Ticari Sicil Kaydı Nedir? Nasıl Yapılır?

En iyi pazaryeri entegrasyonu Jet Stok

Tüm pazaryerlerinizi tek bir panelden kolay ve güvenle yönetin. Trendyol, Hepsiburada, N11, Çiçeksepeti, Amazon, Pazarama, PTT AVM, GXLocal, Ozon ve E-Ticaret sitenizi entegre edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi al


Herhangi bir işletme veya şirket kurmak istiyorsanız öncelikli olarak da işletmenin resmi işlemlerini düzenlemeniz gerekmektedir. Her işletmeye özel hazırlanan belgeler bulunmaktadır. Kurulacak olan şirketler için ve işletmeler için farklı bir sürü resmi adımlar bulunmaktadır. Ayrıca uyulması gereken Türk Ticaret Kanunu maddeleri vardır. Bunlardan vergi levhası alımı, satılacak olan ürünle ilgili satış izni almak, bankaya hesap açmak gibi pek çok farklı ayrıntı bulunmaktadır.

Bu ayrıntılardan bir tanesi de Ticari sicil kaydının oluşturulmasıdır. Ticari sicil kaydını oluşturmak Şirket kurulumu için en önemli adımlardan bir tanesidir. Ticari sicil kaydı oluşturmak için ne yapılmalı, Bu işlem nasıl yapılır bu işlemi yapabilmek için nerelere başvurabilirim gibi sorulara yanıt arayan kişiler yazımız içerisinde merak edilen bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirler.

Ticari Sicil Kaydı Tanımı

Ticari sicil kaydının tanımı tacirlik yapan kişilerin sicil kayıtlarının bulunduğu alan olarak ifade edilebilir. Yani Tacir sınıfına girebilmeniz için bu sicil kaydını oluşturmanız ilk adımdır. Ticari sicil kaydını zorunlu olması işyerinizin resmiyet kazanması için oldukça önemlidir. 3. kişilerin sizin ticari bir alan için yer açtığınız bilgisini alabilmeleri için bu kaydı oluşturmanız gerekmektedir.

Ayrıca işletmenizin takibinin yapılabilmesi için, herhangi bir usulsüzlük durumunun ortaya çıkmaması için ve pek çok farklı sebepten dolayı bu kaydın oluşturulması zorunludur. Ticaret sicil kaydını oluştururken şirketinizin şahsi olması, birden fazla üyesinin olması, ve yönetiminin nasıl yapılacağı gibi pek çok farklı konu göz önüne alınarak işletilmektedir. Bu sebep ile bu kaydı oluşturmaya gitmeden önce bütün bu adımlarla ilgili kararınızı vermeniz, belgelerinizi hazır etmeniz, kanunlara uygun evrakların düzenlenmesi gerekmektedir.

Ticari Sicil Kaydı İçin Ana Sözleşme

 Ticari sicil kaydını almak için bazı adımları izlemeniz gerekir. Bu adımların başında mersisten şirket sözleşmenizin hazırlanması geliyor. Hazırlanacak olan bu sözleşmenin önemi oldukça değerli olduğu için bunu şirketiniz için ayarlamış olduğunuz mali müşavirden talep edebilirsiniz.

Bu sözleşmenin içeriğinde muhakkak şirketin unvanı, faaliyet konusu, var ise hissedarlar, adresi, iletişim bilgileri, yönetim şekli gibi birçok ayrıntının bulunması gerekir. Şirketin birden fazla kurucusu var ise bu kişiler bu sözleşmeyi imzalamalıdırlar. İmzalama işlemi muhakkak noter huzurunda olmalıdır. Notere giderken sözleşme imzalayacak olan tarafların yanlarında kimliklerinin olması ve vesikalık fotoğraflarını bulundurmaları zorunludur.


