E-Fatura ve E-Arşiv Faturası Sistemine Neden Geçiş Yapılmalı?

En iyi pazaryeri entegrasyonu Jet Stok

Tüm pazaryerlerinizi tek bir panelden kolay ve güvenle yönetin. Trendyol, Hepsiburada, N11, Çiçeksepeti, Amazon, Pazarama, PTT AVM, GXLocal, Ozon ve E-Ticaret sitenizi entegre edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi al
E-Fatura ve E-Arşiv Faturası Sistemine Neden Geçiş Yapılmalı?


Kağıt fatura kullanmak, birçok şirketin maliyetlerini arttırmakta ve kendi çalışma sistemlerini olumsuz etkilemektedir. Bunları engellemek amacıyla birçok firma E-Fatura sistemine geçiş yapmıştır. Sisteme geçiş yapılmasının en büyük sebepleri; firmaların daha iyi bir fatura sistemine sahip olmaları, doğa dostu olarak bilinmeleri, sistematik bir şekilde çalışmaları, tüm faturalarını her zaman muhafaza edebilmeleridir. Bu tarz avantajlara sahip olabilmek için müşteriler aynı zamanda E-Arşiv Faturası sistemine de geçiş yapmaktadır. Sisteme geçiş zorunluluğu olmayan firmalar bile sisteme geçiş yapmakta ve bu avantajlardan faydalanmaktadır. Sistem üzerinden geçmişe yönelik fatura kesmek, geçmiş tarihteki tüm faturalara ulaşabilmek mümkündür. Sistemin işlevselliğinden faydalanarak, fatura işlemlerinin iş yükünden kurtulmak mümkün hale gelmiştir. 

Müşterilerimizin TS Ofis kullanarak sisteme dahil olmaları, kendi işlemlerini daha iyi bir düzeyde yapabilmelerine olanak tanımaktadır. Tüm bunların yanı sıra müşterilerimiz, sistemi kullandıkları anda herhangi bir teknik problemle karşılaşmıyor. E-Fatura sistemine geçiş yapan mükellefler, tüm işlemlerini saniyeler içerisinde halledebilmektedir. Kağıt faturada işlemler uzun bir süre almakta, E-Arşiv Faturası sisteminde ise saniyeler içerisinde tüm fatura işlemleri tamamlanmaktadır. Bu yüzden sisteme geçiş zorunluluğu olan ve olmayan birçok şirket, sisteme geçiş yapmıştır. Sistemin sunduğu avantajların şirketi daha iyi bir konuma getirebilmesi söz konusu olmuştur. Kağıt fatura maliyetlerinden kurtulmak için birçok firma bu konuda girişimde bulunmuştur.  Firmaların girişimde bulunması, iş yükünden kurtulmalarına sebebiyet vermiştir. 

Firmalar Neden E-Fatura Sistemine Geçiş Yapıyor?

Firmaların E-Fatura sistemine geçiş yapmasının en büyük sebebi, maliyetleri en aza indirgeyebilmelerinden kaynaklanmaktadır. Mükelleflerin sisteme geçiş yaptığı andan itibaren kağıt fatura masraflarından kurtulması, tüm işlemlerini kısa süre içerisinde halledebilmesi mümkün hale gelmiştir. Bu yüzden birçok firmanın sisteme geçiş yaptığını görülmektedir. Sistemde fatura kesimleri iki alternatif üzerinden sağlanmaktadır. Birinci alternatif temel, ikinci alternatif ise ticari fatura kesimidir. E-Arşiv Faturası sistemine dahil olan mükellefler ise bu iki faturayı, sisteme dahil olmayan müşterilerine kesebilmektedir. Sisteme dahil olmayan kişilere ve kurumlara fatura kesebilmek için arşiv sistemine geçiş yapılmalıdır. Arşiv sistemine geçiş yapmayanlar, sisteme dahil olmayanlara fatura kesemez ve kağıt fatura kesmek zorunda kalır.

