E Fatura Nedir?

En iyi pazaryeri entegrasyonu Jet Stok

Tüm pazaryerlerinizi tek bir panelden kolay ve güvenle yönetin. Trendyol, Hepsiburada, N11, Çiçeksepeti, Amazon, Pazarama, PTT AVM, GXLocal, Ozon ve E-Ticaret sitenizi entegre edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi al
E Fatura Nedir?


E fatura nedir? E fatura ticari faaliyet gösteren firmaların kesmekte oldukları faturaları kağıt üzerinde değilde online ortamda kesmesine denilmektedir. E fatura ile hem E fatura güvenliği sağlanmış olup hemde hızlıca işlem yapmış oluyoruz. E fatura Email ile anlık olarak gönderilmektedir.

E Fatura Kullanımı Zorunlu Mu?

Güncel olarak, E fatura kullanımı her işletme için zorunlu hale getirilmiştir demek mümkün olmayacak. Fakat, ilerleyen yıllarda pek çok işletme için zorunlu bir hale getirilecek olan bu sistem, işletmelerin daha avantajlı fırsatlardan yararlanmasına imkan sağlayacaktır. Elbette ki E fatura kullanabilmek için, bunun için gerekli olan sisteme kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Hangi firmalar E fatura kullanmakla yükümlü diye soranlar için, aşağıda ki bilgilere göz atmak doğru olacaktır.

 • Madeni yağ lisanslarına sahip olan firmalar
 • Bahsedilen firmalar ile her yıl aldığı ve sattığı malların tutarlarının 25 milyon TL üzerinde olan firmalar
 • ÖTV kapsamında yer alan, kolalı gazoz ya da alkollü içecek, tütün üretimi yapan ya da ithal eden firmaların da E fatura kullanması zorunludur
 • Yukarıda yer alan satış ve üretici firmalar ile mal alım satımı yapan ve yıllık satış tutarlarının 10 milyon TL üzerinde olan firmaların da E fatura zorunluluğu bulunuyor denilebilir.

E fatura kullanımının avantajları nelerdir?

Genel olarak; e fatura nedir sorularınızı yukarıda ki bilgiler dahilinde yanıtlandırmış olurken, elbette ki bu fatura sistemini kullanmanın da firma, işletme ve şirketler adına oldukça büyük avantajları bulunuyor demek doğru olacaktır. İlk olarak, fatura basım maliyetleri azaltılacak ve firmanın yıl içerisinde ek olarak kar elde etmesi ön planda tutulacaktır. Operasyon süreleri de azaltılırken, beraberinde, fatura kullanımı için gerekli olan "kağıt, zarf, mürekkep, posta ve arşivleme" gibi giderlerin de ortadan kaldırılması, işletme adına ciddi bir ekonomik destek olacaktır. Her ne kadar günlük kullanılan faturaların maliyetleri çok yüksek olmasa da bunu uzun vadeli düşündüğümüzde binlerce lira fatura basım işlemine ödenen tutarlar olarak görmemiz mümkün olmaktadır. Ekonomik yönden büyük avantaj sağaldığını bilmeniz faydanıza olacaktır. 

Hem daha hızlı hem de daha güvenli olması, elektronik ortamda arşivlenmesi de yine en büyük avantajları arasında yer alıyor. Fatura hazırlama süreci bildiğiniz gibi kapsamlı olmaktadır. Faturaların gerekli bilgiler kullanılarak hazırlanması, onaylanması, zarflaması ve postalanması gibi süreçler, personellerin de iş gücünü artırmaktadır. Böylelikle hem personel iş gücü hem de zaman kaybı en büyük dez avantajları arasında yer alırken, kullanılan E fatura sistemleri dahilinde tüm bu süreç daha kolay ele alınmaktadır. Artık hem personelden hem de zamandan tasarruf etmek için, sizlerde  E fatura sistemlerini tercih edebilirsiniz.

Elektronik ortamlarda arşivlenmesi mümkün olan E fatura, eski faturalara ulaşılmayı da oldukça kolay hale getirmektedir. Program ve kullanılan platform üzerinden, fatura numaraları, irsaliye numaraları ya da diğer bilgiler kullanılarak, eski faturaları aratabilir ve istediğiniz faturayı saniyeler içerisinde görüntüleyebilirsiniz. Normal fatura arşivlerinde maalesef doğru klasörü bulmak ve içerisinden işiniz için gerekli olan faturayı bulmak kimi zaman saatler alabilmektedir. Hatta doğru klasör içerisinde yer almayan faturayı bulmak imkansız olacaktır. Yine zamandan tasarruf etmek için E fatura sistemi sizlere iyi bir avantaj sunmaktadır. 

