Girişimciler İçin Temel Finansal Verimlilik Göstergeleri

En iyi pazaryeri entegrasyonu Jet Stok

Tüm pazaryerlerinizi tek bir panelden kolay ve güvenle yönetin. Trendyol, Hepsiburada, N11, Çiçeksepeti, Amazon, Pazarama, PTT AVM, GXLocal, Ozon ve E-Ticaret sitenizi entegre edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi al
Girişimciler İçin Temel Finansal Verimlilik Göstergeleri


Girişimciler İçin Temel Finansal Verimlilik Göstergeleri

Yeni bir iş fikrini hayata geçirmek kadar o fikrin işe dönüştükten sonra finansal verimlilik sağlaması da oldukça önemli. Aksi takdirde yapılan girişimler başarısız denemelerin dışına çıkamaz. Genç girişimcilerin finansal verimlilik göstergelerini takip etmeleri ve adımlarını planlı olarak atmaları gerekli… Peki, nedir bu göstergeler? İşte girişimciler için temel finansal verimlilik göstergeleri!

Finansal verimlilik bir girişimin sürdürülebilir başarısı için arttırılması ve takip edilmesi elzem olan kavramlardan biri. Finansal verimlilik nedir sorusu ise kısaca şöyle açıklanabilir; nakit akışı gerektiren işlemlerin etkin ve doğru şekilde yönetilmesi… Peki, girişimciyseniz ya da yeni bir fikriniz varsa ve girişim yapmaya hazırsanız süreç içerisinde finansal verimliliği nasıl ölçümleyeceksiniz? Finansal ölçümleme yapabilmeniz için bazı soruları ve yanıtları yazımızda derledik.

Fiyatlama

Finansal verimlilik denildiğinde ilk sırada fiyatlama geliyor. Öncelikle, sunduğunuz ürün ve hizmetler için doğru fiyatlama yapıp yapmadığınız sorusunu cevaplamanız gerekiyor. Ürünün fiyat performans dengesinin yanı sıra müşterilerin ödediği fiyat onlar için bir değeri karşılıyor mu sorusu da günümüzün önemli başlıklarından biri. Üstelik bunlar finansal verimliliği de direkt olarak etkileyen faktörler…

İnsan İnsan İnsan…

Bir işi başarıya götüren hususların başında elbette o işin verdiği fikir gelir. Ancak bu fikri kimlerle geliştirdiğiniz, hedef kitlenize kimler aracılığıyla sunduğunuz da önem taşıyor. Yani çalışanlarınız… İnsan kaynakları işletmenize değer katar ve finansal verimliliğinizi arttırır.

Nakit akışı

Söz konusu finansal verimlilik olduğunda elbette fatura ve tahsilat işlemleri de konunun kapsamında yer alıyor. Finansal verimlilik göstergelerinden biri de faturama ve tahsilat yönetiminizle ilgili. Faturalarınızı satış gerçekleştikten hemen sonra kesip kesemediğiniz, tahsilat süreciniz yani şirketinizin girdisi ve çıktısıyla tüm nakit akışı en önemli finansal verimlilik göstergelerinden biri oluyor.

Karlılık oranlarınız

Brüt karlılık da finansal verimlilik göstergelerinden biridir. Gelir tablonuzdaki net satışlarınızdan satış maliyetlerinizi çıkardığınızda elde ettiğimiz tutar sizin brüt karlılığınızı gösteriyor. Gelir tablonuzda ilk olarak brüt karlılığınıza bakmalısınız. Her müşteri için harcadığınız zamanı hesaplamak size operasyonel verileri sağlayarak müşteri bazında brüt karlılığınızın ne olduğunu gösteriyor. Bu sayede karlı müşterilerinizi tespit edebilir ve finansal verimliliğinize daha fazla katkı sağlayabilirsiniz.

İşletme Sermayesi

Şirketinizin operasyonel verimliliğini işletme sermayesi gösterir. Eğer şirketin parası alacaklara ya da borçlara bağlıysa bazı zorunlu ödemeleri karşılamak mümkün olmuyor. Bu nedenle tahsilatların zamanında yapılması önemli. Aksi durumlarda şirket, sermayesini alternatif alanlardan gelebilecek gelirden yoksun bırakıyor.

Çalışan başına müşteri verimliliği

Bir şirketin başarılı olmasında en önemli kriterlerinden biri profesyonel çalışanlarıdır. Ancak bir şirketin en önemli gider kalemlerinden biri de yine çalışanlarıdır. Bu noktada verimlilik çalışanların müşteri bazında ne kadar zaman harcadığı ve müşterilerden elde edilen gelirle takip ediliyor.

Finansal okuryazarlık

Finansal verimliliği ölçümlemek ve arttırmak için finansal okuryazar olmak gerekiyor. Bunun için de hem şirket sahiplerinin hem de profesyonel yöneticilerin ana iş kollarının yanı sıra bir de finans eğitimi almış olmaları elzem. Sürdürülebilir şirket başarısında bireysel finansal okuryazar değilseniz iflasa varan ağır faturalar ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

En yeni blog paylaşımlarımız

Yazılımcılar, Kurumlar Vergisi’nin yarısını ödeyebilir!
  • 14 / 2
  • 2022

Yazılımcılar, Kurumlar Ve...

Kurumlar Vergisi, kurumların mali yıl boyunca elde ettikleri kazanç üzerinden alınan vergi anlamına geliyor. Kanunen yazılım sektöründe faaliyet gösteren kişi ve firmalar...

Dijitalleşmenin Maliyet Yönetimine Etkileri
  • 9 / 2
  • 2022

Dijitalleşmenin Maliyet Y...

e-dönüşüm danışmanlığı ile bugün pek çok işletme çok kısa bir süre içerisinde e-faturaya geçebiliyor. Bu dönüşüm yalnızca e-faturayı değil tüm maliyet yönetimi için geçer...

En Başarılı ve Pratik Pazaryeri Entegrasyonları
  • 4 / 2
  • 2022

En Başarılı ve Pratik Paz...

N11’den Trendyol’a, ÇiçekSepeti’nden Gittigidiyor’a, Amazon’dan Hepsiburada’ya kadar birçok ve çeşitli online pazaryeri, artık hayatımızın önemli bir parçası haline geldi...

Jet Stok Pazaryeri Entegrasyonu Detaylı Bilgi