Kağıt fatura masrafları, birçok şirketin canını sıkmaktadır. Klasör, kağıt, dosya ve çeşitli masraflar toplu fatura kesimlerinde üst düzey maliyete sebebiyet vermektedir. Bu yüzden firmalar E-Fatura sistemine geçiş yapmaktadır. E-Arşiv Faturası sayesinde geçmişte bulunan tüm faturalara ulaşabilmek mümkün hale gelmektedir. Geçmişte kesilen tüm faturaların sistem üzerinden muhafaza edilmesi, arama butonu üzerinden kolaylıkla bulunabilmesi oluşabilecek güven problemlerinin önüne geçmektedir. Bu sayede geçmişte bulunan tüm faturalar, firmaların güvencesi haline gelmiştir. Firmaların güvencesi haline gelen muhafaza edebilme sistemi aynı zamanda fatura arama işlemlerinde oluşan zaman kayıplarına da engel olmaktadır. Bu sayede mükellefler geçmişte kesilen bir fatura ulaşabilmek için saatlerce uğraşmamaktadır.

E-Fatura Sisteminde Fatura Kesim İşlemleri Nasıl Gerçekleşiyor?

Sistemde iki adet fatura kesim alternatifi bulunmaktadır. Birincisi temel, ikincisi ticari faturadır. Temel fatura otomatik onaylanmış bir şekilde müşteriye iletilir. Ticari fatura ise müşterinin onay vermesi gereken bir faturadır. Müşteri onay vermediği taktirde fatura iptal edilir ve yeni faturanın kesilmesi gerekir. Bu sayede müşteri ile mükellef arasındaki ticaret anlaşmazlığı son bulur ve fatura işlemleri daha kısa süre içerisinde halledilir. Güven probleminin oluşmaması için genellikle büyük işler için ticari fatura kesimi yapılmaktadır. Müşteriyle anlaşıldığı taktirde temel faturanın kesilmesi herhangi bir problem oluşturmaz. Bu sayede müşteri ile mükellef arasında ticaret anlaşmazlığı oluşmamaktadır.

Temel ve ticari fatura alternatiflerinin oluşturulmasının en büyük amacı, müşteri ile mükellef arasındaki anlaşmazlıklara son verilebilmesidir. Müşteriler temel faturayı iptal veya iade edebilmektedir. İptal ve iade işlemleri için fatura kesiminden yedi gün geçmemesi gerekir. E-fatura sistemine dahil olan mükellefler ise aynı şekilde yedi güne kadar yeni bir fatura kesebilmektedir. Faturanın düzenlenmesi mümkün değildir. Bu yüzden yanlış kesilen faturalar anında iptal edilebilir ve yeni bir fatura kesilebilir. Tüm bunların yanı sıra mükellefler geçmişe yönelik fatura kesimi yapabilmektedir. Geçmişe yönelik fatura kesimi için verilen süre sadece ve sadece yedi gündür. Yedi günden öncesine fatura kesimi yasaklanmıştır ve bu işlemi yapan kişiler Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından cezalandırılır.

E-Fatura Sistemine Geçiş Zorunluluğu

Sisteme geçiş zorunluluğu olan E-Ticaret firmalarının yıllık cirosu 5.000.000 TL olmalıdır. Bunun altında olan şirketler de E-Fatura sistemine dahil olabilmektedir. E-Ticaret şirketleri aynı zamanda E-Arşiv Faturası sistemine de geçiş yapmalıdır. E-Arşiv, sisteme kayıtlı olmayan müşterilere fatura kesimi yapmaktadır. Müşterilerin birçoğu fatura sistemine dahil olmayacağı için E-Arşiv sistemine geçiş zorunluluğu bulunur. Diğer kuruluşların yıllık cirosu 10.000.000 TL olduğu halde sisteme geçiş zorunlulukları bulunur. Sisteme geçiş yapılmadığı taktirde cezai işlemler, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılır. Bu yüzden firmaların geçiş zorunluluğu bulunduğu taktirde sisteme dahil olmaları gerekir. Sisteme dahil olabilmek için de TS Ofis deneme hesabının açılması, Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden başvuru yapılması gerekmektedir.

