2020 KDV İndirimlerinin Geçerli Olduğu Hizmetler

En iyi pazaryeri entegrasyonu Jet Stok

Tüm pazaryerlerinizi tek bir panelden kolay ve güvenle yönetin. Trendyol, Hepsiburada, N11, Çiçeksepeti, Amazon, Pazarama, PTT AVM, GXLocal, Ozon ve E-Ticaret sitenizi entegre edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi al
2020 KDV İndirimlerinin Geçerli Olduğu Hizmetler


Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 kabusu her yerde olduğu gibi ülkemizde de ekonomik faaliyetlere darbe vurdu. Bu salgından etkilenen ekonomik faaliyetleri hareketlendirmek ve normalleştirmek amacıyla yapılan KDV indirimleri haberi Resmi Gazete’den geçti.

Bu indirimlerin ne zamana kadar devam edeceğini ve hangi sektörlerde geçerli olacağını öğrenmek için içeriğimize göz atın.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2020 yılı Kurban Bayramı öncesi yeni vergi indirimlerine dair açıklamalar yaptı. Yirmi iki alanda yapılan düzenlemelerle Covid-19’dan etkilenmiş olan ekonomik alanlara destek verilmesi kararı amaçlandı. Söz konusu  KDV indirimlerinin kapsadığı hizmetlere dair detaylar Resmi Gazete’de belirtildi.

Yapılan açıklamalar ile belirlenmiş sektörler ve iş kollarında tanımlanmış mal ve hizmetlerin sunulması aşamasında uygulanan KDV oranları, 2020 yılının sonuna kadar geçerli olmak kaydıyla %18’den %8’e indirildi. Bununla birlikte gayrimenkul kiralama işleminde uygulanan %20 oranındaki gelir vergisi stopajın yıl sonuna değin %10 oranında uygulanacağı duyuruldu.

 

KDV İndirimleri Uzatıldı mı?

Katma Değer Vergisi (KDV) indirimleri 2020 yılının sonuna dek geçerli olacak. Uygulamaya geçirilen bu düzenleme ile ekonomik faaliyetler için oldukça zorlu geçen birçok iş kolu rahat bir nefes alacak.

 

2020 KDV İndirimlerinin Geçerli Olduğu Hizmetler

Yapılan açıklamanın ardından KDV indiriminin detayları Cumhurbaşkanlığı kararı ile Resmi Gazete’de yayımlandı. KDV indiriminden yararlanma hakkına sahip alanlar iş yeri kiralama hizmetiyle kongre, seminer, konferans, konser, lunapark ve fuar giriş ücretleri; nikah, düğün, balo, kokteyl salonlarında verilmekte olan organizasyon hizmetleri; güzellik salonu, berber, kuaför hizmetleri; terzilik, deri eşya, ayakkabı tadilatı hizmetleri; kuru temizleme, giyim eşyası, çamaşırhane vb. tekstil ürünlerine dair ütü hizmetleri ve halı yıkama hizmeti olarak belirtildi.

KDV indirimi, malzemeleri haricinde şu faaliyetlerde de geçerli olacak:

 • Bisiklet, motorlu bisiklet, motosiklet araçlarının bakımı ve onarımı,
 • Ev içerisinde kullanılan elektrikli aletlerin (çamaşır makinesi, fırın, buzdolabı vs.)  bakımı ve onarımı,
 • Ev içerisinde kullanılan ısıtma ürünlerinin (şofben, kombi vs.) bakımı  ve onarımı,
 • Tüketici elektroniğine dair ürünlerin (TV, CD/DVD, radyo vs.) bakımı ve onarımı,
 • Mobilya ve ev döşemelerinin, iletişim ve araç gereçlerinin saatlerin, bilgisayarların bakımı ve onarımı,
 • Müzik aletlerinin bakımı ve onarımı,
 • Çilingirlik, hamallık hizmetleri,
 • Motorlu kara taşıtlarına dair yağlama, yıkama, cilalama hizmetleri,
 • Hane sakinlerine verilen konut onarım, bakım, temizlik, boya hizmetleri.

Unutulmaması gereken bir detay olarak; bu hizmetler ile birlikte sunulan malzemeler indirim kapsamı içerisinde olmayacak. Malzemeler tabi oldukları orana göre vergilendirilmeye devam edilecek.


Bilindiği gibi, Gelir Vergisi Kanunu’nun 94. maddesince işyerleri için yapılan kira ödemelerinden gelir vergisi kesintisi yapılıyor. Mevcuttaki uygulamada, kiracı olan mükelleflerin kira ödemelerinin brütü üzerinden %20 gelir vergisi tevkifatı yapmaları gerekiyordu.

Bu konuda yapılan düzenlemeyle 2020 sonuna kadar nakden ya da hesaben yapılan her kira ödemesine %10 gelir vergisi kesintisi yansıtılacak.

 

Stopaj Oranındaki Değişiklikler

Stopaj oranının %20’den %10’a  indirildiği faaliyetler:

Arazi – bina

Kiraya verilen gayrimenkullerin demirbaşları, döşemelerin ve eşyaların kiralanması

Motorlu araçların, makinelerin, teçhizatların kiralanması

Arama işletme ruhsatları kiralamaları

Telif hakkı kiralamaları

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

En yeni blog paylaşımlarımız

Vergi Mevzuatında Yeni Düzenlemeler
 • 3 / 12
 • 2021

Vergi Mevzuatında Yeni Dü...

Vergi mevzuatındaki yeni düzenlemeler neler? İşte maddelerle yeni vergi düzenlemeleri!

Vergi Borcu Nasıl Sorgulanır ve Nasıl Ödenir?
 • 19 / 3
 • 2021

Vergi Borcu Nasıl Sorgula...

Öncelikle en önemli giriş yapısı e-devlet sistemidir. E-devlet sistemi içinde yer alan Gelir İdaresi Başkanlığı sitesi üzerinden vergi borcunu sorgulama ve detaylı bilgiy...

Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nasıl ve Nereden Alınır?
 • 15 / 2
 • 2021

Vergi Borcu Yoktur Yazısı...

Kurumlar ya da şahıslar, dönem bazlı olarak kazançları üzerinden ödeyecekleri verginin tutarını beyan etmekle yükümlü olurlar. Vergi beyanı, mali müşavirler tarafınca yap...

Jet Stok Pazaryeri Entegrasyonu Detaylı Bilgi