İşletme Gideri Ne Demektir ve Nasıl Hesaplanır? TS Ofis

En iyi pazaryeri entegrasyonu Jet Stok

Tüm pazaryerlerinizi tek bir panelden kolay ve güvenle yönetin. Trendyol, Hepsiburada, N11, Çiçeksepeti, Amazon, Pazarama, PTT AVM, GXLocal, Ozon ve E-Ticaret sitenizi entegre edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi al
İşletme Gideri Ne Demektir ve Nasıl Hesaplanır? TS Ofis


İşletme giderleri kavramı, iş yerlerinin tüm çalışmalarında kullandıkları hizmet ile ürün kalemlerinin maliyetini meydana getiren giderlerdir. İşletme giderini göstermeye başlamadan evvel dikkat edilmesi gerekenler ise nelerin işletme giderlerine dahil olup olmayacağını bilmektir. Yürürlükte olan vergi yasalarınca yapılan bir harcamanın şirket giderleri dahilinde olarak yazılabilmesi için ilgili işletmenin kârı veya faaliyetleri ile ilişkili olması gerekir. Kısacası herhangi bir işletmenin faal hareketlerinde kullanılmak ya da satılmak  için satın alınan varlık ya da hizmetlerin maliyetleri işletme gideri olarak tanımlanır. Tanımlanan bu giderlere, ilgili dönemlere dair amortisman ile tükenme payları da dahil edilir. İşletme giderleri, bir şirketin işletme ve üretimini sağlaması için yapmış olduğu tüm giderlerin adlandırmasıdır.

Daha fazla bilgi için gider pusulasının nasıl kullanıldığı hakkındaki içeriğimize buradan, gider tahakkukunun ne olduğuna dair içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.
Gider Olarak Kabul Edilen Harcamalar Hangileridir?

Yemek giderleri: Şirket faaliyetleri için yapılan bir yemek ise işletme giderlerine dahil edilebilir. Bunlara şirket toplantısı, müşteri ağırlama vb. gibi kalemler dahil edilebilir. Ancak önemli olan nokta şirketin faaliyeti ile orantılı olup olmadığıdır.

Seyahat harcamaları: Otel, uçak, otobüs, deniz otobüsü, tren, otopark vb. harcamaları kapsar. Şirketin faaliyetleri dahilinde yapılan tüm şirket toplantıları, müşteri görüşmeleri, müşteriyi toplantıya götürmek vb. gibi aktiviteler için geçerli olur. Ancak burada da önemli olan husus yine şirketin faaliyeti ile orantılı olup olmadığıdır.

Taşıt giderleri: Tamirat, kira, yakıt, sigorta gibi giderleri kapsayan sınıftır. İş ile ilgili olması, işletmenin kapsamında olması ve işletme aktifinde bulunmuyor ise kiralama yolu ile edinilmesi gerekir.

İletişim giderleri: Telefon, internet, ADSL vb. gibi giderleri kapsar. Tıpkı taşıt giderlerinde olduğu gibi iş ile ilgili olması, işletmenin kapsamında olması, işletmenin aktifinde bulunmuyor ise kiralama yolu ile edinilmesi gerekir.

Giyim harcamaları: Çalışanlara demirbaş olarak verilen tüm baret, kask, iş tulumu ve iş önlüğü, çizme vb. gibi eşyalar tek tip giysileri kapsar. Bunlar da şirket giderlerine dahil edilir.


Gider Olarak Kabul Edilmeyen Harcamalar Hangileridir?

Yemek giderleri: Bu sınıflandırmada arkadaş yemekleri, aile yemekleri ve işle alakalı olmayan tüm market harcamaları vardır.

Seyahat harcamaları: Bu sınıflandırmada ise tatil harcamaları, aile ya da arkadaşların seyahat harcamaları ve eş ile birlikte çıkılan iş seyahati sebebi ile yapılmış olan harcamaların eşe denk gelen kısımları vardır.

Taşıt giderleri: Şirket çalışanına ait araç yakıtı, tamirat giderleri ve şirketin gelirini artırıcı bir fonksiyonu bulunmayan diğer giderler vardır.

İletişim giderleri: Şirket çalışanına ait hatlar için ödenmiş olan faturalar, şirketin gelirini artırıcı bir fonksiyonu bulunmayan tüm diğer giderler vardır.

Giyim harcamaları: İş ile doğrudan ilişki içinde olmayan gömlek, kravat, fular, saat, kemer, ayakkabı, mont gibi harcamalar vardır.

Şirket personelinin kendine ait arabayı şirket için kullanması: Şirket aktifinde kayıtlı olmayan ya da kiralama sözleşmesi bulunmayan taşıt masraflarının gider olarak yazılması doğru değildir.


Yapılması gerekenler:

Şirket ile personeller arasında araç kullanımına dair kira sözleşmesi yapılmalıdır. Bu sözleşme damga vergisine tabidir.

Yapılan kira ödemesi üzerinden %20 stopaj hesaplanması, yapılacak olan kira ödemesi üzerinden %18 KDV’nin hesaplanması gerekir.

Bunlar sayesinde benzin, araç kaskosu, trafik sigortası, otopark, araç bakımı, araç yıkama vs. masraflar da gider olarak tanımlanabilir.

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

En yeni blog paylaşımlarımız

Fatura Hakkında Bilinmesi Gereken 9 Şey
  • 10 / 3
  • 2021

Fatura Hakkında Bilinmesi...

Türkiye’de Maliye Bakanlığı’nın koymuş olduğu kurallar doğrultusunda işletmeler, verdikleri hizmet ya da sattıkları mal karşılığında müşterilerine borç tutarı kadar ticar...

Güven Damgası Nedir?
  • 2 / 3
  • 2021

Güven Damgası Nedir?

Bilindiği üzere internet dünyası sahtekarlık ve tehlike konularında pek çok örnekle dolu. Şirketler, güvenlik kurumları ve de devletler bu konu üzerinde önemli çalışmalar...

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetini Hangi İşletmeler Almak Zorunda?
  • 17 / 2
  • 2021

İş Sağlığı ve Güvenliği H...

2012 senesinin Haziran ayında Resmi Gazete’de yayımlanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, işletmeler için İş Sağlığı ve Güvenliğine dair personel istihdamını z...

Jet Stok Pazaryeri Entegrasyonu Detaylı Bilgi