Geçiş zorunluluğu olmayan şirketler de sisteme geçiş yapabilmektedir. Sisteme geçiş yapılabilmesi, mükelleflerin iş yükünü hafifletmekte ve daha az masraflarla karşılaşmasına sebebiyet vermektedir. TS Ofis kullanan müşterilerimiz muhasebe işlemlerini de rahatlıkla yapabilmektedir. E-Fatura sisteminin yanı sıra gelir ve gider takibini yapmak mümkün hale gelir. Bu yüzden birçok mükellef, TS Ofis sistemini kullanarak birçok avantajdan faydalanmaktadır. E-Arşiv Faturası sistemi de, tarafımızca hazırlanmış ve müşterilerimize sunulmuştur. Düşük bir maliyetle sisteme dahil olup, kağıt fatura masraflarından kurtulmak mümkün hale gelir. Teknolojik ve sistematik altyapıya sahip olan yazılımla, tüm iş takibinizi yapabilirsiniz. Bu sayede finansal yönetiminizi daha sistematik bir hale getirirsiniz.

E-Ticaret Şirketleri Neden E-Fatura Sistemine Geçiş Yapmalı?

E-ticaret şirketleri günde yüzlerce fatura kesmektedir. Faturaların kağıt fatura olması, birçok problemin ortaya çıkmasına ve maliyetin yükselmesine sebebiyet verir. Adrese teslim edilebilmesi için kargo ücreti, adres yanlış olduğunda faturanın tekrardan kesilmesi gerekmektedir. E-Fatura sisteminde bu tarz sorunlarla karşılaşmak mümkün değildir. E-Arşiv Faturası sistemi faturaları otomatik olarak E-posta yoluyla müşterilere iletir ve fatura işlemlerinin maliyetini en aza indirger. Bu yüzden E-Ticaret şirketleri, sisteme geçiş yapmalı ve bu avantajlardan faydalanarak maliyetlerini azaltmalıdır. Tüm bunların yanı sıra TS Ofis olarak, E-ticaret şirketlerine stok takip ve muhasebe programı da sunuyoruz. Bu sayede finansal ve ürün yönetimini profesyonel bir şekilde yapmak mümkün hale geliyor.

Sisteme geçiş zorunluluğu olmayan E-Ticaret şirketleri de sisteme geçiş yapabilmektedir. Böyle bir olanağın sunulması, E-Ticaret şirketlerinin günlük fatura kesim masraflarını en aza indirgemektedir. Müşterilerin fazla olması, oluşabilecek problemlerin de üst düzeye çıkmasına sebebiyet verebilir. E-Fatura sisteminde güvenlik problemi oluştuğu taktirde geçmişte bulunan herhangi bir faturayı bulabilmek mümkündür. Bu sayede müşterilerin fatura problemi yaşaması engellenir. E-Arşiv Faturası sisteminde muhafaza edilen tüm faturalar yeniden raporlanabilir ve müşteriye iletilir. Faturalarınız otomatik bir şekilde kesilsin istiyorsanız ve müşterilerinize hızlı bir şekilde ulaşması amacındaysanız, TS Ofis sistemini kullanarak bu avantajlara sahip olabilir; profesyonel bir şekilde işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

En yeni blog paylaşımlarımız

Pazaryeri Entegrasyonu E-Ticaret Siteleri İçin Gerekli midir?
  • 28 / 12
  • 2020

Pazaryeri Entegrasyonu E-...

Pazaryeri entegrasyonları hakkında e-ticarette bütünü oluşturan parçalardan birisidir diyebiliriz. Markalar, pazaryeri entegrasyonları ile e-ticaret sitelerini diledikler...

İleti Yönetim Sistemi Nedir? Zorunlu Mudur? Nasıl Başvurulur?
  • 10 / 9
  • 2020

İleti Yönetim Sistemi Ned...

Dijital ortamda alınmış olan izinlerin saklanması ve arşivlenmesi, belgelerin güvenliği ile gizliliğinin sağlanması, gerektiği zaman arşivden çıkartılması ve bu süreçleri...

Sanal Pos Nedir? Nasıl Alınır? Güvenilir Midir? TS Ofis
  • 2 / 9
  • 2020

Sanal Pos Nedir? Nasıl Al...

Sanal pos; banka kartları veya kredi kartları ile alışveriş yapmak istendiğinde cihazların internete entegre edilmesiyle kullanılan hâlleridir. Ürünlerin online ortamda s...

Jet Stok Pazaryeri Entegrasyonu Detaylı Bilgi