Muhasebe Kodları Nelerdir?

Muhasebe Kodları Nelerdir?

İçindekiler


Muhasebe Kodları Nelerdir? Muhasebe, işletmenin mali işlemlerini kaydetmeye yarayan bir çalışma sistemidir. Muhasebe sayesinde mali durumlar kaydolur, sınıflandırılır, özetlenir ve raporlanır. Bu da işletmelerin para durumlarını kontrol altına almasını sağlar. Muhasebe kavramıyla beraber ön muhasebe hususu da ön plana çıkmaktadır. Küçük ve orta ölçekli şirketlerin en çok önem verdiği kavramlardan birisi olan ön muhasebe, şirketlerin finansal yönetimini sağlayacak verilerin işlenmesini ve yönetilmesini saplar. Bunlara nakit para, stok, çek, banka hesapları, senetler gibi birçok unsur girmektedir.

Muhasebe ve ön muhasebe dendiği zaman bir de kodlardan bahsetmemiz gerekmektedir. Bu kodlar muhasebe ile çeşitli işlemlerin basit bir biçimde yapılmasını sağlamaktadır. Eğer muhasebe işlemi yapmak gerekiyorsa mutlaka bu kodları öğrenmek ve bilmek gerekmektedir. Aksi takdirde işlemler hatalı sonuçlar verebilir. Peki nedir muhasebe kodları, ne işe yarar?

Muhasebenin hepimizin de bildiği gibi birkaç temel görevi bulunmaktadır. Bu görevler; kayıt aşaması, sınıflandırma, raporlama ve analiz aşamasıdır. Yapılan bu kayıtlar bazen yüzlerce bazen de binlerce olabilmektedir. Bu nedenle de bunların karışmaması şarttır. Bunun için de kayıtlar muhasebe işlemlerinin türüne ve amacına göre belirli kodlar altında saklanmakta, sınıflandırılmaktadır. Tüm bu sınıflandırma işlemini yapan kodlar hesap kodlarıdır ve "Tek düzen hesap planı" olarak adlandırılmaktadır.

HESAP KODLARI NE İŞE YARAR?

Muhasebe hesap kodlarında sayılar önemlidir. İçerisinde asla harf bulunmaz. Ana hesaplar genellikle 3 haneden oluşur ve ilk hanede bulunan rakam hesapların bilanço, gelir tablosu ve nazım hesaplarına göre farklılıklar gösterebilir. Bunları şu şekilde listelememiz mümkündür:

  • 1, 2, 3, 4 ve 5 rakamları ile başlayan hesaplar: Bu hesaplar, bilanço hesaplarıdır. Bu sayılarla başlayan bir hesaba kayıt atarsanız doğruca bilançoya veri işlemiş olursunuz.
  • 6 rakamı ile başlayan hesaplar: Gelir tablosu hesaplarıdır. Yine aynı şekilde bu kodla başlayanlar direkt olarak gelir tablosuna gider.
  • 7 rakamı ile başlayan hesaplar: Gider hesaplarının yer aldığı hesap kodlarıdır.
  • 9 rakamı ile başlayan hesaplar: Nazım hesaplardır. Bu hesaplar bilgi amacı ile kullanılan tali hesaplar olarak da adlandırılmaktadır.

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

En yeni blog paylaşımlarımız

Girişimcilere Muhasebeci Seçme Rehberi
  • 24 / 3
  • 2021

Girişimcilere Muhasebeci ...

İşletmenin sektörü ne olursa olsun iş planlarının olası getirileri de ne kadar kârlı ve ne kadar yüksek olursa olsun hesaplar doğru tutulmadığı sürece, evraklar ile bilgi...

Bilinmesi Gereken Ekonomi Terimleri Nelerdir?
  • 23 / 2
  • 2021

Bilinmesi Gereken Ekonomi...

Tüketici fiyatı endeksi olarak bildiğimiz TÜFE, bir tipik tüketicinin satın almış olduğu belirli bir hizmet ve ürün grubunun fiyatlarında ortalama değişim göstermekte ola...

Ticari E-Fatura ile Temel E-Fatura Nedir ve Farkları Nelerdir?
  • 8 / 2
  • 2021

Ticari E-Fatura ile Temel...

E-fatura mükellefleri fatura kesmeye başlamadan önce iki kavram hakkında bilgi sahibi olmalılardır. Bunlar ticari e-fatura ve temel e-fatura kavramlarıdır.

Teknolojinin gücüne güvenen İşletmelere Ücretsiz Kullan