Ticari Ana Sözleşmenin Şartları

Ticari ana sözleşme ticari sicil kaydı almak için önemli bir belgedir. Burada sözleşmelerin belirli bir kalıbı, adımları ve işleyişi bulunmaktadır. Eğer ortaklık var ise ortaklık için belirlenen kanunlar baz alınarak düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Bu sözleşme hazırlanırken muhakkak yazılı olmalıdır. Şirket ana sözleşmesi imzalanırken muhakkak resmi kurumların onayı gerekmektedir. Bu kurumlardan bir tanesi Ticaret Sicil Müdürlüğüdür. Ticaret sicil Müdürlüğü’nün onaylamadığı bir ana sözleşmenin geçerli sayılması mümkün değildir.


Anonim Şirket Sözleşme Adımları

Ticaret Sicil kaydı alırken hazırlanan sözleşmede bir şirket için hazırlanacaksa Türk Ticaret Kanunu 339. Maddesine göre düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Bu belgelerde muhakkak şirketin unvanı ve merkezinin olacağı yer belirtilmelidir. Ayrıca şirketin işletme konusu da sözleşmenin içerisinde bulunması gereken diğer bir adımdır. Şirketin sermayesi hakkında bilgiler de sözleşmede bulunması gereken diğer önemli husustur. Hisse senetleri ile ilgili sınırlamaların belirtilmesi gerekir. Eğer şirkette paradan başka sermaye kullanılacaksa bunların değerleri, karşılık gelecek tutarlar yazılı olarak belirlenmelidir.

Şirket karının ortaklar arasındaki dağılımı ile ilgili bilgiler, Yönetim Kurulu Üyeleri ve imza yetkisi olan kişiler belirtilmelidir. Şirket ilanlarının yapılma şekli, şirketin süresi, şirket hesap dönemi gibi ayrıntıların da muhakkak bu sözleşmede bulunması gerekmektedir.


Limited Şirket Ana Sözleşme Adımları

Eğer kurulacak olan şirketi Limited Şirketi ise burada Türk Ticaret Kanunun ilgili maddesi dikkate alınmalıdır. Bu kanuna göre bulunması gereken şartların arasında şirketin unvanı ve Merkezi’nin bulunduğu yerin belirtilmesi önemli bir şarttır. Daha sonrasında ana sermaye, itibari değer, ortak sayıları gibi alanlarında belgede bulunması gerekmektedir.

Şirket müdürlerinin isim ve unvanlarının bu sözleşmede olması zorunludur. Şirket ilanlarının nasıl yapılacağına dair bilgilerin de burada bulunması gereklidir. Şirket işletme konusu ile ilgili adımların da bu belgede bulunması gerekir. Limited Şirketi’nde düzenlenecek olan adımlar içerisinde şirketi kuranların istemiş oldukları ek talepler var ise Türk Ticaret Kanunu ile zıtlaşmayan maddeler sözleşme içerisine eklenebilir.


Ticari Sicilin Diğer Adımlar

Noter huzurunda imzalanan ana sözleşmeden daha sonra şirketin sahip olduğu sermayenin açılmış olan hesaba yatırılması gerekmektedir. Bunun için herhangi bir bankadan şirket adına bir hesap açılması gerekmektedir. Sermayenin dörtte birlik kısmının bu hesaba yatırılması ise zorunludur. Bu yatırım işlemi gerçekleştikten sonra banka sizlere bir blokaj yazısı veriyor. Rekabet kurumuna belli bir miktarda fonun ödemesi işlemi gerçekleştirilir. Bu adımdan sonra şirket kurucuları oda kayıt beyannamesi, kuruluş formu, kayıt için yazılan dilekçeleri imzalarlar.


