Özel tüketim vergisi (ÖTV) Nedir? Kimler ÖTV Öder?

Özel tüketim vergisi yani sıklıkla duyduğumuz ismiyle ÖTV, insanların yaşamlarını sürdürebilme amacıyla aldığı ürünlerin dışında kalan yani bir bakıma lükse giren ihtiyaçlara kesilen vergidir. Bu verginin alınmasının en önemli nedeni de insan ve çevre sağlığına olan etkilerinin azaltılmasıdır. ÖTV ile bu ürünlerin kullanımının belirli bir miktarda azaltılması hedeflenmektedir. Fiyatların bu kadar yüksek olmasının nedeni olarak da bu durum gösterilir. ÖTV 2002 yılında Avrupa Birliği ile uyum süreci kapsamında geliştirilmiştir ve günümüzde de halen uygulanmaktadır. Sosyal faydası olmayan ürünlerden alınan vergi olarak da tanımlanabilir.

Peki ÖTV hangi ürünlerde kullanılmaktadır?

  • Lüks ürünler (Lüks arabalar, mücevherler)
  • İnsan sağlığına zararlı olan tüm ürünler (Alkol, sigara)
  • Çevreye zarar veren ürünler (Benzin, kömür)

Bunun dışında şu ürünlerden de ÖTV alınmaktadır: Kolalı içkiler, LPG, doğalgaz, akaryakıtlar, havyar, kozmetikler cep telefonu, beyaz eşya, elektrikli ev aletleri, TV, video kamera.

ÖTV doğuran durumlar nedir?

ÖTV malın sadece ilk elden çıkarılışında alınan bir vergi türüdür. Bu yönüyle KDV’den ayrılır. Çünkü KDV ikinci el ürünlerde de uygulanan bir vergi biçimidir. Yani aynı malın birkaç kere el değiştirmesinde KDV’nin doğması gibi ÖTV doğmaz. Örneğin motorlu taşıtlarda ilk tüketici ÖTV ödemelidir.

Kimler ÖTV Öder?

ÖTV’yi yukarıda da belirttiğimiz ürünleri ilk kez alan herkes ödemek zorundadır. Bunun dışında ikinci el alınan ürünlerde ÖTV alınmaz. Yurt dışında bir müşteriye teslim edilen yani gümrük bölgesinden çıkan ürünlerden de ÖTV alınmaz. Bunun yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı için aldığı mallar da ÖTV kapsamında yer almaz. Ülkemizdeki durumu göz önüne alırsak kısaca genellikle hali vakti yerinde olan kişiler yüksek miktarlarda ÖTV ödemektedir. Bunun dışında insan sağlığına ve çevreye ciddi anlamda zarar verebilecek malların kullanılması da ÖTV ödemeyi gerektirir. ÖTV düşünüldüğü zaman zararların ortadan kaldırılmasını amaçlayan caydırıcı bir vergi türüdür.

Teknolojinin gücüne güvenen İşletmelere 20 GÜN ÜCRETSİZ DENE