20’li Yaşlar İçin Tasarruf Modeli

20’li Yaşlar İçin Tasarruf Modeli


   20’li yaşların fazla enerjisi; genç kesime yatırım yapmanın, birikim kovalamanın, istikrarlı olmanın, tasarrufu önemsemenin önemini erteletiyor. Finansal dengeyi ayarlayabilme yetisinde iradeyi zorluyor. 

Yetişkinlerin aksine gençlerin ani kararlarla hareket etmeye daha yatkın olduğu bu hızlı gençlik zamanları, aslında bir yandan gelmekte olan zamanlara dair doğru adımlar atmak için kıymetli dönemlerdir.

Geleceği güvence altına almak teoride çoğunluğun arzusu ve amacıdır ancak pratikte yeni bir çift ayakkabının olması daha eğlenceli geliyor. Bu yüzden geleceği güvenceye alma farkındalığı için sık sık telkin gerekir.

Eğer tasarruf konusunda çizginiz net değilse ve özellikle 20’li yaşların temposundaysanız bu içerik tam da sizin için. Atmanız gereken adımlara beraber bakalım: 


Kazandığınız miktardan daha az harcamaya odaklanabilirsiniz.


Eğer iş hayatında artık aktif bir çalışansanız; yaptığınız harcamalar için bir bütçe planı oluşturmak ve bu plana sadık kalmak, kazandığınız miktardan daha fazla harcama tehlikesinin önüne geçer.

İhtiyaçlar, istekler, içgüdüler dahilinde harcama yapmak ve bireysel ekonominizi planlanmamış kararlarla sürdürmek finansal hedeflerinize ulaşmada sizi oldukça zorlayacaktır.

Finans otoritelerinden tasarruf ve bütçe konularına dair alışkanlıkların genç yaşlarda kazanıldığını biliyorsanız şanslınız demektir. Birikim yapmaya başlamış olabilirsiniz fakat buna rağmen maaş yönetiminizde bile sorun yaşıyorsanız net ve kararlı bir tasarruf planına hiç vakit kaybetmeden başlamalısınız.


Kredi kartı borçlarınızı yok etmekle başlayabilirsiniz.


Bu hızlı ve tempolu ama tasarruf planlaması konusunda da bir o kadar riskli olan zamanlarınızda kredi kartı borçlarınız ödeme günlerinde endişeye mahal veriyorsa durup bir düşünmelisiniz. Hele ki birden fazla kredi kartınız varsa, ödemelerinizi yönetirken zorlanıyorsanız veya kredi kartı borçlarınızın sadece asgari tutardaki ödemelerini yapıyorsanız bu noktada hemen bir tasarruf planı oluşturmanız elzemdir. 

Araba, ev gibi maddi varlıklara sahip olabilmek için harekete geçmenin gerektiği bu zamanda kredi taleplerinizin bankalar tarafından reddedilmesini istemiyorsanız kredi kartı borçlarınızı mümkün olduğu kadar dikkatli yönetin. Kısa sürede bu borçları temizleyerek taze bir başlangıç yapabilirsiniz. Kredi notunuzun, yatırım hedeflerinizin önüne çıkan bir engel olmasını istemiyorsanız ilk fırsatta sicil iyileştirme adımları atmalısınız.


Acil durum fonunuzu oluşturabilirsiniz.


Hayatın rutini içinde beklemediğiniz ani durumlarla karşılaşmak kadar doğal bir şey yoktur. Bu içerikte bahsedilen tasarruf planını uygulamaya kararlıysanız tasarruflarınızı acil durumlar için bireysel olarak fona çevirebilir veya banka hesaplarından faydalanabilirsiniz.Ev, araba, eğitim gibi maddi ve manevi hedeflerinizi belirleyebilirsiniz.


Bireysel yaşıyor olsanız da birileriyle yaşıyor olsanız da gayrimenkul hedeflerinizin olması sizi güvende ve başarılı hissettirecektir. Bu hedef her koşulda getiri sağlar. Finansal iyileşmenin en güzel göstergesidir.

Ev veya araba sahibi olmak için koşullarınız henüz yeterli değilse ve kredi alma ihtiyacınız varsa bu yükün altına girmek gözünüzü korkutabilir. O halde her ay maaşınızdan ayırabildiğiniz kadar bir meblağı kenara ayırın ve kumbaranızı doldurun. Şunu unutmamalısınız ki gayrimenkul girişimlerinde erken davranmak varlık sahibi olma konusunda büyük bir artıdır.

Ev veya araba hedefi zorlu ise eğitim durumunuzu ve kariyer kriterlerinizi düşünerek kendinizi donatmak için yurt dışı eğitim programlarına katılmayı düşünebilirsiniz. Yurt dışı programları dil öğrenmenizi ve dolayısıyla iş imkanlarınızı da olumlu yönde etkileyecektir. Gelecek için biriktirmek geleceğinizi güvene alacak.


Şimdilerde yetişkinlik çağınızın veya emeklilik çağınızın çok gerisindesiniz ama zaman akıp gidecek ve siz de sizden sonra gelenlerin kulağına küpe olacak fikirler vereceksiniz. Biz bunu bir içerikle yapmaya çalıştık. Başkalarına verdiğiniz öğütlerin ve nasihatlerin inandırıcı olabilmesi için kendiniz de bir örnek teşkil etmelisiniz. İlerideki ekonomik gücünüzü güçlendirmek adına bugünden adım atın. “Ben olsam böyle yapardım.” demek yerine “Ben böyle yaptım.” demek sizi maneviyatta da zengin kılacaktır. 


Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

En yeni blog paylaşımlarımız

Endüstri 4.0 ve Muhasebe Denetimi İlişkisi
  • 28 / 1
  • 2022

Endüstri 4.0 ve Muhasebe ...

Nesnelerin interneti (IoT), internetin sunduğu hizmetler ve siber-fiziksel sistemler olmak üzere üç aşamadan oluşan bir sistemler kümesi olan endüstri 4.0, bugün pek çok ...

E-Fatura ve E-Arşiv Fatura Arasındaki Farklar Nelerdir?
  • 25 / 1
  • 2022

E-Fatura ve E-Arşiv Fatur...

Dijital dönüşüm hayatımızın her alanında hem farklılıklar hem de kolaylıklar getirdi. Özellikle hata payı ve risk oranı yüksek olan muhasebe alanında yaşanan dijital dönü...

2022 E-Fatura Geçiş Zorunluluğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
  • 12 / 1
  • 2022

2022 E-Fatura Geçiş Zorun...

2022 yılı muhasebe ve vergilendirmelerdeki güncellemelerin devreye gireceği bir yıl olacak. 1 Temmuz 2022 tarihinden geçerli olacak e-fatura zorunluluğu ne gibi değişikli...

Teknolojinin gücüne güvenen İşletmelere Ücretsiz Kullan