Tahsilat Süreci Nasıl Hızlandırılır?

En iyi pazaryeri entegrasyonu Jet Stok

Tüm pazaryerlerinizi tek bir panelden kolay ve güvenle yönetin. Trendyol, Hepsiburada, N11, Çiçeksepeti, Amazon, Pazarama, PTT AVM, GXLocal, Ozon ve E-Ticaret sitenizi entegre edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi al
Tahsilat Süreci Nasıl Hızlandırılır?


Birçok işletme, tahsilat işlemini nasıl hızlandırması gerektiğini bilmemektedir. Bu yüzden tahsilat esnasında bazı problemler oluşmakta ve şirketler ödeme beklediği için bir takım problemler yaşayabilmektedir. Bunları aşabilmek için dijital ortamda faturaların düzenlenmesi, tahsilat hatırlatması ve benzeri teknoloji altyapılara sahip olmak gerekir. Bu altyapılara sahip olunduğu taktirde tahsilat süreci hızlanacak ve iki tarafın da memnun kalması söz konusu olacaktır. Faturaların hızlı bir şekilde gönderilmesi ve hazırlanması, fatura aynı zamanda tahsilat sürecini hızlandırmaktadır. Bu yüzden birçok şirket E-Fatura sistemine geçiş yaparak faturalarını daha erken gönderebilmekte ve beş dakika içerisinde tahsilat işlemlerini tamamlayabilmektedir. Her şirket tahsilat konusunda belli başlı problemler yaşamaktadır. Bunu aşabilmek için iyi bir fatura altyapısına sahip olmak gerekir.  

Tahsilat sürecini hızlandırabilmek için atılması gereken en önemli adım sistematik bir fatura sistemine sahip olmaktır. Sistematik bir fatura sistemine sahip olan kullanıcılar, tahsilatlarını hızlandırabilmektedir. Satıştan ve ticaretten hemen sonra fatura kesimini yapabilmek aynı zamanda bu işlemleri beş dakika içerisinde halledebilmek fazlasıyla önemlidir. Bunların yapılması tahsilat sürecine olumlu etkiler sunacağından dolayı birçok kişi E-Fatura sistemini kullanmaktadır. Sistemin sahip olduğu özellikler sayesinde fatura işlemleri kısa süre içerisinde tamamlanmaktadır. Bu sayede süreci hızlandırmak ve zamandan tasarruf etmek mümkün hale gelir. Faturaların hazırlanması kağıt fatura sisteminde uzun sürebilmektedir. Uzun sürmesi aynı zamanda tahsilat sürecine de olumsuz etkiler sunuyor.

Tahsilat Sürecini Hızlandırmak İçin Atılması Gereken Adımlar

Fatura işlemlerini hızlandıran şirketler veya bireyler otomatik talimat oluşturabilecek bir sisteme sahip olması gerekir. Otomatik talimatın oluşması, karşı tarafa ödeme geciktirmesi bilgilendirmesi vermektedir. Ödeme zamanının geldiğini bildirim halinde gönderen bir sisteme sahip olmak, tahsilat işlemlerini hızlandırmaktadır. Bildirim elektronik posta, telefon, kısa mesaj yoluyla gönderilebilmektedir. Bu sisteme sahip olabilmek için iyi bir altyapı oluşturulmalıdır. Otomatik talimat her zaman tahsilatı hızlandırmaktadır. Otomatik talimata eklenen bilgiler de karşı tarafın ödeme konusunda bilinçli olmasına yardımcı olacaktır. Ödeme konusunda otomatik talimat sayesinde bilinçli olan kişiler, tahsilatın uzun sürmesine sebebiyet vermeyecek ve tahsilatın daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olacaktır.

