E-Fatura Sisteminde Fatura İadesi ve İptali Yapılabilir Mi?

En iyi pazaryeri entegrasyonu Jet Stok

Tüm pazaryerlerinizi tek bir panelden kolay ve güvenle yönetin. Trendyol, Hepsiburada, N11, Çiçeksepeti, Amazon, Pazarama, PTT AVM, GXLocal, Ozon ve E-Ticaret sitenizi entegre edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi al
E-Fatura Sisteminde Fatura İadesi ve İptali Yapılabilir Mi?


Elektronik fatura sisteminde fatura iadesi ve iptali yapılabilmektedir. Mükelleflerin ticari ve temel fatura kestikleri esnada karşı taraftan iptal veya iade edilmesi mümkündür. Fatura kesim ekranında iki adet seçenek belirginlik gösterir. Faturanın biçimi temel veya ticari olarak belirlenir. Temel fatura otomatik olarak onaylanmaktadır. Karşı tarafa onaylı bir şekilde gider ve ekstra bir işlemin yapılmasına gerek kalmaz. Faturanın iptali, düzenlenmesi ve iade edilmesi mümkündür. Ticari fatura ise müşterilerin onayına gider. Müşteri onayladığı taktirde fatura geçerli sayılır. Müşteri faturayı istediği şekilde iptal edebilmektedir. Bu sayede E-Fatura sistemi üzerinden iptal ve iade işlemleri kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Ticari konuda herhangi bir problemin oluşması söz konusu olmamaktadır.

Fatura iadesi yapılabilmesi için karşı tarafın birkaç saniyesini ayırması yeterlidir. Birkaç tıklama sayesinde müşteriler tüm işlemlerini hızlı bir şekilde halledebilmektedir. Fatura iptalinin yapılabilmesi için uzun bir sürece gerek kalmamaktadır. E-Fatura sistemi bu tarz işlemleri saniyeler içerisinde gerçekleştirebilecek bir niteliğe ve altyapıya sahiptir. Sistem üzerinde iade yapabilmek için kesilen faturanın ret edilmesi yapılmalıdır. Düzenleme talep edilebilmekte veya tamamen iptal edilebilmektedir. Tüm bu avantajların ve faktörlerin müşteri ile mükellefe sunulması, güven problemlerinin giderilmesine sebebiyet vermektedir. İptal ve iade işlemleriyle karşılaşmak istemeyen mükellefler ticari fatura kesimi yapabilir. Ticari fatura müşterinin onayına gider ve müşteri onaylamazsa fatura tamamen iptal edilir. Bu sayede herhangi bir problemin yaşanması söz konusu olmamaktadır. Müşteri ile aradaki güven problemi ortadan kalkmışsa temel fatura kesimi yapılabilir. Temel fatura otomatik onaylanmış bir şekilde karşı tarafa iletilir.

E-Fatura Nasıl İptal Edilir?

Gönderilen faturanın iptal edilebilmesi için yedi gün geçmeden karşı tarafın iptal işlemini yapması ve onay vermemesi gerekir. Onay verilmediği taktirde fatura iptali gerçekleşir. E-Fatura iptalinin gerçekleşmesi için yedi gün sürenin fatura kesim tarihinden geçmemesi gerekiyor. Aksi taktirde faturanın onaylanmış bir şekilde sayılması söz konusu olacaktır. Mükellefin bu konuya dikkat ederek düzenli bir şekilde fatura kesimi yapması gerekir. Aksi taktirde iptal işlemlerinin yapılması ve iade faturanın gelmesi söz konusu olacaktır.

İptal işlemini gerçekleştirmek karşı taraf için fazlasıyla basittir. Gelen faturanın iptal edilmesi karşı tarafın karşısına çıkan seçenekler arasında bulunmaktadır. E-Arşiv faturası da rahat bir şekilde iptal edilebilmektedir. TS Ofis olarak bunlara olanak sunuyor ve müşterilerimizin fatura iptalini yapabilmesine yardımcı oluyoruz. E-Fatura yollanmış olsa bile tarafımızca hazırlanan altyapı sayesinde iptali gerçekleşebilmektedir. Müşterilerimize sunduğumuz altyapı her zaman takdir edilmiş ve müşterilerimizin memnuniyetini sağlamıştır. İptal işlemi saniyeler içerisinde gerçekleşmektedir. Bu sayede mükellef ile müşteri arasında herhangi bir problem yaşanmamaktadır. Mükelleflerin temel ve ticari fatura kesimini doğru bir şekilde kullanması, ekstradan iptal işlemleriyle uğraşmamasına sebebiyet verecektir. Bu sayede zaman kaybının yaşanmaması söz konusu olacaktır.

E-Fatura Nasıl Arşivlenir?

Faturanın arşivlenmesi için ekstra bir işlem yapmaya gerek kalmıyor. Faturaların çıktısının alınması zorunlu değildir. E-Fatura sistemi otomatik olarak faturaların arşivlenmesini sağlamaktadır. TS Ofis olarak müşterilerimizin faturasını güvenli bir şekilde muhafaza ediyor ve güvenliği üst düzeye çıkartarak güvenli bir arşiv ortamı oluşturuyoruz. Bu sayede elektronik faturanın kaybolma riski tamamen yok oluyor. Faturaların istenildiği zaman ulaşılabilir bir niteliğe sahip olması, güvenlik tehditlerini ortadan kaldırmaktadır. Bu sayede müşteriler istedikleri her zaman faturalarına ulaşarak raporlamasını yapabilmektedir. Faturaların her zaman arşivde bulunması, oluşabilecek problemlerin önüne geçer. Geçmişte kesilen bir faturaya ihtiyaç duyulduğu taktirde ulaşılabilmesi söz konusu olmaktadır. Mümkün olan ulaşılabilirlik, mükelleflerin mutlu olmasına sebebiyet vermektedir.

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

En yeni blog paylaşımlarımız

Pazaryeri Entegrasyonu E-Ticaret Siteleri İçin Gerekli midir?
  • 28 / 12
  • 2020

Pazaryeri Entegrasyonu E-...

Pazaryeri entegrasyonları hakkında e-ticarette bütünü oluşturan parçalardan birisidir diyebiliriz. Markalar, pazaryeri entegrasyonları ile e-ticaret sitelerini diledikler...

İleti Yönetim Sistemi Nedir? Zorunlu Mudur? Nasıl Başvurulur?
  • 10 / 9
  • 2020

İleti Yönetim Sistemi Ned...

Dijital ortamda alınmış olan izinlerin saklanması ve arşivlenmesi, belgelerin güvenliği ile gizliliğinin sağlanması, gerektiği zaman arşivden çıkartılması ve bu süreçleri...

Sanal Pos Nedir? Nasıl Alınır? Güvenilir Midir? TS Ofis
  • 2 / 9
  • 2020

Sanal Pos Nedir? Nasıl Al...

Sanal pos; banka kartları veya kredi kartları ile alışveriş yapmak istendiğinde cihazların internete entegre edilmesiyle kullanılan hâlleridir. Ürünlerin online ortamda s...

Jet Stok Pazaryeri Entegrasyonu Detaylı Bilgi