İmza Sirküsü Nedir?

En iyi pazaryeri entegrasyonu Jet Stok

Tüm pazaryerlerinizi tek bir panelden kolay ve güvenle yönetin. Trendyol, Hepsiburada, N11, Çiçeksepeti, Amazon, Pazarama, PTT AVM, GXLocal, Ozon ve E-Ticaret sitenizi entegre edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi al
İmza Sirküsü Nedir?


İmza sirküsü nedir; resmi işlem için yetkili kişinin imza örneğinin veya imza örneklerinin bulunduğu belgeye denilmektedir. Maddi konularla ilgili işlemlerde imza sirküsü büyük önem taşır. İmza sirküsü yetkili kişi tarafından noter onayı alınarak noterden alınmaktadır.

İmza sirküsü özellikle de resmi işlemlerde evrakta sahteciliğin önüne geçilmesi için faydalanılan, gerekli ve önemli olan bir belgedir.

İmza sirküsü nedir ayrıntılı bir şekilde izah edecek olursak;

 • İmza sirküsü herhangi bir şirketin, şirket adına ilgili resmi işlemleri yapacak yetkili kişiyi belirlemesi ile birlikte, yetkili kişinin üç adet imza örneği ile birlikte diğer bilgilerinin de yer aldığı bir belgedir.

Ayrıca;

 • İmza sirküsü, tüzel kişilerin noterden talebi üzerine hazırlanan bir belgedir.
 • Bu belgenin en önemli özelliği ise; ilgili şirketin resmi işlemleri gerçekleştirebilmesi için yetki verilen kişinin üç adet imza örneğinin yer almasıdır. Bu imza örnekleri sayesinde özellikle de sahte imza kullanımına bağlı olarak gerçekleştirilebilecek çeşitli evrak sahteciliğinin önüne geçilmesi sağlanmaktadır. Nitekim bu belgeyi özel kılan ayrıntı da bu dur.

Sonuç itibariyle; herhangi bir kurumu ya da şirketi temsil etmeye yetkisi olan herhangi bir kişinin mutlaka imza sirküsü (belgesi) olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Nitekim bu belgeye sahip olmayan bir kişinin söz konusu kurumu ya da şirketi temsil ediyor olduğundan bahsedebilmemiz olanaksızdır. Çünkü ilgili belge üzerinde yer alan bilgiler ve söz konusu bilgilerde belirtilen hak ve yetkilerin kullanımı için gerekli olan üç adet imza örneği imza sirküsü belgesinde bulunmaktadır.

İmza Sirküsü Nasıl Alınır?

İmza sirküsü, tüzel kişinin noter ile iletişime geçmesi ile alınabilmektedir. İlgili belge, noter tarafından ilgili yasal koşulların sağlanıyor olması dikkate alınarak hazırlanmaktadır.

İmza sirküsü nasıl alınır bu süreç aslında çok basittir.

 1. Gerekli olan belgeler hazırlanır. Bu belgeler; yetkili kişinin nüfus cüzdanı ve nüfus cüzdan fotokopisi, ilgili kurumun vergi levhası ve kayıtlı olduğu yerin ticaret sicil gazetesidir.
 2. Belgeleri hazırladıktan sonra herhangi bir notere gidilir ve imza sirküsü talep edilir.
 3. Noter, ilgili belgeyi bir kaç dakika gibi kısa bir sürede hazırlar. Belge üzerinde gerekli alanlar doldurulur ve yetkili kişinin üç adet imzası alınır.
 4. Belge hazır olduğunda artık belge için gerekli olan ücret (ki bu ücrete işlem ücreti de dahildir) ödenerek işlem tamamlanmış ve belge alınmış olur.

Hazırlanan bu belge üzerinde taraflara dair yer alan temel bilgiler ise "tüzel kişiye ait bilgiler" ve "yetkili kişiye ait bilgiler" olarak ifade edebiliriz.

Buna göre;

 • Belge üzerinde tüzel kişiye ait bilgiler; unvan, adres, ticaret sicil kaydı numarası bilgileri olurken,
 • Yetkili kişiye ait bilgiler ise; kurumu temsil şekli, kurum içindeki unvanı, yetki alanları, nüfus bilgileri ve imza örnekleri olmaktadır.

Belge üzerinde ayrıca ilgili kurum ya da şirkete dair temel bilgiler de yer alabilmektedir. İmza sirküsü örneklerini incelediğiniz zaman bu belgenin ne olduğunu daha kolay anlayabilirsiniz.

İmza Sirküsü ile İmza Beyannamesi Arasında Farklar Nedir?

İmza sirküsü ile imza beyannamesi arasındaki en önemli fark; imza beyannamesinin gerçek kişiler tarafından talep ediliyor olmasıdır.
Yani;
 • Her iki belge de aslında hemen hemen aynı nitelikte olsa da aslında imza beyannamesi gerçek kişiler için hazırlanmış bir belgedir ve bu belgenin kullanım amacı daha çok; ticari faaliyetlerdir.
 • İmza sirküsü ise şirkete özel bir belgedir yani gerçek kişiye göre düzenlenmemektedir.
Her iki belgenin daha net bir şekilde ayrımının yapılması aşamasında; imza sirküsü örnekleri ve imza beyannamesi örnekleri incelemenizi öneririz.

Tüm ön muhasebe işlemlerinizi de çok daha kolay bir hale getiren TS Ofis Ön Muhasebe Programını ücretsiz bir şekilde deneyebilirsiniz. Artık sizi anlayan akıllı ve kullanımı basit bir program var!

Yorumlar

pokpo

14 Mart 2022

okpko

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

En yeni blog paylaşımlarımız

Fatura Hakkında Bilinmesi Gereken 9 Şey
 • 10 / 3
 • 2021

Fatura Hakkında Bilinmesi...

Türkiye’de Maliye Bakanlığı’nın koymuş olduğu kurallar doğrultusunda işletmeler, verdikleri hizmet ya da sattıkları mal karşılığında müşterilerine borç tutarı kadar ticar...

Güven Damgası Nedir?
 • 2 / 3
 • 2021

Güven Damgası Nedir?

Bilindiği üzere internet dünyası sahtekarlık ve tehlike konularında pek çok örnekle dolu. Şirketler, güvenlik kurumları ve de devletler bu konu üzerinde önemli çalışmalar...

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetini Hangi İşletmeler Almak Zorunda?
 • 17 / 2
 • 2021

İş Sağlığı ve Güvenliği H...

2012 senesinin Haziran ayında Resmi Gazete’de yayımlanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, işletmeler için İş Sağlığı ve Güvenliğine dair personel istihdamını z...

Jet Stok Pazaryeri Entegrasyonu Detaylı Bilgi