Bunlara sahip olabilmek için E-Fatura sistemini kullanmak yeterli olacaktır. Elektronik fatura sistemi mükelleflerin daha sistematik bir altyapıya sahip olmasına sebebiyet veriyor. Bu yüzden birçok sistem E-Fatura sistemini kullanarak, tahsilat problemlerine son veriyor. Birçok şirketin böyle bir adım atması finansal yönetimin kolaylaşmasını sağlamıştır. Bu yüzden şirketler, sisteme geçiş yaparak tahsilat sürecini de hızlandırabilmektedir. Fatura işlemlerinin kısa süre içerisinde gerçekleşmesi, tahsilatı hızlandırması, otomatik talimat oluşturması mükelleflerin iş dünyasında yaşadığı problemlere son veriyor. Bu yüzden şirketler sisteme geçiş yapıyor. Profesyonel ve teknolojik bir altyapıya sahip olmak, her şirketin ihtiyaç duyduğu bir husustur. Bu ihtiyacı en iyi şekilde karşılayan TS Ofis sistemi, mükelleflerin mutlu olmasını sağlamaktadır.

Faturalama Sürecini Otomatik Hale Getirin ve Tahsilat Sürecini Hızlandırın!

Faturalama sürecini otomatik hale getirmek, E-Fatura sistemiyle mümkündür. Her siparişten sonra faturanın otomatik bir şekilde oluşması ve ticaretten sonra tahsilatı hızlandırması, sistemin kullanılma sebeplerinden bir tanesidir. Bu yüzden şirketler, sistemi kullanarak otomatik fatura oluşturmaktadır. Faturaların elektronik posta yoluyla müşterilere iletilmesi ödeme bilincini oluşturuyor. Ödeme bilincinin bu kadar kolay oluşması, masrafsız olması birçok şirketin sisteme geçmesini sağlıyor. Tüm bunların yanı sıra E-Fatura sistemi mükelleflerin, teknolojik bir altyapıya sahip olmasına yardımcı oluyor. E-Dönüşüm projesine giren mükellefler, ödeme ve finansal yönetim konusunda hiçbir şekilde problem yaşamadan tüm işlemlerini kolay bir şekilde hallediyor.

TS Ofis sistemi mükelleflerin bu konuda problem yaşamamasını sağlamaktadır. TS Ofis kullanan mükellefler hızlı bir şekilde fatura işlemlerini halledebilmektedir. Otomatik faturalama sistemi de entegre edildiğinden dolayı mükellefler müşterileriyle direkt iletişime geçmek zorunda kalmadan, ödeme bilinci oluşturarak tahsilat sürecini hızlandırmaktadır. Müşterilere sürekli ödeme gecikmesini hatırlatmak, ödeme bilincinin oluşmasına sebebiyet veren en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Bu yüzden dünyanın en büyük şirketleri sistematik bir altyapıyla müşterilerine ödeme gecikmesini hatırlatıyor. Dünyanın en büyük şirketleri bile böyle bir altyapıya sahip olarak, tahsilat sürecini hızlandırıyor. Bu yüzden şirketler ve bireyler de bu sisteme dahil olarak, tahsilat sürecine olumlu etkiler sunabilmenin keyfini yaşayabilir.

Tahsilat Sürecini Hızlandırmak İçin Ödeme Şartlarını Nasıl Hazırlamak Gerekir?

Tahsilat sürecini hızlandırmak için ödeme şartlarını, tahsilatı hızlandıracak düzeyde hazırlamak gerekiyor. Ödeme şartlarının arasına belirli bir gün eklenirse ve o gün içerisinde ödemenin yapılması gerektiği dile getirilirse, tahsilat süreci hızlandırılacaktır. Kağıt fatura sisteminde her seferinde ödeme şartlarını yazmak uzun bir uğraş gerektiriyor. Belli bir ödeme şartını E-Fatura sistemine eklemek, ödeme şartlarının her zaman yazılmasını engelleyecektir. Bu konuda net olmak, tahsilat sürecine fazlasıyla olumlu etkiler sunacaktır. E-Fatura sisteminde böyle bir altyapıya sahip olmak mümkün hale getirilmiştir. Üstelik masrafının fazla olmaması ve finansal problem oluşturmaması, birçok şirketin sisteme geçiş yapmasına sebebiyet vermiş aynı zamanda finansal yönetimini kolay hale getirmiştir.

