Mali Mühür Nedir? Kimler Başvurabilir? E-İmza ile Farkı Nedir?

En iyi pazaryeri entegrasyonu Jet Stok

Tüm pazaryerlerinizi tek bir panelden kolay ve güvenle yönetin. Trendyol, Hepsiburada, N11, Çiçeksepeti, Amazon, Pazarama, PTT AVM, GXLocal, Ozon ve E-Ticaret sitenizi entegre edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi al
Mali Mühür Nedir? Kimler Başvurabilir? E-İmza ile Farkı Nedir?


Mali mühür, firmaların kullandıkları kaşenin elektronik forma çevrilmiş hâlidir. Teknolojinin gelişmesiyle pek çok iş dijital platformlarda yapılabilir hâle geldi. Mali mühür de bu dönüşümün bir örneğidir. Değişim faktörü olarak karşımıza çıkan mali mühürün en önemli noktalarından biri de e-fatura gibi pek çok resmi işlemin içeriklerinin güvenliğini ve gizliliğini sağlıyor oluşudur.

Mali Mühür Sertifikası Nedir?

Tubitak tarafından ulaştırılan mali mühür, USB cihazı görüntüsüne sahiptir. Tanımını kısaca elektronik kaşe olarak yapabiliriz. Bu doğrultuda mali mühür esasen bir e-imza çeşididir diyebiliriz. Eğer firma tüzel ise ve elektronik fatura kullanıcısı olmak istiyorsa mali mühür başvurusu yapması gerekir.


Başvuru Süreci

Kamu Sertifikasyon Merkezinin internet sayfasındaki başvuru formunu doldurup Tubitak’a mali mühür ücretini ödeyerek mali mühür alınabilir. Söz konusu ödemeyi bankaların internet şubelerinden, mobil şubelerinden veya direkt olarak banka şubelerinden vergi kimlik numaraları ile sorgulatarak yapmak mümkündür.

 

Mali Mühür Ne İşe Yarar?

Mali mühür elektronik faturanın başvuru aşamasında firmayı sisteme tanımlamak amacı ile kullanılır. Bu doğrultuda kurumların bilgileri doğrulanmış olur. Mali mührü, Mali mührün ne işe yaradığından kısaca şöyle bahsedebiliriz: Mali Mühür Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı ile oluşturulan elektronik fatura ile diğer belgelerin kaynağı, bütünlüğü, içeriği garanti altına alınır. Mali mühür sayesinde tüm bu belgelerin iletimi ile arşivlen işlemi sırasındaki güvenliği ve gizliliği sağlanır.

 

Mali Mührü Kimler Kullanır?

Kurumlar tarafından yetkili olarak atanan şahıslar mali mührü kullanan topluluğu oluşturur. Eğer kurum içindeki yetki verilen kişilerde herhangi bir değişiklik meydana gelirse ilgili kişiler yerine atanacak yetkili kişilerin kısa zaman içinde seçilip yetkili bildirimlere bildirilmesi gerekmektedir.

 

2020 Yılı Mali Mühür Ücretleri Ne Kadar?

2020 yılına ait güncel mali mühür ücretleri şu şekildedir:

 • Eğer tüzel kişi ( LTD veya AŞ) ise 3 senelik mali mühür ile güvenlik hizmetleri sertifikası (MÜS + GÜS) + akıllı kart okuyucu bedeli: 245 TL + KDV
 • Gerçek kişi (şahıs firmaları) için ise 3 senelik mali mühür ile güvenlik hizmetleri sertifikası (MÜS + GÜS) + akıllı kart okuyucu bedeli: 155 TL + KDV

 

Mali Mühür ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

 1. Mali mührün 3 yılda bir yenilenmesi gerekir.
 2. Eğer firma unvanı değişirse, eski unvan üzerinden alınmış olan mali mühür geçerliliğini yitirir ve bu nedenle yeni unvan ile tekrar mali mühür başvurusunda bulunmak gerekir.
 3. E-fatura kullanacak olan tüzel kişilerin mali mühür kullanması zorunludur.
 4. Mali mühre Kamu Sertifikasyon Merkezi’nin internet sayfasındaki form doldurularak başvuru yapılabilir.
 5. Mali mühür elektronik faturaların başvurularında firmaları sisteme tanımlamak için kullanılır.
 6. Mali mührün e-imzadan farkı firmalar yerine şahıslara verilmesidir.

 

Mali Mühür Yenileme Başvuruları Nasıl Yapılır?

Mali mühür yenilenmesi işlemleri, sertifika süresinin bitimine 3 ay kala başlar. Kamu Sertifikasyon Merkezi, sistemde kayıtlı olan e-posta adresi üzerinden gerekli bilgilendirmeleri yapmaktadır. Sürenin bitiminde, yetkililer başvuru talebi sürecinde gerçekleştirdikleri maddeleri tekrarlar.

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

En yeni blog paylaşımlarımız

Fatura Hakkında Bilinmesi Gereken 9 Şey
 • 10 / 3
 • 2021

Fatura Hakkında Bilinmesi...

Türkiye’de Maliye Bakanlığı’nın koymuş olduğu kurallar doğrultusunda işletmeler, verdikleri hizmet ya da sattıkları mal karşılığında müşterilerine borç tutarı kadar ticar...

Güven Damgası Nedir?
 • 2 / 3
 • 2021

Güven Damgası Nedir?

Bilindiği üzere internet dünyası sahtekarlık ve tehlike konularında pek çok örnekle dolu. Şirketler, güvenlik kurumları ve de devletler bu konu üzerinde önemli çalışmalar...

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetini Hangi İşletmeler Almak Zorunda?
 • 17 / 2
 • 2021

İş Sağlığı ve Güvenliği H...

2012 senesinin Haziran ayında Resmi Gazete’de yayımlanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, işletmeler için İş Sağlığı ve Güvenliğine dair personel istihdamını z...

Jet Stok Pazaryeri Entegrasyonu Detaylı Bilgi