İşletme Gideri Ne Demektir ve Nasıl Hesaplanır? TS Ofis

İşletme Gideri Ne Demektir ve Nasıl Hesaplanır? TS Ofis


İşletme giderleri kavramı, iş yerlerinin tüm çalışmalarında kullandıkları hizmet ile ürün kalemlerinin maliyetini meydana getiren giderlerdir. İşletme giderini göstermeye başlamadan evvel dikkat edilmesi gerekenler ise nelerin işletme giderlerine dahil olup olmayacağını bilmektir. Yürürlükte olan vergi yasalarınca yapılan bir harcamanın şirket giderleri dahilinde olarak yazılabilmesi için ilgili işletmenin kârı veya faaliyetleri ile ilişkili olması gerekir. Kısacası herhangi bir işletmenin faal hareketlerinde kullanılmak ya da satılmak  için satın alınan varlık ya da hizmetlerin maliyetleri işletme gideri olarak tanımlanır. Tanımlanan bu giderlere, ilgili dönemlere dair amortisman ile tükenme payları da dahil edilir. İşletme giderleri, bir şirketin işletme ve üretimini sağlaması için yapmış olduğu tüm giderlerin adlandırmasıdır.

Daha fazla bilgi için gider pusulasının nasıl kullanıldığı hakkındaki içeriğimize buradan, gider tahakkukunun ne olduğuna dair içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.
Gider Olarak Kabul Edilen Harcamalar Hangileridir?

Yemek giderleri: Şirket faaliyetleri için yapılan bir yemek ise işletme giderlerine dahil edilebilir. Bunlara şirket toplantısı, müşteri ağırlama vb. gibi kalemler dahil edilebilir. Ancak önemli olan nokta şirketin faaliyeti ile orantılı olup olmadığıdır.

Seyahat harcamaları: Otel, uçak, otobüs, deniz otobüsü, tren, otopark vb. harcamaları kapsar. Şirketin faaliyetleri dahilinde yapılan tüm şirket toplantıları, müşteri görüşmeleri, müşteriyi toplantıya götürmek vb. gibi aktiviteler için geçerli olur. Ancak burada da önemli olan husus yine şirketin faaliyeti ile orantılı olup olmadığıdır.

Taşıt giderleri: Tamirat, kira, yakıt, sigorta gibi giderleri kapsayan sınıftır. İş ile ilgili olması, işletmenin kapsamında olması ve işletme aktifinde bulunmuyor ise kiralama yolu ile edinilmesi gerekir.

İletişim giderleri: Telefon, internet, ADSL vb. gibi giderleri kapsar. Tıpkı taşıt giderlerinde olduğu gibi iş ile ilgili olması, işletmenin kapsamında olması, işletmenin aktifinde bulunmuyor ise kiralama yolu ile edinilmesi gerekir.

Giyim harcamaları: Çalışanlara demirbaş olarak verilen tüm baret, kask, iş tulumu ve iş önlüğü, çizme vb. gibi eşyalar tek tip giysileri kapsar. Bunlar da şirket giderlerine dahil edilir.


Gider Olarak Kabul Edilmeyen Harcamalar Hangileridir?

Yemek giderleri: Bu sınıflandırmada arkadaş yemekleri, aile yemekleri ve işle alakalı olmayan tüm market harcamaları vardır.

Seyahat harcamaları: Bu sınıflandırmada ise tatil harcamaları, aile ya da arkadaşların seyahat harcamaları ve eş ile birlikte çıkılan iş seyahati sebebi ile yapılmış olan harcamaların eşe denk gelen kısımları vardır.

Taşıt giderleri: Şirket çalışanına ait araç yakıtı, tamirat giderleri ve şirketin gelirini artırıcı bir fonksiyonu bulunmayan diğer giderler vardır.

İletişim giderleri: Şirket çalışanına ait hatlar için ödenmiş olan faturalar, şirketin gelirini artırıcı bir fonksiyonu bulunmayan tüm diğer giderler vardır.

Giyim harcamaları: İş ile doğrudan ilişki içinde olmayan gömlek, kravat, fular, saat, kemer, ayakkabı, mont gibi harcamalar vardır.

Şirket personelinin kendine ait arabayı şirket için kullanması: Şirket aktifinde kayıtlı olmayan ya da kiralama sözleşmesi bulunmayan taşıt masraflarının gider olarak yazılması doğru değildir.


Yapılması gerekenler:

Şirket ile personeller arasında araç kullanımına dair kira sözleşmesi yapılmalıdır. Bu sözleşme damga vergisine tabidir.

Yapılan kira ödemesi üzerinden %20 stopaj hesaplanması, yapılacak olan kira ödemesi üzerinden %18 KDV’nin hesaplanması gerekir.

Bunlar sayesinde benzin, araç kaskosu, trafik sigortası, otopark, araç bakımı, araç yıkama vs. masraflar da gider olarak tanımlanabilir.

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

En yeni blog paylaşımlarımız

NACE Kodu Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Öğrenilir? TS Ofis
  • 8 / 9
  • 2020

NACE Kodu Nedir? Ne İşe Y...

NACE kodu bir kodlama sistemidir. NACE kodu, ekonomik faaliyetler ile alakalı olarak istatistik üretilmesi ve bunların yayılması adına Avrupa’da bir başvuru kaynağı oluşt...

Mali Mühür Nedir? Kimler Başvurabilir? E-İmza ile Farkı Nedir?
  • 27 / 8
  • 2020

Mali Mühür Nedir? Kimler ...

Mali mühür, firmaların kullandıkları kaşenin elektronik forma çevrilmiş hâlidir. Teknolojinin gelişmesiyle pek çok iş dijital platformlarda yapılabilir hâle geldi. Mali m...

Acente Nedir? Şartları Nelerdir?
  • 9 / 7
  • 2020

Acente Nedir? Şartları Ne...

Acentecilik mesleği, ticari işletmelere bağlı bir hukuki konuma sahip olmadan; bir bölgede sürekli olarak sözleşmeye dayalı olarak ticari işletmelerin yaptığı sözleşmeler...

Teknolojinin gücüne güvenen İşletmelere Ücretsiz Kullan