E-Fatura sistemi otomatik faturalama, ödeme gecikmesi bildirimi, otomatik ödeme şartı oluşturma, fatura işlemlerini hızlı halledebilme gibi işlemlerin yapılmasına olanak tanıyor. Bu yüzden tüm bu alternatifleri kullanarak, tahsilat sürecini hızlandırmak mümkündür. Şirketler sistemi kullanarak birçok konuda rahatlamakta ve kendi yaşadığı tahsilat problemlerine son vermektedir. Ödeme şartlarında belli bir gün belirlendiği taktirde tahsilat problemleri son bulacaktır. Sunulan bu avantaj sayesinde mükellefler, finansal konudaki tüm problemlerine son verebilmektedir. Şirketlerin sisteme geçerek, ödeme bildirimi yollaması birçok tahsilatın hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Bu yüzden şirketler sisteme geçiş yaparak, ödeme ve tahsilat problemlerini hiçbir şekilde yaşamamakta aynı zamanda müşterilerini ödeme konusunda sıkmamaktadır.

Tahsilatı Hızlandırabilmek İçin Ödeme Yöntemini Nasıl Düzenlemek Gerekir?

Her müşterinin tercih ettiği ödeme seçeneği farklılık gösterebilir. İnternet üzerinden satış yapan kişilerin sanal pos kullanması, tahsilatı hızlandıracaktır. Peşin olarak ödeme almak isteyen mükelleflerin, sanal pos sistemi olmadığı taktirde ödeme problemlerinin yaşanması söz konusu olacaktır. Satışa sunulan ürünlerin ödemesi kredi kartı, banka kartı ve çeşitli alışveriş kartlarıyla yapılması gerekir. Teknoloji devrinde yaşanması sebebiyle bu tarz durumları göz önünde bulundurmakta fayda vardır. Bu yüzden şirketlerin teknolojik konuda eksik olmaması ve sanal pos sistemi kurarak, ödeme seçeneklerini arttırması gerekir. Birden fazla ödeme alternatifinin olması, müşterilerin de kolay ödeme yapmasına olanak tanıyacaktır.

Tüketicilerin birçoğu kredi, banka veya alışveriş kartı kullanmaktadır. Bu kartların kullanılma sebebi alışverişin daha kolay bir şekilde tamamlanmasını sağlamasıdır. Şirketlerin böyle bir sisteme sahip olması tahsilat problemlerine son verecektir. Peşin ödeme almak isteyen mükellefler sanal pos sistemiyle bunu halledebilir. Nakit ödeme almak isteyen şirketlerin tahsilat konusunda uzun bir problem yaşaması söz konusu olacaktır. Çünkü teknoloji devrinde yaşanmakta ve birçok kişi kart sistemiyle alışverişini tamamlamaktadır. Şirketlerin sahip olacağı teknolojik altyapı sayesinde müşterilerin de memnuniyeti sağlanacaktır. Ödemede kolaylık sağlamak, müşterilerin de hoşuna gidecektir. Bu yüzden birçok şirket teknolojik altyapıyla tüm tahsilat işlemlerini gerçekleştirmekte ve finansal yönetim konusunda başarılı bir adım atmanın keyfini yaşamaktadır.


Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

En yeni blog paylaşımlarımız

Endüstri 4.0 ve Muhasebe Denetimi İlişkisi
  • 28 / 1
  • 2022

Endüstri 4.0 ve Muhasebe ...

Nesnelerin interneti (IoT), internetin sunduğu hizmetler ve siber-fiziksel sistemler olmak üzere üç aşamadan oluşan bir sistemler kümesi olan endüstri 4.0, bugün pek çok ...

E-Fatura ve E-Arşiv Fatura Arasındaki Farklar Nelerdir?
  • 25 / 1
  • 2022

E-Fatura ve E-Arşiv Fatur...

Dijital dönüşüm hayatımızın her alanında hem farklılıklar hem de kolaylıklar getirdi. Özellikle hata payı ve risk oranı yüksek olan muhasebe alanında yaşanan dijital dönü...

2022 E-Fatura Geçiş Zorunluluğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
  • 12 / 1
  • 2022

2022 E-Fatura Geçiş Zorun...

2022 yılı muhasebe ve vergilendirmelerdeki güncellemelerin devreye gireceği bir yıl olacak. 1 Temmuz 2022 tarihinden geçerli olacak e-fatura zorunluluğu ne gibi değişikli...

Jet Stok Pazaryeri Entegrasyonu Detaylı Bilgi