E-Tahsilat Nedir Nasıl Yapılır?

En iyi pazaryeri entegrasyonu Jet Stok

Tüm pazaryerlerinizi tek bir panelden kolay ve güvenle yönetin. Trendyol, Hepsiburada, N11, Çiçeksepeti, Amazon, Pazarama, PTT AVM, GXLocal, Ozon ve E-Ticaret sitenizi entegre edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi al
E-Tahsilat Nedir Nasıl Yapılır?


Günümüzde gelişen teknoloji artan rekabet şirketleri bu değişime ayak uydurmaya mecbur bırakmıştır. Bir şirketin ya da işletmenin en önemli kaynağı nakit akışıdır. Nakittin zamanında şirket kasasına girmesi o şirket için son derece önemlidir. Nakit akışında yaşanabilecek aksilik o şirket için önemli bir sorun olacaktır. Sıcak para girişi işletmeler için son derece önemlidir. Çünkü bu para o işletmenin hazır değerini oluşturur. 

Kısa vadede şirketin ya da işletmenin kaynaklarını döndürmesine ve üretin ya da hizmetin aksamaması için önemli bir unsuru oluşturmaktadır. Tüm bunlar gözden geçirildiğinde tahsilat çok önemli bir detay haline gelir. Tahsilat, yüz yüze olabileceği gibi banka aracılığı ile gerçekleşebilmektedir. Bunun dışında ise e-tahsilat yöntemi ile gerçekleşebilir.

E-Tahsilat Nedir? E-tahsilatın Tanımı

E-tahsilat adından da anlaşıldığı üzere elektronik yani online olarak yapılan tahsilattır. Bu tahsilat sanal yollardan gerçekleşmektedir. Kredi kartı, Sanal kart ya da banka kartı şeklinde yapılan tahsilattır. E- tahsilat günümüzde son derece kolay bir yöntemdir. E-tahsilat için yapmanız gereken bankaların sanal pos cihazlarınızı şirketinizin web sitesine entegre olması yolu ile gerçekleşmektedir. E-tahsilat sistemini web sitenize entegre ettikten sonra müşterilerinizde ya da işlem yaptığınız bayilerden bir yazılım aracılığı ile tahsilat işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İnternetten tahsilat gerçekleştirebilmek için özel bir yazılıma ve sanal pos cihazına ihtiyacınız olacaktır. Peki, günümüzde hangi bankalar sanal pos cihazı imkanı sağlamaktadır? Sanal pos cihazı imkanı sunan bankalar;

 • Halk Bankası
 • İş Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Finansbank
 • Garanti Bankası
 • Denizbank ve diğer bankalar sizlere sanal pos cihazı imkanı sunmaktadır.

E-tahsilat ne için kullanılabilir?

E-tahsilat online bir ödeme işlemi olduğundan, müşterilerinizden ya da bayilerden tahsil etmeniz gereken nakitlerinizi kolaylıkla almanızı, bunun dışında ise eğitim, site, spor, apartman, dernek gibi kurumların ödeme işlemlerini kredi kartı, sanal kart ya da banka kartı aracılığıyla gerçekleştirilmesi için kullanılmaktadır. E-tahsilat günümüzde hem işletmelere hem de borçlu olan kişilere oldukça fazla kolaylık sağlamaktadır. 

Sadece işletme açısından değil borçlu açısından da oldukça avantajlı bir sistemdir. Çünkü bazen borçlu taraf ödemesi gereken tutarı nakit olarak elinde bulunduramayabilir. Bunun için sanal kartlarını devreye sokarak kendini rahatlatmış olur. İşletmelerin artık varlığını sürdürmesi pek çok nedene bağlı kalmaktadır. Bunun en önemlisi ise gerekli olan nakittin işletme içinde dolaşmasıdır. Sıcak para girişi o işletmeyi her açıdan rahatlatır ve kaynaklarını kolaylıkla yönetme imkânı sağlar. 

