E-Fatura Başvuru

En iyi pazaryeri entegrasyonu Jet Stok

Tüm pazaryerlerinizi tek bir panelden kolay ve güvenle yönetin. Trendyol, Hepsiburada, N11, Çiçeksepeti, Amazon, Pazarama, PTT AVM, GXLocal, Ozon ve E-Ticaret sitenizi entegre edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi al
E-Fatura Başvuru


E-Fatura uygulamasına dahil olmakla yükümlü mükelleflerin E-fatura başvuru işlemini yapması gerekmektedir. e-Fatura uygulamasına geçiş için ise önce entegrasyon başvurusu yapılmalıdır. Entegrasyon işleminin yapılabilmesinde ise farklı yöntemler tercih edilebilir.

Bu yöntemler üç çeşittir;

 1. efatura.gov.tr (GİB Portal) üzerinden ücretsiz entegrasyon
 2. Şirketin bilgi-işlem alt yapısının maliye ile entegrasyonu
 3. Özel entegratör aracılığı ile başvuru ve entegrasyon

Bu yöntemlerden hangi birisini tercih etmeniz gerektiği, şirketinizin alt yapısına göre belirlenmelidir.

Genel olarak özetlersek;

 • Şirketin bilgi-işlem alt yapısının yetersiz olması durumunda "GİB Portal" olarak tanımadığımızda; e-Fatura.gov.tr adresi üzerinden entegrasyon yapılmaktadır.
 • Şirketin alt yapısının yeterli olması durumunda ise; bilgi-işlem alt yapısının başkanlığın sistemi ile entegrasyonu doğrudan sağlanabilir.
 • Özel entegratörler ise; şirketin alt yapısının yeterli ya da yetersiz olması durumunda da tercih edilebilecek yöntemdir. Bu yöntem özel aracı şirketin araya girmesi ile gerçekleşir ve pek çok açıdan avantajları vardır. (Mesela; daha düşük maliyet, daha az iş gücü, daha hızlı işlem gibi)

Sonuç olarak; e-fatura başvuru için bu entegrasyon yöntemlerinden birisinde karar kılmalısınız. Bu sayede, başvuru sürecinin nasıl ilerleteceğini öğrenebilirsiniz.

E-Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tercih ettiğiniz entegrasyon başvuru yöntemine göre, hangi adımları atacağınız değişkenlik göstermektedir. Temel olarak GİB üzerinden ve özel entegratör üzerinden başvuru yapılabilmektedir. 

GİB üzerinden başvuru aşamaları için uygulanacak adımlar genel olarak aşağıdaki gibi özetlenebilir;

GİB üzerinden başvuru için;

 • GİB üzerinden başvuru için e-fatura.gov.tr adresine giriş yaparak, "başvuru" butonuna tıklamalısınız ve karşınıza çıkan formu doldurarak, ön başvuruyu yapmalısınız.
 • Mali mühür edinmelisiniz. Bunun için http://mm.kamusm.gov.tr web adresini kullanmalısınız.
 • Mali mühür edindikten sonra GİB Portal üzerinden entegrasyon yapabilir, sisteme dahil olabilirsiniz.

Bu üç adım neticesinde e-fatura başvuru sürecini tamamlamış olursunuz ve sistemi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Özel entegratör üzerinden başvuru ise çok daha basittir; özel entegratör şirketin web sitesi üzerinden kolayca başvuru süreci gerçekleştirilir ve mali mühür edinme zorunluluğu da yoktur.

GİB E-Fatura

GİB e-Fatura sisteminin belli başlı avantajları vardır ki bu avantajların en önemlisi sistemin tamamen ücretsiz olmasıdır. Ancak bazı şirketler için GİB portal yetersiz kalabilmektedir. Özellikle de yüksek maliyetin ortaya çıkması, daha fazla iş gücünün harcanması gerekliliği ve daha fazla e-faturanın elde edilmesi gibi durumlar neticesinde özel entegratör aracılığı ile entegrasyonun sağlanması pek çok açıdan daha avantajlı bir tercih olacaktır.
Buna göre, özel entegratör ile entegrasyonun başlıca avantajlarını aşağıdaki gibi ifade edebiliriz;
 • Herhangi bir şekilde donanım maliyeti gerektirmez.
 • Donanım gerektirmediği gibi gereksiz yazılım maliyetinden de kurtulmuş olursunuz.
 • Donanım, yazılım maliyeti olmadığı gibi, bu alt yapının işleyişini sağlayacak iş gücüne de ihtiyaç duymayacağınız için herhangi bir şekilde ekstradan personel ve iş gücü maliyetinden de kurtulmuş olacaksınız.
 • Başvuru aşamasında mali mühür temin etmenize gerek yoktur.
 • TS-ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi belgesi ve TS-ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi belgesi almanıza gerek yoktur.
 • Felaket Kurtarma Merkezine de gerek yoktur.
Kısacası; özel entegratör ile başvuru süreci çok daha hızlı ve kolay bir şekilde ilerler. Başvuru süreci sonunda ise sizlere basit bir şekilde kullanabileceğiniz, kullanışlı bir arayüz sunulur. Akıllı e-fatura, e-arşiv ve e-defter sistemi sayesinde mali işlemleriniz çok daha kısa bir sürede, daha verimli bir şekilde gerçekleşir. Bu süreçte ek bir masraf yapmanıza gerek olmadığından dolayı da karlı çıkarsınız.
Siz de şimdi bir adım atarak, karlı çıkmaya ne dersiniz?

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

En yeni blog paylaşımlarımız

Pazaryeri Entegrasyonu E-Ticaret Siteleri İçin Gerekli midir?
 • 28 / 12
 • 2020

Pazaryeri Entegrasyonu E-...

Pazaryeri entegrasyonları hakkında e-ticarette bütünü oluşturan parçalardan birisidir diyebiliriz. Markalar, pazaryeri entegrasyonları ile e-ticaret sitelerini diledikler...

İleti Yönetim Sistemi Nedir? Zorunlu Mudur? Nasıl Başvurulur?
 • 10 / 9
 • 2020

İleti Yönetim Sistemi Ned...

Dijital ortamda alınmış olan izinlerin saklanması ve arşivlenmesi, belgelerin güvenliği ile gizliliğinin sağlanması, gerektiği zaman arşivden çıkartılması ve bu süreçleri...

Sanal Pos Nedir? Nasıl Alınır? Güvenilir Midir? TS Ofis
 • 2 / 9
 • 2020

Sanal Pos Nedir? Nasıl Al...

Sanal pos; banka kartları veya kredi kartları ile alışveriş yapmak istendiğinde cihazların internete entegre edilmesiyle kullanılan hâlleridir. Ürünlerin online ortamda s...

Jet Stok Pazaryeri Entegrasyonu Detaylı Bilgi