E-Ticarette Etkili Stok Yönetimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

En iyi pazaryeri entegrasyonu Jet Stok

Tüm pazaryerlerinizi tek bir panelden kolay ve güvenle yönetin. Trendyol, Hepsiburada, N11, Çiçeksepeti, Amazon, Pazarama, PTT AVM, GXLocal, Ozon ve E-Ticaret sitenizi entegre edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi al
E-Ticarette Etkili Stok Yönetimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler


E-Ticarette Etkili Stok Yönetimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

E-Ticarette başarının anahtarı stok yönetimidir. Stok yönetiminin doğru ve düzenli yapılması şirketin satış konusunda aksaklık yaşamasını engeller. Tek bir ürün ya da birden fazla ürün çeşidine de sahip olan firmaların stok takibini profesyonel olarak gerçekleştirmesi gerekir. Peki, e-ticarette stok yönetimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler, etkili stok yönetimi hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

E-ticarette başarılı olan marka ve firmaların en çok dikkat ettiği konuların başında stok takibi gelmektedir. Stok takibi düzenli ve sistemli olan bir firma bulunduğu pazaryerinde güvenilir etiketi ile yer alır. Kendi web sitesi üzerinden satış yapan firmalar için ise stok yönetimi olumlu geri dönüşlerin gelmesini sağlar. e-ticarette etkili bir stok yönetimi yapmak isteyenler için tüm sürece yazımızda yer verdik.


Tedarikçi Diyaloğu ve B Planı

Ürün temini ve ürünün müşterilere zamanında ulaştırılmasını sağlayacak olan tedarikçiniz ile diyaloglarınızı sıcak ve aktif tutmalısınız. Tedarikçi ile sağlıklı iletişim kuramamak stok yönetiminizi direkt olarak etkiler. Ancak herhangi bir aksi durumda ikinci bir tedarikçinizin de bulunması gerektiğini unutmamalısınız.

İsimlendirin ve Gruplayın

Stok yönetimi sürecinde, boyut, çeşit, renk, tür gibi farklılıklar gösteren ürünler liste ediyorsanız, stok sürecinde aksilik yaşamamak için ilk olarak ürünleri gruplandırın. Grupların isimlerini net ve belirgin olarak seçin. Grup içine de numaralandırma yapabilirsiniz. Bu şekilde siz listelemede varsa depo görevlisine ürünleri bulma konusunda da hız kazanacaktır. Ayrıca doğru isimlendirme ve gruplandırma yanlış ürünün kargolanmasını ve iadeyi engeller.

Alt Limit Belirleyin

Ürünleri gruplandırıp, isimlendirip numaralandırdıktan sonra her ürün grubu için bir alt limit belirleyin. Bu şekilde stokunuzu her zaman dolu ve yeterli seviyede tutabilirsiniz. Bunu belirlerken ürünün depolanma ve kargolanma sürecini göz önünde bulundurun. Bu sistem ile çok satan ve az tercih edilen ürünlerinizi de kolaylıkla ve güncel olarak tespit edebilirsiniz.

Düzenli Olun

Depo ve stok düzeni e-ticaretin en önemli konuları arasında yer alır. Düzenli bir depo hem size zaman kazandırır hem de stok yönetimini daha kolay ve sağlıklı yapmanızı sağlar. Bu konuda raflardan, kutulardan, kolilerden destek alabilirsiniz. Unutmayın ki deponuzda sadece ürünleriniz yok, kargolama için gerekli olan eşyalar da yer alabilir.

İlk Geleni İlk Kargolayın

Ürünlerinizi stoklarken teslim aldığınız tarihlere göre depolayın. Bu şekilde ilk gelen ürünü de ilk olarak kargolamış ve depoda durma süresini azaltmış olacaksınız. Bu hem deformasyonu hem varsa son tüketim tarihi konusunda size avantaj sağlayacak.

Sezonları Takip Edin

Bazı dönemler satışlarda artış olabileceği için ürün stoklarınızı da ona göre arttırın. Sevgililer Gününde, yıl başında ya da milli bayramlarda tercih edilebilecek ürünleri o dönem gelmeden tespit ederek deponuza yerleştirin. O dönemin yoğunluğu başladığında hem ürün tedariki hem de ürünü ulaştırma konusunda gecikme yaşanmaması için bu konuya hassasiyet gösterin.

Kontrol Edin

Stok deponuzu hem fiziksel olarak hem liste olarak karşılaştırın. Satış oranları ya da deforme ürünleri belirleyin. Düzenli olarak yapılan bu kontroller ile ürünlerinizin anı sıra depo alanınızda da gelişime gidebilirsiniz.

Güncelleyin

Stoku olmayan ürünlerinizi mutlaka web siteniz ya da pazaryerinde belirtin. Ayrıca stoku azalan ürünlerinizi de mutlaka müşterilerinize ifade edecek şekilde notlayın. Stoku az kalan ürünleri almak isteyen ziyaretçilerin beklemeden satışı tamamladıkları araştırmalar içinde yer alıyor.

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

En yeni blog paylaşımlarımız

Yazılımcılar, Kurumlar Vergisi’nin yarısını ödeyebilir!
  • 14 / 2
  • 2022

Yazılımcılar, Kurumlar Ve...

Kurumlar Vergisi, kurumların mali yıl boyunca elde ettikleri kazanç üzerinden alınan vergi anlamına geliyor. Kanunen yazılım sektöründe faaliyet gösteren kişi ve firmalar...

Dijitalleşmenin Maliyet Yönetimine Etkileri
  • 9 / 2
  • 2022

Dijitalleşmenin Maliyet Y...

e-dönüşüm danışmanlığı ile bugün pek çok işletme çok kısa bir süre içerisinde e-faturaya geçebiliyor. Bu dönüşüm yalnızca e-faturayı değil tüm maliyet yönetimi için geçer...

En Başarılı ve Pratik Pazaryeri Entegrasyonları
  • 4 / 2
  • 2022

En Başarılı ve Pratik Paz...

N11’den Trendyol’a, ÇiçekSepeti’nden Gittigidiyor’a, Amazon’dan Hepsiburada’ya kadar birçok ve çeşitli online pazaryeri, artık hayatımızın önemli bir parçası haline geldi...

Jet Stok Pazaryeri Entegrasyonu Detaylı Bilgi