Sanal Pos Nedir? Nasıl Alınır? Güvenilir Midir? TS Ofis

En iyi pazaryeri entegrasyonu Jet Stok

Tüm pazaryerlerinizi tek bir panelden kolay ve güvenle yönetin. Trendyol, Hepsiburada, N11, Çiçeksepeti, Amazon, Pazarama, PTT AVM, GXLocal, Ozon ve E-Ticaret sitenizi entegre edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi al
Sanal Pos Nedir? Nasıl Alınır? Güvenilir Midir? TS Ofis


Sanal pos; banka kartları veya kredi kartları ile alışveriş yapmak istendiğinde cihazların internete entegre edilmesiyle kullanılan hâlleridir. Ürünlerin online ortamda satışını tamamlayabilmek için sanal pos ile gerekir. Sanal pos nedir ve nasıl kullanılır sorularının cevaplarını bu yazımızda inceleyeceğiz.

Pos sözcüğünün açılımı “point of sale”dir. Ödeme noktası anlamını taşır. Mağazalarda yapılan alışverişlerde fiziki pos kullanılırken dijital ortamda yapılan alışverişlerde ödeme işlemini gerçekleştirmek için sanal pos kullanılır. Alıcının banka hesabındaki ürün bedeli sanal pos ile satıcının banka hesabına aktarılmış olur.

Sanal pos ile işlem gerçekleştirmeden önce e-ticaret ile ilgili işlemlerin teslimatına dair bilgiler toplanır, fatura bilgisi alınır ve bunların dışında e-ticaret sitesinin durumuna göre başka bilgiler de gerekebilir.

Kullanıcı ödeme yapacağı sayfaya geldiğinde kredi kartı ya da banka kartı bilgilerini girer ve sanal posun bağlı bulunduğu bankaya yönlendirilir. Ardından kullanıcıdan işleme dair onay istenir. İşleme onay verildiği taktirde tahsilat gerçekleşir. Böylece alışveriş tamamlanmış olur.

 

Sanal Pos Nasıl Alınır

E-ticaret sitesine sahip olan ve sanal pos edinmek isteyenlerin ilk yapması gereken şey, bankalara sanal pos başvurusunda bulunmaktır. Bunun için de bankaların talep ettiği bazı kriterler vardır.

SSL Sertifikası

Bu sertifika müşteriye ait olan bilgilerin korunması ve gizliliğinin sağlanması için gereken bir sertifikadır. Bundan dolayı e-ticaret sitelerinin önemli kriterlerindendir. 128 veya 256 bitlik SSL sertifikaları online satış sitelerinin olmazsa olmazıdır.

Sözleşmeler

E-ticaret siteleri, kullanıcılar tarafından onaylanması gereken birtakım sözleşmeleri ve metinleri bünyelerinde barındırmalıdır. Kullanıcılar siteye üye olduklarında veya satın alma işlemlerini tamamlarken bunları okumalı ve satış işlemine onay vermelidirler.

Ürünler

Bankaların e-ticaret sitelerine sanal pos vermesi için sitede satışa hazır ürünler bulunmalıdır.

Bu kriterler sağlandığı taktirde sanal pos talebiyle bankalara başvuruda bulunulabilir.

 

Sanal Pos Entegrasyonu

E-ticaret siteleri üzerinden satış gerçekleştirebilmek için sanal posa uygun bir altyapı gerektirir. Bu entegrasyon ile elektronik ticaret siteleri sanal pos sistemiyle müşteriden ücreti alabilir ve işlemi tamamlayabilir. E-tahsilat programının niteliklerine göre entegrasyon işlemleri de farklılıklar gösterebilir. Kullanılan web sitesinin entegrasyonlara uyumlu olmasını istiyorsanız  yazılım uzmanlarından yardım alabilirsiniz.

 

Sanal Pos Komisyon Bedelleri

Sanal posların fiyatları komisyon oranlarına, üyelik bedellerine, hizmet alınan banka ya da aracı kurumlara göre değişiklikler gösterebilir. Fiziki işletmelerde kullanılan pos cihazları ile sanal pos arasında fiyat farkları olabilir. Komisyon oranları yüzde bir ile yüzde on bir arasında değişiklik gösterir. Dönemden döneme göre de farklılıklar meydana gelebilir. Belirlenen bu bedelin düzenli biçimde tahsil edilmesi önemlidir.

 

Sanal Pos Güvenilirliği

Tüketiciler tarafından elektronik ticaret sitelerinde yapılan alışveriş oranının her geçen gün artması ile sanal poz başvuruları da yadsınamayacak ölçüde artmıştır.  Sanal pos uygulaması esasında mağazalarda fiziki olarak yapılan alışverişlerdeki pos kullanımının mağazalar yerine internette kullanılması işlemidir. Bu doğrultuda alıcının cihaza girdiği bilgiler sayesinde bankayla iletişim kurulur ve onaylandığı taktirde satış işlemi gerçekleşir. Tüm e-ticaret siteleriyle uyum içinde çalışması  mümkündür. Başvuru sırasında gereken kriterler arasındaki SSL sertifikası ile gizlilik ve güvenliği de kontrolünde tutar. Hatta güvenlik önlemlerini zorunlu kılar. Bunların sonucunda alışverişler güvenli ve kolay biçimde gerçekleşir.


Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

En yeni blog paylaşımlarımız

Pazaryeri Entegrasyonu E-Ticaret Siteleri İçin Gerekli midir?
  • 28 / 12
  • 2020

Pazaryeri Entegrasyonu E-...

Pazaryeri entegrasyonları hakkında e-ticarette bütünü oluşturan parçalardan birisidir diyebiliriz. Markalar, pazaryeri entegrasyonları ile e-ticaret sitelerini diledikler...

İleti Yönetim Sistemi Nedir? Zorunlu Mudur? Nasıl Başvurulur?
  • 10 / 9
  • 2020

İleti Yönetim Sistemi Ned...

Dijital ortamda alınmış olan izinlerin saklanması ve arşivlenmesi, belgelerin güvenliği ile gizliliğinin sağlanması, gerektiği zaman arşivden çıkartılması ve bu süreçleri...

Sanal Alışverişte Yeni Moda: S-ticaret
  • 23 / 7
  • 2020

Sanal Alışverişte Yeni Mo...

E-ticaret kullanımının eğlencesi ve pratikliği sosyal medya ile kaynaşınca ortaya yeni bir kavram çıktı: S-ticaret. 2000’li yılların başlarından itibaren kendini duyuran ...

Jet Stok Pazaryeri Entegrasyonu Detaylı Bilgi