Stopaj Vergisi Nedir?

En iyi pazaryeri entegrasyonu Jet Stok

Tüm pazaryerlerinizi tek bir panelden kolay ve güvenle yönetin. Trendyol, Hepsiburada, N11, Çiçeksepeti, Amazon, Pazarama, PTT AVM, GXLocal, Ozon ve E-Ticaret sitenizi entegre edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi al
Stopaj Vergisi Nedir?

İçindekiler


Stopaj Vergisi Nedir? Stopaj vergisi aslında gelir vergisi yada kurumlar vergisine tabi olan kazançlara uygulanan vergiye denir. Stopaj ticari kazançlar için kanunda belirtildiği oranlar üzerinden hesaplanarak ödemesi yapılır.


Stopaj vergisi nasıl ödenir?

Kurumlar vergisi kanununu ve gelir vergisi kanununda belirtildiği üzere tam ve dar gelirli kurumların hangi durumlarda stopaj vergisi ödeyecekleri belirtilmiştir.  Stopaj vergisi ile vergilendirilen vergiler aylık veya 3 aylık muhtasar beyanname ile ilgili ayı takip eden ayın 23. günü akşamına kadar beyan edilmelidir. Beyan edilmiş olan stopaj vergileri ise beyan edildiği ayın 26. günü akşamına kadar ödenmelidir.

Ödemeyi alanlar ise beyan ettikleri yıllık gelir vergisi beyannamesi üzerinde Mart'ın 25. gününe kadar veya beyan ettikleri kurumlar vergisi üzerinde Nisan'ın 25. gününe kadar bu vergileri mahsup etmelidirler.

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

En yeni blog paylaşımlarımız

Vergi Mevzuatında Yeni Düzenlemeler
  • 3 / 12
  • 2021

Vergi Mevzuatında Yeni Dü...

Vergi mevzuatındaki yeni düzenlemeler neler? İşte maddelerle yeni vergi düzenlemeleri!

Vergi Borcu Nasıl Sorgulanır ve Nasıl Ödenir?
  • 19 / 3
  • 2021

Vergi Borcu Nasıl Sorgula...

Öncelikle en önemli giriş yapısı e-devlet sistemidir. E-devlet sistemi içinde yer alan Gelir İdaresi Başkanlığı sitesi üzerinden vergi borcunu sorgulama ve detaylı bilgiy...

Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nasıl ve Nereden Alınır?
  • 15 / 2
  • 2021

Vergi Borcu Yoktur Yazısı...

Kurumlar ya da şahıslar, dönem bazlı olarak kazançları üzerinden ödeyecekleri verginin tutarını beyan etmekle yükümlü olurlar. Vergi beyanı, mali müşavirler tarafınca yap...

Jet Stok Pazaryeri Entegrasyonu Detaylı Bilgi