SMM Nedir? SMM Hizmetleri Nelerdir?

En iyi pazaryeri entegrasyonu Jet Stok

Tüm pazaryerlerinizi tek bir panelden kolay ve güvenle yönetin. Trendyol, Hepsiburada, N11, Çiçeksepeti, Amazon, Pazarama, PTT AVM, GXLocal, Ozon ve E-Ticaret sitenizi entegre edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi al
SMM Nedir? SMM Hizmetleri Nelerdir?


Türk Dil Kurumuna göre mühendis sözcüğü; kişilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yol, bina, köprü vb. bayındırlık; beslenme, tarım gibi gıda; biyoloji, fizik, kimya, elektronik gibi fen; motor, uçak, otomobil, iş makinesi gibi teknik alanlarda eğitim alarak uzmanlaşmış kişilerin unvanıdır.

SMM ise serbest müşavir mühendis söz öbeğinin kısaltmasıdır.

Büroların tasarımını yapmaya, uygulamasına, testine, kontrolüne, kabulüne ve imzalamasına yetkisi olan elektronik – elektrik – kontrol – biyomedikal bölümlerine yönelik mühendislik hizmetlerine uygun olarak hizmetin görülmesine katkı sağlayan kişilere SMM denir ve SMM hizmetlerini verirler.

SMM sadece bağlantıda olduğu ve tam zamanlı çalıştığı yalnız bir tescilli büro için hizmet üretebilir. 235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Yasası hükümlerinin doğrultusunda, serbest mühendislik yapan mühendisler odalarından serbest çalıştıklarını gösterir belge almak durumundadırlar.

 

SMM Hizmetleri

Etüd – Yapılabilirlik Hizmeti

Proje Hizmeti

AR-GE Hizmeti

İhale Dosyası ile Keşif – Şartname Düzenleme Hizmeti

Mesleki Kontrol Hizmeti

Teknik Uygulama Sorumlukları

Hakediş ile Kesin Hesap Hizmeti

Deneme İşletmesi, Kontrol ile Kabul Hizmeti

İşletme – Bakım Hizmeti

Müşavirlik Hizmeti

 

SMM Belgesi ve Verilmesi

Mühendislerin SMM Hizmetleri verebilmeleri için kuracakları firma veya çalışacakları işyerleri için bağlı oldukları Meslek Odasından alacakları belgeye denir. Bu belge bir başkasına devredilemez. Her yılın ilk ayında o yıla ait vizesinin yapılması gerekir. Eğer 15 Şubat’a kadar vizeleme işlemi yapılmazsa vize ücretine %50 gecikme zammı yansıtılır.

Bu belgeyi almak isteyen Elektrik Mühendisleri Odası üyelerinin, Elektrik Mühendisleri Odasına kayıtlarının ve tescillerinin yapılması sırasında şu koşullar aranır:

Elektrik Mühendisleri Odası üyesi olması ve üyelik şartlarını yerine getiriyor olması.

Elektrik Mühendisleri Odası tarafından kısıtlanmamış olması.

Elektrik Mühendisleri Odası üyesinin belirlenmiş düzenlemelere göre yalnız bir adet vesikalık fotoğrafını vermesi.

Elektrik Mühendisleri Odası üyesinin noter onaylı imza beyanını vermesi

Eksiksiz ve doğru biçimde başvuru formunu doldurması.

İlk kez belge çıkartacak Elektrik Mühendisleri Odası üyeleri için SMM eğitimini almış olması.

Elektrik Mühendisleri Odası üyelerinin bağlı bulunduğu odanın birimini belgelemesi.

 

SMM Büro Tescil Belgesi Kaç Günde Alınır ve Alınmazsa Ne Olur?

Belgeyi almak için belirtilen gerekli evrakların eksiksiz olarak tesliminden sonra 7 (yedi) gün içerisinde bağlı bulunulan şube üyesiyle ilgili dosyayı oluşturur ve genel merkeze iletir. Söz konusu dosyayı genel merkezde incelendikten sonra 21 (yirmibir) gün içerisinde olumlu ya da olumsuz cevap gelir.

SMM Büro Tescil Belgesini almayan firmalar ya da şirketler SMM Hizmetleri veremezler ve mühendis yetki belgesini kullanamazlar.

 

SMM Büro Tescil Belgesi Ne Gibi Faydalar Sunar?

SMM Büro Tescil Belgesi ile firma ya da şirket ile mühendis arasındaki sözleşmenin maddelerinin ne derecede uygulandığının takibi, ücretli mühendislerin SSK primlerinin takibi, SSK primlerinin Oda Asgari Ücret bedeline uygunluğunun takibi Oda tarafınca yapılır. Kısaca hizmet kalitelerinin artmasına vesile olur.

 

 SMM Oda Asgari Ücreti Nedir?

Ücret Odalar tarafından senede iki kere belirlenir. Her yılın birinci ve altıncı ayları da dahil olmak üzere ilk yarısında geçerli olan I. Dönem Asgari Ücretini, yedinci ve onikinci ayları da dahil olmak üzere son yarısında geçerli olan II. Dönem Asgari Ücretini Odalar belirler.

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

En yeni blog paylaşımlarımız

Sigorta Primi Nedir ve Sigorta Primi Nasıl Hesaplanır?
  • 19 / 2
  • 2021

Sigorta Primi Nedir ve Si...

Sigorta primleri, sigortanın branşına göre farklılık göstermektedir. Bunun hesaplaması yapılırken de bazı kriterler dikkate alınır ve o şekilde belirlenir. Sigorta primi ...

SGK Hizmet Dökümü Nedir?
  • 9 / 7
  • 2020

SGK Hizmet Dökümü Nedir?

SGK Hizmet Dökümü Nedir?

Puantaj Nedir? Puantaj Cetveli Nasıl Doldurulur?
  • 1 / 7
  • 2020

Puantaj Nedir? Puantaj Ce...

Puantaj Nedir? Puantaj Cetveli Nasıl Doldurulur?

Jet Stok Pazaryeri Entegrasyonu Detaylı Bilgi