Ticari Sicil Kaydının Alınacağı Yerler

Ticari sicil kaydını alabileceğiniz yer Ticaret Odasıdır. İkamet etmiş olduğunuz yerdeki Ticaret Odasına başvuru gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Başvuru gerçekleştirirken yanınızda olması gereken belgeler ise şöyle sıralanabilir;

 • Ana ana sözleşme
 • Kuruluş bildirim formu
 • Tescil talepnamesi
 • Bankadan aldığınız blokaj yazısı
 • Bankadan alınan Dilekçe ve Rekabet Kurumu dekontu

Bu evraklar ile ticaret odasına başvuru gerçekleştirilir ve odanın bu belgeleri incelemesi beklenir. Belgeler incelendiği zaman herhangi bir eksik belge var ise tarafınıza bilgi verilir. Verilen bu bilginin ardından eksik evrak giderilir. Evrakların eksikleri giderildikten sonra hızlı bir şekilde onayınız gerçekleşir. Eğer eksik evrakınız yoksa Ticaret Odası belgelerin kontrolü sağladıktan sonra birkaç günü geçmeyecek şekilde tescil işlemini gerçekleştirir. Böylelikle Yapılan bu adımların ardından şirketiniz hukuken var olmuş olur.


Ticari Sicil Kaydının Ardından Ne Yapılmalı

Şirketinizin kurulum işlemleri gerçekleştikten sonra Ticaret Odasından sicil tasdiknamesi alınabilir. Şirket yöneticisi olan kişiler notere giderek imza sirkülerini çıkarırlar. Ayrıca şirkete ait gerekli olan defterlerinde düzenlenmesi ve onaylanması gerekir. Şirketinizin kurulumu işlemi gerçekleştikten sonra bu konu ile ilgili şüpheleriniz var ise Ticari sicil numarası ile kontrollerinizi sağlamanız mümkündür.

Ayrıca ikamet etmiş olduğunuz yerde bulunan Ticaret Odası’nın web sitesine girerek de şirketinizin kuruluşu ile ilgili kontrolleri sağlayabilirsiniz. Bu aşamaları gerçekleştirirken Muhasebeci ve Mali müşavirden yardım almak işlerinizi oldukça kolaylaştıracaktır.


Ticari Sicil Kaydı Alınması Sırasında Danışmanlık Hizmeti

Ticari sicil kaydını alacağınız sırada uygulanacak birçok adım bulunduğunu yazımızda belirtilen bu adımlar sırasında herhangi bir eksikliğin olmaması veya hatanın olmaması için bu konu ile ilgili danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Çünkü belgelerin eksik veya hatalı olması gibi durumlarda sicil kaydınızı alabilmeniz zaman alır. Bunun önüne geçebilmek için ise muhakkak bu konu ile ilgili danışmanlık hizmeti veren kimselerden yardım alabilirsiniz.

Böylelikle işlemlerinizi daha hızlı daha güvenli bir şekilde ilerlediği için şirketinizin kurulum aşamalarını hızlı bir şekilde atlatabilmeniz mümkün olur. Kurulacak olan şirketin bütün özellikleri ve resmi adımları için sicil kaydının alınması zorunludur ve Burada dikkat edilmesi oldukça önemlidir.

 

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

En yeni blog paylaşımlarımız

Fatura Hakkında Bilinmesi Gereken 9 Şey
 • 10 / 3
 • 2021

Fatura Hakkında Bilinmesi...

Türkiye’de Maliye Bakanlığı’nın koymuş olduğu kurallar doğrultusunda işletmeler, verdikleri hizmet ya da sattıkları mal karşılığında müşterilerine borç tutarı kadar ticar...

Güven Damgası Nedir?
 • 2 / 3
 • 2021

Güven Damgası Nedir?

Bilindiği üzere internet dünyası sahtekarlık ve tehlike konularında pek çok örnekle dolu. Şirketler, güvenlik kurumları ve de devletler bu konu üzerinde önemli çalışmalar...

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetini Hangi İşletmeler Almak Zorunda?
 • 17 / 2
 • 2021

İş Sağlığı ve Güvenliği H...

2012 senesinin Haziran ayında Resmi Gazete’de yayımlanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, işletmeler için İş Sağlığı ve Güvenliğine dair personel istihdamını z...

Jet Stok Pazaryeri Entegrasyonu Detaylı Bilgi