Günümüzde artık teknoloji çok önemli bir yere gelmiştir. Her açıdan hayatımızı kolaylaştıran bir unsurdur. Özellikle işletmeler bu teknolojik değişimi yakından takip etmek zorundadırlar. Aksi takdirde rakiplerinden geriye düşecek ve bunun sonucu olarak varlığını sürdürmek açısından tehlike altında kalacaklardır. Yoğun rekabet her iş kolunda giderek artmaktadır. Bu nedenle işletmeler tüm hesaplamalarını belirli bir plan ve program içinde gerçekleştirmelidirler. E-tahsilat değişen ticari yaşam koşullarının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır.

E-Tahsilat Sistemini Kullanan Firmalar Hangileridir?

Değişen koşullar artık tüm dünyada varlığını göstermektedir. Artık pek çok işlem online olarak gerçekleşmektedir. Devletler bile tahsilat işlemi online olarak gerçekleştirmektedir. Bir vergi ödemesi, sınav ücreti ya da harçlar tamamen online olarak yapılmaktadır. Klasik yöntemler yerini tamamen değişen yaşam koşullarına bırakmıştır. Telefon aracılığı ile bile oldukça fazla ödeme işlemi gerçekleştirilmektedir. Son zamanlarda bine yakın işletme e-tahsilat işlemini hayata geçirmişlerdir. Hem kurulumu hem de uygulanması son derece kolaydır. Böylelikle tahsilat için ekstra bir çabaya gerek kalmaz. 

E-tahsilat ilk defa E çözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. tarafından 2001 yılında piyasaya sürülmüştür. E-tahsilat sistemi ile işletmenize özel bir ödeme sistemi kurulur. İnternetten tahsilat işlemini gerçekleştirebilmeniz için işletmenize özel bir yazılım uygulanır. Daha sonra ise bankalardan sanal pos talebinde bulunmanız gereklidir. Bankaların istediği şartları yerine getirdiğiniz takdirde sanal pos isteğiniz onaylanır. Tüm bu işlemler sonucunda sanal pos cihanız işletmenizin web sitesi ile entegre hale getirilir. Son olarak entegre işlemi de gerçekleştikten sonra internet üzerinden tahsilat işlemine başlayabilirsiniz.


E-tahsilat Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

E-tahsilat sistemi hem işletmelere hem de müşterilere oldukça fazla imkan sunmaktadır. Günümüzde ticaret anlayışı değişerek ve gelişerek varlığını sürdürmektedir. Bu değişimlerden biri ise e-tahsilat sistemidir. E-tahsilat sisteminin avantajları nelerdir?

 • Yaklaşık olarak 19 bankanın sanal pos imkanı bulunmaktadır. Bankanın sizden istediği şartları yerine getirdiğiniz takdirde bu sanal pos imkanından faydalanabilmektesiniz. Entegre işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.
 • B2B, B2C ve HPM tahsilat modüllerini rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Muhasebe ve finans alanında iş yükünü hafifletmek maksadıyla tahsilat işlemini elektronik işlemler sayesinde gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle nakit akışınızı hazır değerler adı altında kolaylıkla takip edebilir paranın kaynağını rahatlıkla görebilirsiniz.
 • Yapılan yanlış tahsilat ya da yanlış işlen anında iptal edilerek iade işlemi gerçekleşmektedir.
 • Bütün ödemelerin raporlarını dilediğiniz şekilde alabilir, dağılımlarını görebilirsiniz. Dilerseniz grafiksel ve istatistiksel olarak somut hale getirebilirsiniz.

E-tahsilat Sistemleri İle İnternetten Tahsilat İşlemleri

E-tahsilat günümüzün işletmelere sağladığı büyük kolaylıklardadır. Bu sayede işletmeler alacaklarını kolaylıkla tahsil edebilmektedir. Artık ister özel işletmeler olsun ister kamu kuruluşları olsun tüm tahsilat işlemlerini online olarak gerçekleştirmektedir. Elektronik tahsilat işlemi tüm kuruluşlar tarafından uygulanmaktadır. İşletmelerin e-tahsilat sistemini web sitelerine entegre etmesi artık son derece kolaydır. 

