Pazaryeri Entegrasyonu E-Ticaret Siteleri İçin Gerekli midir?

En iyi pazaryeri entegrasyonu Jet Stok

Tüm pazaryerlerinizi tek bir panelden kolay ve güvenle yönetin. Trendyol, Hepsiburada, N11, Çiçeksepeti, Amazon, Pazarama, PTT AVM, GXLocal, Ozon ve E-Ticaret sitenizi entegre edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi al
Pazaryeri Entegrasyonu E-Ticaret Siteleri İçin Gerekli midir?


Pazaryeri entegrasyonları hakkında e-ticarette bütünü oluşturan parçalardan birisidir diyebiliriz. Markalar, pazaryeri entegrasyonları ile e-ticaret sitelerini diledikleri gibi online pazaryerlerine entegre edebilirler. İşlerine özel bir e-ticaret sitesi bu yapbozun en önemli olan parçasını oluşturur. Sonrasında da müşterilerine ulaşabilecekleri kaynakları artırabilirler. Bu noktada da pazaryeri entegrasyonları devreye girer. 

Peki sadece e-ticaret sitesi veya sadece pazaryeri yeterli olur mu? Bir başka soru olarak ilk önce bunlardan hangisi işe başlanmalıdır? Bu soruların cevapları için içeriğimizi okumaya devam edin. 

Online satış yapmayı hedef edinen firmalar ya da girişimciler için satış yapacakları doğru kanalları bulmak atılacak adımlar içerisinde en önemli adımdır. Günümüzde e-ticaret pazarı çok sıkı bir rekabet ortamına sahiptir. Bu rekabet ortamını tüketiciler daha da fazla kızıştırmaktadır. Tüketiciler, bir ürünü satın almadan önce ortalama olarak en az beş rakip marka ile karşılaştırma yapar. Tüketicilerin %68’i güvenli bir imaj sergilemeyen e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmayacaklarını söylüyorlar. %31’i ise alışveriş yapacakları e-ticaret sitesinin “Hakkımızda, iletişim bilgileri, veri güvenliği, iade şartları” gibi alanları da görmek istiyor. 

İşte tüm bu sayılan nedenlerden ötürü markaların tüketicilere güven hissini sağlayabilmeleri, kurumsal bir kimlik çizmeleri ve daha da önemlisi kalıcı bir marka olabilmeleri adına kendilerine ait e-ticaret sitelerini kurmaları gerekir. Daha sonrasında da bir pazaryerinde dükkan açıp müşterilerin karşılarına çıkma oranlarını artırmalılar. 

Neden Pazaryeri Entegrasyonu Yapılmalıdır?


Pazaryeri entegrasyonu Jet Stok markaların satış yaptıkları tüm pazaryerlerine ürünlerini hızlıca aktarabilmelerini, ürün bilgilerini düzenleyebilmelerini, stok kontrolünü yapabilmelerini, kargo işlemlerini takip edebilmelerini ve tüm bu işlemleri tek bir panelden yapabilmelerini sağlar. Bu da markalara hem zaman kârı sağlar hem de iş gücü kârı sağlar. Çünkü bir ürünü her bir pazaryerine teker teker yüklemek oldukça uzun sürer ama entegrasyon paneline bir kez eklenen bir ürünü aynı anda satış yapılan tüm pazaryerlerine eklemek oldukça kolay bir işlem olur. 

Genel itibariyle tüketim alışkanlıklarına bakıldığında da günümüzde insanların internet üzerinden alışveriş yapma sıklığının arttığı görülür. Bundan dolayı fiziki mağazalara göre online mağazalardan satış yapmak daha fazla kâr sağlar. Üstelik online mağazaların maliyeti fiziki mağazalara göre daha azdır. İnternet üzerinden alışveriş yapan kişilerin büyük çoğunluğu ise pazaryerlerine kayıtlı kişilerdir ve bir pazaryerinde mağaza sahibi olmak demek o pazaryerinin müşteri kitlesine ulaşmak anlamına gelir. Bir markanın en az beş pazaryerine kayıtlı olduğu göz önünde bulundurulduğunda ürünleri, stokları, kargoları ve daha pek çok duruma dair kontrollerini yapması oldukça zaman alacağından entegre etme işlemi çok mantıklı bir hamle olacaktır. 

Pazaryeri Entegrasyonlarının E-Ticaret Sitelerine Faydaları Nelerdir? 


Markalar, pazaryeri entegrasyonlarını sağlayarak pek çok fayda görürler. Bunlar nelerdir? Özetleyecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz: 


Ürünler daha farklı platformlarda sergilenir ve satış performansının artması sağlanır. 

Potansiyel müşterilere erişmek daha kolay olur. 

Hedef kitleye ulaşmak sağlanır. 

Markaya ait e-ticaret sitesinin bilinirliği ile marka algısı artar. 

Sadık müşterileri kazanma şansı artar ve markanın e-ticaret sitesine gelen ziyaretçi sayısında da artış olur. 

Rakipler ile rekabet etme şansı artar. Satılan ürünlerle benzer ürün satışı yapan firmalar gözlemlenir ve fiyatlandırma çalışmaları gözden geçirilebilir. 

Sadece Pazaryeri Satışı Yeterli midir? 

Bunun cevabı net olarak “Hayır.” olacaktır. Sadece herhangi bir pazaryerinde ürün satışı yapmak girişimcileri geçici bir süre tatmin edebilir ancak uzun vadede fazla bir katkısı olmaz. Yüksek fiyat rekabetinin çok olduğu bir ortamda ürün bazlı alışveriş anlayışı olduğundan dolayı firmayı öne çıkarmak markalar açısından zor olacaktır. 

Yalnız pazaryerleri üzerinden satış yapmak ile müşteri sadakatinden de bahsetmek zordur. Çünkü bu şekilde tüketiciler markayı pazaryerleri dışında bir platformda bulamazlar. Bununla beraber pazaryerlerinde sadece pazaryerleri tarafından belirlenen kurallar ve kriterler dahilinde ürün sergilenebilir. Belirlenmiş kriterler haricinde hareket etmek mümkün değildir. Ancak bir e-ticaret sitesinden de satışa devam ediyor olmak, pazaryerlerinde yaşanan muhtemel bir sorundan daha az etkilenmeyi sağlar. 

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

En yeni blog paylaşımlarımız

İleti Yönetim Sistemi Nedir? Zorunlu Mudur? Nasıl Başvurulur?
  • 10 / 9
  • 2020

İleti Yönetim Sistemi Ned...

Dijital ortamda alınmış olan izinlerin saklanması ve arşivlenmesi, belgelerin güvenliği ile gizliliğinin sağlanması, gerektiği zaman arşivden çıkartılması ve bu süreçleri...

Sanal Pos Nedir? Nasıl Alınır? Güvenilir Midir? TS Ofis
  • 2 / 9
  • 2020

Sanal Pos Nedir? Nasıl Al...

Sanal pos; banka kartları veya kredi kartları ile alışveriş yapmak istendiğinde cihazların internete entegre edilmesiyle kullanılan hâlleridir. Ürünlerin online ortamda s...

Sanal Alışverişte Yeni Moda: S-ticaret
  • 23 / 7
  • 2020

Sanal Alışverişte Yeni Mo...

E-ticaret kullanımının eğlencesi ve pratikliği sosyal medya ile kaynaşınca ortaya yeni bir kavram çıktı: S-ticaret. 2000’li yılların başlarından itibaren kendini duyuran ...

Jet Stok Pazaryeri Entegrasyonu Detaylı Bilgi