Online Satış Ortaklığı

En iyi pazaryeri entegrasyonu Jet Stok

Tüm pazaryerlerinizi tek bir panelden kolay ve güvenle yönetin. Trendyol, Hepsiburada, N11, Çiçeksepeti, Amazon, Pazarama, PTT AVM, GXLocal, Ozon ve E-Ticaret sitenizi entegre edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi al
Online Satış Ortaklığı


Online Satış Ortaklığı

İnternet kullanımının ve sosyal medya etkileşiminin artması ile yepyeni meslekler de doğmaya devam ediyor. Sosyal medya hesabınız ya da blog sayfanız üzerinden para kazanmak istiyorsanız siz de markalarla iş birliği yaparak online satış ortaklığı gerçekleştirebilirsiniz. Online satış ortaklığı diğer adıyla Affiliate Marketing nedir, Online satış ortaklığı ile nasıl kazanç sağlanır, hangi markalar online satış ortaklığı yapıyor; sizler için araştırdık. 

İnternet dünyası bilgi edinmenin yanı sıra en büyük alışveriş merkezlerini de içinde barındırıyor. Markalar ürünleri için online pazarlama yöntemlerini ilk sıralarda değerlendiriyor. Hemen hemen her şirket ürünlerini tanıtmak için sosyal medya reklamları ve Google reklamları ile hedef kitleye direkt ulaşmayı amaçlıyor. Ancak bazı şirketler online satış ortaklığı ile hedef kitlesine sahip takipçileri olan blogger, youtuber ve ınfluencerlar ile çalışıyor. Yepyeni bir iş kolu olan Online Satış Ortaklığı hakkında tüm detaylar yazımızda.

Online Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing) nedir?

Yüksek takipçili ya da bir hedef kitleye yönelik düzenli takipçileri olan internet sayfası sahipleri, markaların hedef kitleye ulaşmak için pazarlama yapabilecekleri en uygun mecralar olarak nitelendiriliyor. Bunun için az ama organik takipçisi olan micro influencer ya da düzenli ama spesifik bir takipçi grubuna sahip olan bir blogger olabilirsiniz. Sosyal medya üzerinden link paylaşma, ürün tanıtma veya bir ürüne ücret karşılığında sayfada yer vermeye Online Satış Ortaklığı diğer adı ile Affiliate Marketing deniyor.

Online Satış Ortaklığı ile Nasıl Kazanç Sağlanır?

Eski yıllarda bazı kozmetik ve temizlik markalarının katologcuları olur ve o kişiler alışveriş yapacaklarını düşündükleri arkadaşlarına, gruplara bu katalogları gösterirlerdi. Her satılan ürün üzerinden de komisyonla kazanç sağlarlardı. Online Satış Ortaklığı sistemi de aynı bu şekilde ilerliyor. Örneğin; annelere hitap eden bir sosyal medya hesabı, makyajla ilgili bir Youtube kanalı, seyahat ve outdoor sporlarıyla ilgili bir blog… Hedef kitlesi ve takipçisi belli olan bu kanallar üzerinden ürünler tanıtılarak, hedef kitle üzerinde güvenilir bir imaj yaratılıyor. Sayfanın ya da kanalın sahibi ise kendi sayfasından verdiği link üzerinden yapılan alışverişlerden komisyon kazanıyor.

Online satış için markalar kişilere ulaşabildiği gibi kişilerinde markalarla iletişime geçmesi normal kabul ediliyor. Günümüzde online satış ortaklığını en sık gördüğümüz kanallar Trendyol ve Hepsiburada gibi pazaryerleri ile ortaklık yapan Instagram hesapları. Pazaryerlerinde oluşturdukları koleksiyonlarının linkini sosyal medya hesapları içinde paylaşan ınfluencerlar, yapılan her satıştan komisyon kazanıyor.

Ancak blogger ve youtuberlar için durum farklı. Onlar yazılarında ya da videolarında ürünleri tanıtıp firmalarla iş birliği yapıyorlar. Ürünün olduğu videonun ya da blog yazısının etkileşimi üzerinden net rakamlarla anlaşmalar sağlanabiliyor. Ayrıca bu kanallar üzerinden verilen etiket ile markaya ulaşıldığında yapılan satışlardan da youtuber ya da blogger kazanç elde edebiliyor.

Online Satış Ortaklığı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer ki online satış yapmak üzere bir firma ile anlaştıysanız bu anlaşmayı mutlaka faturalandırmanız ve kazancınız belirli bir miktara ulaştığında vergisini vermeniz gerekiyor. Ürünlerin komisyon yüzdelerini sitelerin online ve resmi kanalları üzerinden belirlemeniz haklarınızı bilmeniz konusunda sizi korur.

Online Satış Ortaklığı yaparken bir reklam yapıyormuş izlenimi yaratırsanız takipçilerinizin bunu anlayacağını unutmayın. Reklam için takipçilerini kaybetmeniz başka bir tanıtım yapamayacağınız anlamını taşır.

Online satış ortaklığı yapacak bir firmaysanız, çalışacağınız kişinin etkileşim oranlarını, analizlerini ve gerçek takipçiye sahip olup olmadığını tespit etmelisiniz. Aksi takdirde çok fazla bot takipçisi olan bir isim ile çalışıp, satış gerçekleştiremeyebilirsiniz. Online Satış Ortaklığı ile doğru hedef kitleye doğru isimler üzerinden kolaylıkla ulaşılabilir. Ancak ürünün tanıtımı sırasında doğal, gerçekçi ve deneyime dayalı bir paylaşım beklenir. Ürün metinlerini gözden geçirirken bunu dikkate almalısınız.

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

En yeni blog paylaşımlarımız

Yazılımcılar, Kurumlar Vergisi’nin yarısını ödeyebilir!
  • 14 / 2
  • 2022

Yazılımcılar, Kurumlar Ve...

Kurumlar Vergisi, kurumların mali yıl boyunca elde ettikleri kazanç üzerinden alınan vergi anlamına geliyor. Kanunen yazılım sektöründe faaliyet gösteren kişi ve firmalar...

Dijitalleşmenin Maliyet Yönetimine Etkileri
  • 9 / 2
  • 2022

Dijitalleşmenin Maliyet Y...

e-dönüşüm danışmanlığı ile bugün pek çok işletme çok kısa bir süre içerisinde e-faturaya geçebiliyor. Bu dönüşüm yalnızca e-faturayı değil tüm maliyet yönetimi için geçer...

En Başarılı ve Pratik Pazaryeri Entegrasyonları
  • 4 / 2
  • 2022

En Başarılı ve Pratik Paz...

N11’den Trendyol’a, ÇiçekSepeti’nden Gittigidiyor’a, Amazon’dan Hepsiburada’ya kadar birçok ve çeşitli online pazaryeri, artık hayatımızın önemli bir parçası haline geldi...

Jet Stok Pazaryeri Entegrasyonu Detaylı Bilgi