Bunun için özel yazılım sistemlerini web sitelerine uyumlu hale getirerek sanal pos başvurusunda bulunmanız gereklidir. Onaylandığı takdirde online ödeme bölümü web sitenizde açılacaktır. Böylelikle son derece kolay tahsilat işlemi gerçekleşmektedir.

Son zamanlarda artık rekabet anlayışı oldukça değişmeye başlamıştır. İşletmeler artık bu değişime ayak uydurmaya mecbur konuma gelmiştir. Aksi takdirde rekabet ortamında geri plana düşeceklerdir. Bu nedenle değişime ayak uydurmak zorundadırlar. E-tahsilat gerçekleşen ödemelerin elektronik ortamda yapılması işlemidir. Bu da işletmelerde son derece kolaylık yaşamaktadır. Hem muhasebe departmanlarının iş yükü hafiflemiş olacaktır. Böylelikle takip işlemi kolaylaşacak ve ödemenin hangi kanaldan geldiği belli olacaktır. Bu sayede dilediğiniz gibi grafiksel ya da istatiksel olarak verilerinize raporlama imkanına sahip olacaksınız.

E-Tahsilat Süreçlerinizi Kolayca Takip Edin.

E-tahsilat işletmenizi pek çok açıdan rahatlatacaktır. Bir işletmenin nakit akışı sağlıklı bir şekilde yürütülmek zorundadır. Nakit akışları işletmenin hazır değeri olarak elinde bulundurulur. Böylelikle rekabet ortamında rahatlıkla nakitlerini yönetebilecektir. İşletmenin bir piyasada varlığını sürdürebilmesi için değişen rekabet koşullarını, gelişen teknolojiyi yakından takip etmek zorundadır. E-Tahsilat ise işletmelerin elini sağlamlaştırmaktadır. Hem işletmelerin hem de müşterilerin e-tahsilat yöntemini kolaylıkla kullanmasını sağlamaktadır. Bazen borçlu olan müşteri nakit halinde borcunu ödeyemeyebilir. E-tahsilat yöntemi sayesinde ise sanal kart, banka kartı ya da kredi kartı ile borcunu ödeyebilmektedir. 

Kısaca e-tahsilat uygulamasının pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar sayesinde işletmeler işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir. E-ticaret sisteminin kurulması ve işletmenizin web sitesine entegre edilmesi oldukça kolaydır. Bankalarla yapacağınız işbirliği sayesinde bu sistemi işletmenizde yürürlüğe koyabilirsiniz. Takip açısından da son derece kolay işlem yapabilmektesiniz. Bu sayede tüm işlemleriniz tek bir takip sistemi altında olmaktadır.

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

En yeni blog paylaşımlarımız

Endüstri 4.0 ve Muhasebe Denetimi İlişkisi
 • 28 / 1
 • 2022

Endüstri 4.0 ve Muhasebe ...

Nesnelerin interneti (IoT), internetin sunduğu hizmetler ve siber-fiziksel sistemler olmak üzere üç aşamadan oluşan bir sistemler kümesi olan endüstri 4.0, bugün pek çok ...

E-Fatura ve E-Arşiv Fatura Arasındaki Farklar Nelerdir?
 • 25 / 1
 • 2022

E-Fatura ve E-Arşiv Fatur...

Dijital dönüşüm hayatımızın her alanında hem farklılıklar hem de kolaylıklar getirdi. Özellikle hata payı ve risk oranı yüksek olan muhasebe alanında yaşanan dijital dönü...

2022 E-Fatura Geçiş Zorunluluğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 • 12 / 1
 • 2022

2022 E-Fatura Geçiş Zorun...

2022 yılı muhasebe ve vergilendirmelerdeki güncellemelerin devreye gireceği bir yıl olacak. 1 Temmuz 2022 tarihinden geçerli olacak e-fatura zorunluluğu ne gibi değişikli...

Jet Stok Pazaryeri Entegrasyonu Detaylı Bilgi