satışında yetkilidir. e-Tugra şubelerinden ya da e-Tugra resmi sitesi üzerinden gerekli belgeler ile e-imza başvurusu gerçekleştirilebilir.

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

En yeni blog paylaşımlarımız

Endüstri 4.0 ve Muhasebe Denetimi İlişkisi
  • 28 / 1
  • 2022

Endüstri 4.0 ve Muhasebe ...

Nesnelerin interneti (IoT), internetin sunduğu hizmetler ve siber-fiziksel sistemler olmak üzere üç aşamadan oluşan bir sistemler kümesi olan endüstri 4.0, bugün pek çok ...

E-Fatura ve E-Arşiv Fatura Arasındaki Farklar Nelerdir?
  • 25 / 1
  • 2022

E-Fatura ve E-Arşiv Fatur...

Dijital dönüşüm hayatımızın her alanında hem farklılıklar hem de kolaylıklar getirdi. Özellikle hata payı ve risk oranı yüksek olan muhasebe alanında yaşanan dijital dönü...

2022 E-Fatura Geçiş Zorunluluğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
  • 12 / 1
  • 2022

2022 E-Fatura Geçiş Zorun...

2022 yılı muhasebe ve vergilendirmelerdeki güncellemelerin devreye gireceği bir yıl olacak. 1 Temmuz 2022 tarihinden geçerli olacak e-fatura zorunluluğu ne gibi değişikli...

Jet Stok Pazaryeri Entegrasyonu Detaylı Bilgi