Kullanılan sistem dahilinde, istediğiniz faturalara ulaşabilmek için ofiste ya da iş yerinizde olmanıza da gerek kalmıyor. Elbette ki tercih edilen E fatura uygulaması mobil cihazlar ile kontrol edilebilir durumda olacaktır. Böylelikle mobil cihazlarınız üzerinden sisteme giriş yaparak, istediğiniz faturayı görüntüleyebilir, müşterileriniz ve tedarikçileriniz ile saniyeler içerisinde paylaşabilirsiniz. Böylelikle müsait olmadığınız zamanlarda acil bir şekilde ofisinize gitmenize gerek kalmadan, faturalarınıza oldukça kolay bir şekilde ulaşarak, görüntüleme sağlayabileceksiniz.  Yine mobil cihazların yanı sıra, internet kullanımı mümkün olan diğer cihazlardan da kolaylıkla bu işlemlerinizin tümünü gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Yani, akıllı telefon, bilgisayar ve tabletlerden tüm bu işlemleri gerçekleştirebilmek oldukça basit bir hale getirilmiştir. 

E Fatura'nın Dezavantajları Var Mıdır?

Eğer ki, aşağıda bahsedilen dezavantajlar, olumsuz bir yön olarak ele alınabilirse, elbette ki birkaç farklı dezavantajından bahsetmek mümkün olacaktır. Fakat, bu dezavantajlar, kullanımın engellenmesi için geçerli sayılmaması ön plandadır. Çünkü, çok büyük ve engelleyici, masraflı ya da zararlı yönleri bulunmuyor denilebilir.

 • Sisteme kayıt olduktan sonra, sistemden çıkış yapmak mümkün değildir.
 • Sisteme kayıt olduktan sonra, sistemden çıkış yapmak mümkün değildir.
 • Geçmişe yönelik fatura kesilmesi için en geç tarih 7 gündür. 7 günü geçen durumlarda E fatura oluşturulamaz.
 • Kullanılan program, kolay bir ara yüze sahip değil ise, E fatura sistemlerinin eğitimlerinin karşılanması gerekecektir. Fakat, tercih edilecek ve kullanımı kolay olan bir E fatura sistemi için de böyle bir durum söz konusu değildir. 

Genel olarak, dezavantajları hakkında bilgiler yukarıda ki gibi olurken, elbette ki avantajları ele alındığında, tercih edilmesi oldukça mantıklı olan bir sistemdir. Artık bu E fatura sistemlerini kullanarak, hızlı, güvenli ve ücretsiz olarak düzenleyebileceğiniz E faturalarınızı saniyeler içerisinde, müşteriler ve tedarikçiler ile paylaşabilecek, bu işlemler için iş gücünü azaltarak, firmanız açısından ekonomik bir destek sağlamış olabileceksiniz. 

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

En yeni blog paylaşımlarımız

Pazaryeri Entegrasyonu E-Ticaret Siteleri İçin Gerekli midir?
 • 28 / 12
 • 2020

Pazaryeri Entegrasyonu E-...

Pazaryeri entegrasyonları hakkında e-ticarette bütünü oluşturan parçalardan birisidir diyebiliriz. Markalar, pazaryeri entegrasyonları ile e-ticaret sitelerini diledikler...

İleti Yönetim Sistemi Nedir? Zorunlu Mudur? Nasıl Başvurulur?
 • 10 / 9
 • 2020

İleti Yönetim Sistemi Ned...

Dijital ortamda alınmış olan izinlerin saklanması ve arşivlenmesi, belgelerin güvenliği ile gizliliğinin sağlanması, gerektiği zaman arşivden çıkartılması ve bu süreçleri...

Sanal Pos Nedir? Nasıl Alınır? Güvenilir Midir? TS Ofis
 • 2 / 9
 • 2020

Sanal Pos Nedir? Nasıl Al...

Sanal pos; banka kartları veya kredi kartları ile alışveriş yapmak istendiğinde cihazların internete entegre edilmesiyle kullanılan hâlleridir. Ürünlerin online ortamda s...

Jet Stok Pazaryeri Entegrasyonu Detaylı Bilgi